O otváraní obchodov musí rozhodnúť politik

O otváraní obchodov majú vraj rozhodnúť epidemiológovia a nie ekonómovia. Paradoxne, ako ekonóm súhlasím s druhou časťou tvrdenia, ale nie s prvou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Máme systém parlamentnej demokracie a bremeno rozhodovania by malo byť na pleciach voleného zástupcu, nie expertokracie.

Experti pre rozhodnutie dodávajú informácie. Epidemiológovia vedia odhadnúť, akými cestami a ako rýchlo sa v rôznych situáciách epidémia môže šíriť. Ekonómovia zase povedia, aký pokles životnej úrovne spôsobia rôzne opatrenia, čo to bude znamenať pre budúce dôchodky, či akými krokmi (ne)udržať podniky pri živote.

Obe skupiny sa môžu mýliť a aj sa očividne mýlia. Na jednej strane predikcie s pol miliónom nakazených Slovákov a tisíckach pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa po mesiaci ukazujú ako prestrelené o niekoľko rádov, na druhej strane môžu ekonómovia všetky svoje ekonomické predikcie zo začiatku roka pohádzať do smetiakov. Informácie od expertov nie sú slovo božie a politik musí posúdiť ich váhu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý faktor je, že experti sú expertmi na svoju oblasť, ale rozhodnutia o otváraní či zatváraní prevádzok majú široké dosahy. Niekto musí rozhodnúť o tom, čo je dôležitejšie. Rozhodovanie „niečo za niečo", alebo ako my ekonómovia hovoríme „trade-off“. Je dôležitejšie zabrániť stovkám nových infekcií, alebo čo najskôr rozbehať fungovanie ambulancií a špecializovaných vyšetrení? Každý mesiac má zhruba 3 000 Slovákov diagnostikovanú rakovinu. Pri koľkých z nich už získala rakovina mesačný náskok, pretože sa nedostali na vyšetrenie?

Porovnávať zdravotné dopady epidémie s inými zdravotnými dopadmi je ešte tá ľahšia časť. A čo ešte len, keď musíte porovnávať zdravie s peniazmi. Je dôležitejšie zabrániť 100 odvrátiteľným úmrtiam na COVID19, alebo umožniť, aby 170 000 ľudí dostávalo do konca roka mzdu (to je hodnota miezd z 2% HDP)? Je horšie, keď k súčasným 5 pacientom na JIS pribudne 20 nových, alebo keď pribudne 200 ľudí bez domova?

SkryťVypnúť reklamu

Na tieto otázky neexistujú presné „expertné“ odpovede. Len rozhodnutie politika, za ktoré sa bude zodpovedať svojim voličom.

Martin Vlachynský

Vypočujte si naše podcasty venované COVID19.

Obrázok blogu
INESS

INESS

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  93x

Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva.iness.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu