V dnešnej dobe, keď sa čoraz častejšie diskutuje o štátnom zadlžení, dôchodkoch, financovaní zdravotnej starostlivosti, hypotekárnych úveroch či cenách energií – teda témach, ktoré sa dotýkajú každého z nás – je dôležité, aby mladí ľudia rozumeli základným ekonomickým konceptom.
Či už si to uvedomujeme alebo nie, každý deň čelíme množstvu rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú naše financie a tým aj náš život. Naše deti nie sú výnimkou. Učiť deti základy ekonómie a finančnej gramotnosti už v mladom veku má zásadný význam nielen pre ich osobný, ale aj profesionálny život. Pomôcť v tejto oblasti môže aj súťaž Ekonomická olympiáda.

Ekonomické a finančné vzdelanie nie je len o peniazoch
Často sa predpokladá, že výučba ekonómie je zameraná výlučne na peniaze. V skutočnosti je však ekonómia štúdiom ľudského správania a rozhodovania. Deti sa učia, že každé rozhodnutie má dôsledky a že ich činy ovplyvňujú aj okolie. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sú pohonné hmoty na diaľnici drahšie ako v mestách? Podobné otázky sú výborným štartom pre diskusiu s deťmi o dopyte, ponuke, mieste, kde nakupujeme, a cenách, ktoré za to platíme. Ekonómia ich tak vedie k analytickému mysleniu, ktoré im pomáha chápať svet v širších súvislostiach.
Rozhodnutia, ktoré deti robia už dnes
Mnohí rodičia sa domnievajú, že finančné rozhodnutia začínajú až s prvým zamestnaním. V skutočnosti však deti robia tieto rozhodnutia už od raného veku – napríklad, keď dostanú od starých rodičov peniaze a musia sa rozhodnúť, či si dnes kúpia sladkosti alebo si eurá odložia do budúcnosti na niečo väčšie. Koncepty obmedzených zdrojov a alternatívnych nákladov sa dajú vysvetliť (a zároveň precvičovať) v jednoduchých pojmoch – ak si kúpiš túto hračku, neostanú ti peniaze na kolotoč.
Vreckové vs. hodnota vytvorená prácou
Dávať deťom pravidelné vreckové bez jasného kontextu môže podporiť pocit, že peniaze jednoducho „prichádzajú“. Alternatívou je ponúknuť im možnosti zárobkov, ktoré sú viac orientované na produktivitu. Namiesto základných domácich prác, ktoré sú prirodzenou súčasťou každodenného fungovania domácnosti, môžu deti dostať možnosť privyrobiť si za prácu, ktorá prináša hodnotu pre okolie – napríklad pokosiť susedovi trávnik alebo pomôcť mladšiemu súrodencovi s úlohami.
Verejné financie a dane
Ďalším dôležitým aspektom ekonomického vzdelania je pochopenie verejných financií a daní. Otázka aké dane platíme štátu je záhadou aj pre mnohých dospelých. Napríklad, viete, koľko tvorí daň z 1,45 eur, ktoré zaplatíte za liter benzínu? Vraj najjednoduchším spôsobom ako deťom vysvetliť zdanenie je zjesť 50 % z ich zmrzliny. Ak však nechcete byť k deťom tak krutý ako je vláda k vašim príjmom, ukážte im portál Cena štátu. S jeho pomocou deti získajú komplexný pohľad na to, koľko štát vyberá a míňa a ako sa tieto veličiny menia v čase.
Učenie sa hrou
Mnohí so mnou budú určite nesúhlasiť ale deti sa vzdelávajú aj prostredníctvom počítačových hier či aplikácií. Môj predškolák rád hrá pretekárske hry a keď si chce kúpiť nové auto, pýta sa, či má dostatok „peňazí“ a ak nie, musí ďalej „zarábať“ víťazstvami v pretekoch. Tento jednoduchý príklad mu pomáha pochopiť, nielen to, že peniaze sú prostriedkom výmeny, ale opäť sa dostáva daj ku konceptu nákladov obetovanej príležitosti. Čas, ktorý strávi hrou na telefóne, nevyužije s kamarátmi na bicykli.
Ekonomická olympiáda - príležitosť rozvíjať vedomosti a kritické myslenie
Vzdelávanie detí o financiách a ekonómii ich pripravuje na výzvy, ktoré ich čakajú, a pomáha im stať sa zodpovednými a informovanými občanmi. Naša úloha ako rodičov a pedagógov je pomôcť im tieto vedomosti aplikovať v praxi a ukázať im, že ekonomické rozhodnutia majú vplyv nielen na ich osobné financie, ale aj na širšiu spoločnosť.
Preto pre staršie deti, ktoré majú základné znalosti o peniazoch a financiách organizujeme už od roku 2017 Ekonomickú olympiádu. Táto súťaž pre základné a stredné školy poskytuje priestor na rozvoj vedomostí o ekonómii, analytického myslenia a možnosti porovnávať si vedomosti s rovesníkmi. Súťažiaci si zároveň otestujú svoje vedomosti z ekonómie v medzinárodnom meradle. Môžu vyhrať vecné ceny, stáže, byť prijatí na vybrané vysoké školy bez prijímacích skúšok a rozšíriť svoj životopis o novú skúsenosť. Tento rok navyše môžu absolvovať testovanie nielen v slovenskom, ale aj v maďarskom jazyku.
Viac o Ekonomickej olympiáde pre základné školy nájdete tu a pre stredné školy nájdete tu. Registrácia do súťaže beží už len v novembri, preto neváhajte a zapojte vašu školu ešte dnes možno práve vaše dieťa alebo žiak bude ďalším mladým ekonómom, ktorý sa vyhrá Ekonomickú olympiádu.
Katarína Ševčíková / INESS