Whitefield. V Amerike bol metodizmus v tom čase súčasťou takzvaného Prvého veľkého prebudenia, keď vďaka mnohým putovným kazateľom (metodista Francis Asbury prejazdil na koni takmer pol milióna kilometrov) a ich kázaniu na otvorených priestoroch obracali veľké počty ľudí.Je to skutočne rozporuplný obraz prezidentskej kandidátky. Metodisti majú dnes rozličné podskupiny a Clintonová patrí do Prvej jednotnej metodostickej cirkvi (First United Methodist Church). Vo svojej knihe It Takes a Village and Other Lessons Children Teach Us(1996) spomína, že „náboženstvo sa nachádza už v mojich najskorších spomienkach na moju rodinu. Náš rodinný duchovný život bol oduševnený a neustávajúci. Rozprávali sme sa s Bohom, kráčali sme s Bohom, študovali sme a hádali sa s Bohom. Každú noc sme si kľakli k posteli, aby sme sa pred spánkom pomodlili.“
Clintonová teda patrí k demokratom, ktorí majú povesť náboženských liberálov. Manželka bývalého amerického prezidenta by však chcela takéto vnímanie zmeniť. Pre CNN sa v roku 2008 vyjadrila na túto tému takto: „[Na demokratov] sa hľadí tak, že nechápu hodnoty a prežívanie mnohých Američanov. Je dôležité, aby sme ozrejmili, že ľudia sú ľuďmi viery, lebo je to súčasť celého ich bytia. Je to niečo, čo im dáva do životov zmysel.“ Kengor túto dvojpólovú situáciu vystihol takto:„Keď ste náboženský konzervatívec, nemáte žiadny dôvod voliť Hilary Clintonovú. Avšak keď ste liberál, tak je pre vás pravdepodobne jasná voľba.“
Okrem iného v poslednej dobe stúpa prezidentská kampaň Hillary Clinton a Donalda Trumpa.
Nedávno sme mohli v médiách sledovať ostrú debatu vysielanú naživo americkými programami medzi dvomi horúcimi kandidátmi na post prezidenta Donaldom Trumpom a Hillary Clintonovou.
Charakteristickou rétorickou črtou Trumpa je konkurentku urážať. Moderátorom večera bol Lester Holt z NBC. Na úvod vyzval všetkých fanúšikov, aby sa vzdali vášnivých búrlivých prejavov súhlasu a nesúhlasu. Publikum teda stíchlo a to sa obom kandidátom moc nehodilo. Je jednoduchšie hovoriť pred rozvášneným davom. Trump bol vlastne od začiatku v defenzíve. Clinton hovorila tónom pani učiteľky.
Republikán Trump (mnohých republikánov pri tom vždy pichne pri srdci) prišiel, ako zvyčajne, naštvaný rovno z prípravky. Veľké sako a neposlušná modrá kravata. Rozhnevaný muž s účesom za milión dolárov. Jeho neverbálna komunikácia by bola na samostatnú univerzitnú fakultu. Zamračená tvár, vražedné pohľady, zdvihnuté obočie ani atletické pretáčanie očami nepomohli.