Blog.sme.sk - stručná a prekrútená história

Motto: "História mi dá za pravdu. Sama ju totiž napíšem." (kráľovná Alžbeta I.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

jún-júl 2004
Pod vplyvom článkov v bulvárnej tlači o úspechu služieb ako Orkut.com stavajúcich na kontaktoch medzi samotnými internetistami (vtedy sa ešte neospevovali ako začiatok webu 2.0) sa v internetovom oddelení SME začína uvažovať tom, aká podobná služba by sa dala na Slovensku najľahšie opajcnúť.
Hovorí sa najprv o vytvorení social-networking služby podobnej Orkutu a o jej prepojení s projektom "občianskej žurnalistiky". Prvým cieľom je umožniť komukoľvek, aby prispel hoci aj anonymne na stránku SME, teda vytvoriť niečo ako "čiernu skrinku", kam by čitatelia posielali sťažnosti, svoje postrehy či články o dianí vo svojom okolí. Strategickou víziou poháňajúcou celý projekt vpred je najmä predstava, že čitatelia začnú písať namiesto redaktorov SME a tí sa potom budú už len povaľovať v redakcii na kreslách a pofajčievať.

august 2004
Myšlienka skopírovať Ohmynews.com je definitívne zavrhnutá potom, ako sa nikomu v redakcii nepodarí nainštalovať do počítača kórejskú klávesnicu. Redaktor SME Tomáš Bella a postavou najvyšší zástupca sme.sk Valér Kot a nad segedínskym gulášom v Starej tržnici náhle prichádzajú na to, že ak sa ich predstava vizuálne podobá na blogy a obsahom podobá na blogy, pravdepodobne by mali vytvoriť blogy. Vďaka rodinným vzťahom s vedením, úplatkom a zastrašovaniu sa šéfom projektu sa stáva Tomáš Bella. Až neskoršie reakcie nespokojných čitateľov ukážu, že je v skutočnosti "fenomenálne nevhodný pre riadenie projektu, "agent SIS a KDH" a "boľševicky nadaný dement".

september 2004
V tejto fáze sa ako najväčší problém rieši stratégia, ako aspoň čiastočne blogerov uchrániť pred negatívnymi reakciami notorických sťažovateľov v diskusiách. Zavrhnutá je preto myšlienka umožniť zasielanie článkov anonymne a naopak sa rozhodne, že každý bude musieť blogovať pod celým vlastným menom a zverejniť fotku, keďže možností blogovať anonymne je už na internete dostatok.
Po preskúmaní všetkých dostupných open-source blogovacích systémov sa rozhodne, že sa vytvorí vlastný na základe redakčného systému sme.sk, pretože žiaden voľne dostupný systém neponúka administrátorom dostatočné možnosti pre zákernú cenzúru, manipuláciu článkami a šikanovanie blogerov.

október 2004
Martin Paulďuro programuje redakčný systém blogov, zvyšok redakcie sedí a pofajčieva. Je zverejnený prvý skúšobný článok v blogoch.

november 2004
Štvrtého novembra je spustená testovacia prevádzka blogov. Prvými štyrmi autormi sú redaktori prílohy SME Počítače - Milan Gigel, Tomáš Bella, Tomáš Ulej, Miro Veselý. Nikto iný totiž zatiaľ redakčný systém nedokáže pochopiť. Títo autori musia písať takmer denne a za rozbeh blogov dostávajú honoráre. Prví dvaja sú zároveň prvými správcami blogov. O týždeň na to vychádza v SME prvý rozsiahly článok venovaný blogovaniu na Slovensku.
Zverejnený je aj patetický manifest vysvetľujúci, prečo sa projekt spúsťa:
V denníku SME veríme, že internet zásadne mení úlohu médií vo svete. Novinári už nie sú len vysielateľmi informácií a čitatelia ich prijímateľmi.
Projekt blog.sme.sk by mal byť novým priestorom na spoločenskú diskusiu, ktorá by mala byť voľnejšia a zároveň odbornejšia, ako diskusie k článkom. Mal by byť priestorom na komunikáciu medzi novinármi, expertami a čitateľmi - a zároveň miestom, kde sa každý čitateľ môže stať novinárom, pretože určite existuje oblasť, v ktorej je sám odborníkom.
Prostredníctvom blogov chceme dať vám, čitateľom, možnosť, aby ste písali o tom, v čom sa vyznáte, čo vás baví, teší alebo zarmucuje - možno o finesách vašej profesie, možno o skorumpovanom úradníkovi vo vašej obci, možno o tom, kde sa najlepšie lyžuje, o problémoch s dopravou vo vašom meste alebo i o tom, ako vás dnes zasa raz rozosmiali vaše deti.

Na konci mesiaca začínajú blogovať prví externí autori oslovení priamo denníkom SME: Jozef Klucho, Jozef Vyskoč a Peter Študent,

december 2004
SME začína prijímať e-mailové prihlášky do blogu - od autorov sa žiada uvedenie pravého mena, adresy, telefónu, čísla účtu a napísanie krátkeho slohu na tému "prečo som vždy túžil písať zadarmo pre SME". (Systém e-mailových registrácií pretrvá ďalších 9 mesiacov.) Prihlášky posudzuje komisia zložená z redaktorov, odborníkov na informačné technológie, psychológov, jazykovedca a zverolekára.
9. decembra sú spustené prvé blogy autorov, ktorí sa sami prihlásili ( Jana Harris, Jana Dundová, Milan Toma, Martin Pilnik, Vladimír Gábor a Peter Klimko ). Za realistický dlhodobý cieľ projektu sa v tomto momente považuje získanie približne 100 stálych autorov.
Dva dni pred Vianocami sa najnovšie články z blogov začínajú okrem www.sme.sk zobrazovať aj na titulnej stránke post.sk , čo prináša blogom niekoľko tisíc nových návštevníkov denne.
Na Silvestra 2004 prvýkrát vychádza v papierovom vydaní SME pod názvom Blogujeme.teda.sme.sk (áno, aj takáto adresa funguje) celá strana zložená z článkov z blogov. Odvtedy vychádza v SME strana z blogov každý pondelok.

január 2005
Od 3. januára začínajú vychádzať najlepšie články z blogov aj v novej prílohe SME Ľudia a spoločnosť, každý pracovný deň.
25. januára, o niekoľko mesiacov skôr, ako sa očakávalo, počet zaregistrovaných aktívnych blogerov prekračuje stovku. Začína sa preto riešiť problém, ako uľahčiť čitateľom orientáciu v množstve článkov a tiež ako motivovať k písaniu skôr tých kvalitnejších autorov. Pre tento účel je vytvorený status VIP blogerov - tí získavajú zľavu na predplatné novín či kníh, možnosť upravovať svoje staršie príspevky a vyberať ďalších VIP blogerov či navrhovať texty do výberu najlepších za týždeň.

február 2005
Počet registrácií presiahol vo februári dve stovky. Od 16. februára preto už nie sú noví blogeri oficiálne predstavovaní v špeciálnych článkoch.

Spustené je hodnotenie blogerov čitateľmi, karma . Má čitateľom pomôcť zorientovať sa pri prvom pohľade na stránku a zistiť, ktoré texty by mohli stáť za prečítanie. Podľa početných kritikov však ide o fašistický nástroj, ktorým chcú správcovia dosiahnuť znivelizovanie všetkých blogerov, potlačenie nepohodlných názorov, a urýchlenie šírenia malárie v treťom svete.

apríl 2005
Správcovia ešte stále čítajú e-maily od blogerov kritizujúce karmu. Z pomsty zavedú formuláre na konkrétnych blogoch umožňujúce odoslať odkaz autorovi. Vynadať tak odteraz čitatelia môžu nielen administrátorom, ale aj priamo blogerom - ďalšie víťazstvo priamej demokracie na Slovensku.

máj 2005
Na blogoch sa na jediný týždeň objavuje prvá reklama (ďalšia sa objaví zasa až v októbri). Blogeri sa sťažujú na nechutnú komercionalizáciu projektu, ktorý už dávno nie je tým, čo býval za ich mladých čias. Blogy dostávajú prvého správcu naverbovaného spomedzi zaslúžilých blogerov, Mariannu Varjanovú .

jún 2005
Prvýkrát sú zverejnené štatistiky čítanosti a karmy jednotlivých článkov.
SME začína popri honorároch za články z tlačenej verzie SME honorovať aj šesť najzaujímavejších článkov z každého týždňa uverejnených len na webe. Na celom Slovensku sa začínajú tvoriť rady pred predajňami luxusných automobilov.

júl 2005
Pre prípad katastrofálneho zemetrasenia v Bratislave, kde pracujú doterajší správcovia blogov, sa novými správcami blogov stávajú aj Filip Klička, Róbert Dyda, Peťo Rolný a Martina Balogová . Administrátori blogov tak odteraz pracujú z Bratislavy, Trenčína, Košíc, Bardejova a z dánskeho Århusu (výhoda časového pásma). Majú zakázané lietať spoločne jedným lietadlom a využívať toho istého providera.

júl 2005
O blog.sme.sk sa píše v prvej diplomovej práci. Na prvý celovečerný film stále čakáme.

september 2005
Žiadosť o zriadenie blogu už netreba posielať e-mailom, stačí vyplniť rozsiahly formulár . Vzápätí padne rekord v počte nových autorov, keď za týždeň pribudne až 29 nových blogerov.
Odmena za najlepšie články týždňa sa zvyšuje na 350 Sk. Predajne luxusných jácht praskajú vo švíkoch.

október 2005
11. októbra nastáva vážna havária systému, keď súčasne zlyhajú hlavný aj záložný disk a blogeri musia svoje články so zúfalými výkrikmi zachraňovať z nezrozumiteľných logov. Táto udalosť zostane v ľudových žalospevoch zaznamenaná ako Veľký tresk.
Blog.sme.sk zaznamenáva kľúčovú métu v histórii, keď o nás po časopisoch ako Reflex, Stratégie či .týždeň konečne píšu už aj Katolícke noviny. Blog SME sa objavuje v hlavných správach STV a minister vnútra priznáva , že na blogoch trávi aspoň pol hodinu denne.

november 2005
Na prvé výročie je ukončená skúšobná prevádzka blogov a prechádza sa na nový dizajn, ktorý blogerom umožňuje viac si prispôsobiť výzor vlastného blogu.

(Prekrútil a domyslel Tomáš Bella .)

Informácie o blog.sme.sk

Informácie o blog.sme.sk

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  75x

Správcami blogov sú Peter Nagy a Matúš Paculík. Ak máte nejakú otázku, alebo by ste sa chceli stať prémiovým blogerom, pošlite mail na adresu blog(at)sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáblog.sme.sk

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu