Poznáme najlepších mladých ekonómov na Slovensku

Písmo: A- | A+

Ekonomická olympiáda už tretí rok po sebe prilákala množstvo ekonomických talentov. Opäť sa zapojili šikovní mladí stredoškoláci, ktorí, ako sami uvádzajú, chcú ekonómii lepšie rozumieť, lebo ovplyvňuje ich každodenné životy.

V stredu, 9. septembra 2020 sa na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave konalo celoslovenské finále olympiády. Projekt zameraný na zlepšenie ekonomickej a finančnej gramotnosti stredoškolákov organizuje INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, v spolupráci s českým Institutem ekonomického vzdělávání (INEV).

Finále bolo len vyústením celého priebehu Ekonomickej olympiády, ktorý stredoškoláci podstúpili. Ako prvé absolvovali školské kolo, v ktorom bolo zapojených neuveriteľných 6 500 stredoškolákov, o 1 200 viac ako v predošlom roku. Nasledovali písomné krajské kolá, do ktorých postúpilo vyše 500 súťažiacich. Po vyhodnotení testov sme dostali mená 50 finalistov z celého Slovenska, ktorí preukázali najlepší ekonomický prehľad a analytické myslenie. Úlohy v celoslovenskom kole sa zameriavali na aktuálne a praktické ekonomické problémy. Súťažiaci analyzovali dopady možného cenového stropu na predaj dezinfekčných prostriedkov, argumentovali, ako môžu americké clá ovplyvniť medzinárodný obchod a vypočítali, ako sa zmenia tržby v maloobchode, keď sa spotrebitelia počas pandémie zamerajú na iný druh tovaru. 

Obrázok blogu

Desiatka študentov s najlepšími výsledkami z písomného testu postúpila do ústneho kola, v ktorom študenti svoje vedomosti obhajovali pred odbornou porotou. Členmi odbornej poroty boli odborníci z akademickej obce, súkromného a neziskového sektora: doc. Ing. Mgr. Zuzana Juhászová, PhD. (Ekonomická univerzita v Bratislave), Ing. Daniela Danková (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici), Ing. Štefan Máj (Nadácia Slovenskej sporiteľne), Mgr. Radovan Ďurana (INESS) a Mgr. Martin Šuster PhD. (Národná banka Slovenska).

Riaditeľka Ekonomickej olympiády, Monika Budzák: „Sme veľmi radi, že napriek nepriaznivej situácii vyvolanej pandémiou COVID-19 sa finále Ekonomickej olympiády konalo aj napriek obmedzeniam v pôvodnom formáte. Ukázalo sa, že aj účastníci si pochvaľujú prezenčné podujatie a sprievodný program.“

Obrázok blogu

Finále sprevádzal aj pútavý program, ktorý organizátori pre účastníkov a ich pedagógov pripravili. Vo svojej prednáške „Verejné financie v čase koronakrízy“ predstavil analytik INESS Radovan Ďurana základné čísla zo sveta verejných financií. Súčasťou popoludňajšieho programu bola prednáška Roberta Chovanculiaka, autora knihy „Pokrok bez povolenia – Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny menia svet“.

„Podujatie bolo zorganizované profesionálne, atmosféra bola príjemná, testovanie bolo určite na vysokej úrovni. Otázky boli kladené zaujímavo a nekonvenčne. Celkový zážitok z tejto olympiády je super“- odkázal súťažiaci v hodnotiacom dotazníku.

Obrázok blogu

V závere podujatia sme vyhlásili konečné poradie desiatky najlepších mladých ekonómov a ekonómiek Slovenska. Tretie miesto zaujal Richard Klimko z SPŠ elektrotechnickej na Plzenskej ulici v Prešove, druhé miesto Samuel Mihalčík z Bilingválneho gymnázia M. Hodžu v Sučanoch a absolútnym víťazom tretieho ročníka Ekonomickej olympiády sa stal Martin Albert Gbúr z Gymnázia Poštová v Košiciach. Súťažiacim gratulovali organizátori, partneri projektu a tiež členovia Odbornej rady Ekonomickej olympiády. Trojica najúspešnejších súťažiacich sa vďaka sponzorom môže navyše tešiť z hodnotných cien ako čítačka elektronických kníh (3. miesto), mobilný telefón (2. miesto) a laptop (1. miesto).

Obrázok blogu

„Ekonómia a politika ovplyvňuje naše každodenné životy, od rána, keď vstaneme až po večer, keď ideme spať, lebo pracujeme, nakupujeme, platíme dane. Preto by sme to nemali brať na ľahkú váhu“ - odkázal Richard Klimko, finalista tohtoročnej olympiády.

Napriek stále nedostatočnému ekonomickému vzdelávaniu Ekonomická olympiáda ukazuje, že na Slovensku máme množstvo výnimočných talentov a olympiáde sa darí budiť záujem o ekonómiu. Veríme, že aj v priebehu štvrtého ročníka súťaže sa podarí nadchnúť tisícky stredoškolákov a pomôcť k zlepšeniu ekonomickej gramotnosti Slovákov a Sloveniek.

Troch medailistov sme vyspovedali aj v rámci série #navrsku:

Skryť Zatvoriť reklamu