Festival divadiel strednej Európy 2016

V Košiciach sa v dňoch od 07. do 11. septembra 2016 uskutočnil už 10. ročník Festivalu divadiel strednej Európy. Viac o udalosti https://www.facebook.com/Festival-divadiel-strednej-Eur%C3%B3py-430789170298450/?fref=ts

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Festival začal od stredy, ale nakoľko som pracovne vyťažený človek, tak na prvé predstavenie sa mi podarilo ísť až v piatok. Môj článok bude obsahovať 5 divadelných predstavení, ktorých som sa zúčastnila, s oficiálnym obsahom a následne na to laicky zhodnotím výkon hercov, úroveň predstavenia a celkový dojem.

Etudy, etudy a etudy, alebo žeby banán? (Divadlo Facka, Brno) - Interaktívne predstavenie dvoch klaunov, deratizátorov ľudských myšlienok, ktorí veľkolepo, možno aj veľkohubo, prichádzajú zmeniť svoje publikum. O ich odbornosti ako samozvaných psychológov samozrejme môžeme pochybovať, ale kto sa nevie zasmiať, ako by ani človekom nebol. V tom majú pravdu. Predstavenie je zložené z etúd a skečov inšpirovaných tvorbou Slávy Polunina, ktoré si herci prikorenili vlastnou osobitnou poetikou. Veľmi vtipné a odľahčené vystúpenie, vytkla by som jedine dlhé intro (15 minút zo 60) zložené z rušivej hudby a pantomímy klaunov. Ale po dlhom úvode sme sa dočkali show, na ktorú sa oplatilo čakať. Skvelá interaktívna práca s publikom, celé gro ich vystúpenia spočívalo v "otváraní" hláv divákov a zisťovania čo sa tam skrýva. Dva veľmi vtipné momenty musím vypichnúť - prvý keď otvorili hlavičku jednej slečny a tam pustené erotické zvuky a jeden z dvojice hovorí "slečno že se nehanbíte, vy ste na divadle a myslíte na sex" a na to mu kolega hovorí "ale pane kolego, to je mládí, to je odpustitelné, tí na to myslí vždycky"; druhým momentom bolo keď otvorili hlavičku jednému asi 7 ročnému dievčatku a v tom bolo počuť Hitlerov príhovor, a reakcia klaunov bola "no na tuhleto holčičku pozor, tá bude velice nebezpečná". Výkon hercov aj úroveň predstavenia bola vynikajúca, celkový dojem bol veľmi dobrý. Z 5 predstavení, na ktorých som bola by si toto odnieslo slušné ale veľmi slušné 3. miesto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ivona, princezná Burgundská (Váci Dunakanyar Szinház, Vác) - Jeden z najvýznamnejších titulov poľskej i svetovej divadelnej literatúry 20. storočia. Witold Gombrowicz na pôdoryse rozprávkového príbehu Popolušky ukazuje stretnutie 2 úplne odlišných hodnotových a ideových svetov. Autor vytvára v príbehu Ivony sugestívne podobenstvo nášho sveta, kde sa cynizmus mocných zrkadlí v bezmocnosti slabých. Ukrajinský režisér Yaroslav Fedoryshyn priniesol vlastnú koncepciu spracovania inscenácie, kde rozvíja pôvabný charakter Ivony a do úlohy obsadil aj krásnu herečku. Popis znel veľmi zaujímavo, bolo to dielo, na ktoré som sa rozhodla ísť na poslednú chvíľu. Jediné divadlo, ktoré som nezvládla dopozerať celé - nezáživné predstavenie, rušivá hudba, zle nastavené slovenské titulky. Zhrnutím bez ladu a skladu. Malo sa jednať o kontrast 2 svetov, ale silno dominantný bol len svet bohatých, aj to bez logickej nádväznosti, jedna z hlavných postáv dokopy nepovedala nič, celé to prišlo chaotické a nudné, a po prvej polovici v rámci prestávky som to zbalila, nedopozerala a odišla. Chýbal dialóg protistrany a myšlienkové deje jednej z hlavných postáv. Mala som pocit, že z publika boli vonku viacerí sklamaní z predstavenia (o technických problémoch pri predávaní lístkov nehovoriac). Musím tu však napísať jednu citáciu z predstavenia, ktorá je ústredná a aplikovaná aj do pozorovaní v živote: Princ hovorí, "K tomu, aby som sa cítil výnimočný potrebujem niekoho menejcenného. Doteraz som bol princom, pri nej sa princom aj cítim." Tomuto udeľujem 5. miesto. Výkon hercov bol priemerný až podpriemerný, úroveň predstavenia rovnako podpriemerný a celkový dojem nízky.

SkryťVypnúť reklamu

Satiriáda (Teatr na Walizkach, Wroclaw) /na fotke/ - Toto udivujúce pouličné predstavenie s odkazom na tradíciu ruského a ukrajinského umenia komédie sa skladá z rôznych nití pretkaných s javiskovou šou cirkusového umenia. Okrem iného uvidíte uličnícky príbeh manželstva, v ktorom sa láska mieša s nedôverou a svadba s pohrebom. Jedná sa o prekvapivý príbeh odohrávajúci sa na pozadí balkánskej hudby, zobrazujúci v mihnutí oka každodenné malichernosti a intrigy. (Toto bola posledná scéna zobrazujúca neveru, žiarlivosť, lásku, klamstvo, priateľstvo - toto všetko v 15 minútovom skeči - majstrovstvo). Ďalšia scéna, ktorá sa objaví v priebehu predstavenia sa deje v nemocnici. Tu lekárska služba nedáva istotu, pokiaľ ide o ich zručnosti a pacient môže byť ktokoľvek z nás. (Pacient s boľavou nohou o ňu prišiel, ďalší pacient s teplotou /vybratý z publika/ pri operácii zomrel a stal sa anjelom. Pochopila som to v istom zmysle ako aj satiru súčasnej situácie, kedy sa s dôverou obraciame na našich lekárov, no istotu výsledku nemáme zaručenú.) Pozývame Vás aj na znázornenie živého obrazu, ako aj na jazdné show a žonglovanie na sedem stôp vysokej jednokolke. Predstavenie je interaktívne, veselé a extrémne zábavné. Popis to veľmi vystihol, perfektné pantomimické vystúpenie 3 hercov v rôznych úlohách, fantastická interaktívna práca s publikom, veľmi zábavné (smiech bol zakaždým), každý sa výborne zabával, trefné spracovanie a prepracovanie, chvíľky napätia. Celkový dojem bol úžasný a pred prácou hercov klobúk dole. Bola skutočne ťažká úloha rozhodnúť sa na aké miesto ich dať, no ujde sa im 2. miesto. Nie preto, že by tam bolo niečo vytknúť, bolo to fantastické, no nasledujúce divadlo, ktoré trocha popíšem ich proste predbehlo. Toto divadlo bolo cielene robené pre show a pobavenie divákov - vtipné skeče, zahrnutie a cielený výber divákov. Bolo zložené z vtipov, a na divadle, ktoré získalo prvé miesto, sa mi páčilo to, že vtipne a výstižne odrazilo realitu.

SkryťVypnúť reklamu

Nezistený názov predstavenia (nezistený názov divadla, Česká republika) - Divadlo 2 hercov, ktorí bravúrne zvládali presun do viacerých postáv či časových období. Dialóg manželov počas slávnostnej večeri, kedy oslavovali okrúhle (20te či 30te) výročie manželstva. Pre mňa jednoznačne top vystúpenie celého festivalu. Počas rozhovoru, kedy si postupne spomínali na jednotlivé etapy ich vzťahu, ich aj po zaznení stroja času odohrali. Spomienky sa viazali od počiatočnej zamilovanosti, trápnejších stretnutí, prvých rande, až po rodičovstvo, vyspelú a vyzretú lásku. Najdôležitejšie okamihy vzťahu, pár okamihov rozdielneho prístupu rodičov voči deťom, reálne podanie urobili z predstavenia skvelý zážitok. Hľadisko plakalo od smiechu, zaslúžili a mali aj veľký aplauz. V závere zhodnotenie a kontextný striptíz "manžela". V istom zmysle neopísateľné, odporučila by som zažiť v priamom prenose. :) 

SkryťVypnúť reklamu

VIJ 2.0 (Dykyj teatr, Kyjiv) - Provokujúce predstavenie pre dospelých. 2 Francúzi prichádzajú do ukrajinskej dediny, kde sa majú stretnúť so svojou priateľkou z Facebooku, Oxanou. Ako sa ukáže, zajtra sa vydáva. A ako sa to tu dá bez pálenky, svadobných tradícií, veštenia a pravej ukrajinskej akcie? Verte či neverte, stretnutie s Vijom nie je to najstrašnejšie, čo sa tu môže stať. Divoké divadlo je jedným z najlepších nezávislých divadiel v Ukrajine. Vznikol ako alternatíva k štátnym repertoárnym divadlám. Dáva priestor novým režisérskym a hereckým menám v radikálnych a ostro provokujúcich predstaveniach. V predstavení sa fajčí a sú používané vulgarizmy. V prvom rade musím dať plus za ukrajinské pohostinstvo - pri príchode na miesto konania predstavenia sme hneď všetci boli ponúknutí ukrajinskou pálenkou a drobnými chlebíčkami. Krásna práca s publikom pred predstavením, zoznamovanie sa, ponúkanie občerstvením, krátky príhovor. Práca s publikom v rámci kooperácie, nie interakcie. Základné veci, čo však už na začiatku vytknem, opätovne obrovské komplikácie pri synchronizácii titulkov s hovoreným slovom účinkujúcich (veľké preskoky hore dole alebo nestíhanie/ zamrznutie textu, tu by si mohli zobrať príklad od Francúzskej aliancie, ktorá v Tabačke mala tiež divadlo s titulkami a fungovalo to s načasovaním perfektne.), ďalej nepríjemným problémom bolo celkové ohlučenie a ozvučenie priestorov predstavenia. Čo sa mi nepáčilo je, že sa tam tiež našlo pár prudičov (ak nevypnú to svetlo tak im ho porozbíjam - pasívna agresia). Mala som dojem, že celé predstavenie je skoncipované na základe ukrajinskej mytológie a súčasných pomerov, hudba aj celé hranie malo dramatický efekt. Výborné herecké výkony, avšak zakončenie celej hry nedávalo neskôr zmysel celého predstavenia. Nakoniec sa všetci zmenili na kačky, 2 z 3 hlavných postáv zomreli z neznámych dôvodov, toto všetko v divákoch zanechalo zmätený dojem, sklamanie a hlavne pokazilo potešenie z celého predstavenia. Na základe týchto veci to u mňa získalo 4. miesto. Čo však musím Ukrajincom uznať je ich energia, živosť, oddanie hraniu, udržanie záujmu.

V KOMPLEXNOSTI festival divadiel je skvelou príležitosťou užiť si divadlá zadarmo či vo veľmi dobrých cenách, poznať rôzne kultúry, užiť si rôzne formy predstavenia a užiť si umenie. Je to skvelá forma využitia voľného času. Veľkou výhodou boli hodinové predstavenia pred hlavnou budovou, nakoľko zaujali aj ľudí, ktorí o podujatí a programe nevedeli a podujatiu urobili reklamu a získali záujemcov. Aj keď ma pár predstavení sklamalo, tak jednoznačne by som na toto podujatie išla opätovne. A tentokrát sa možno snažila zastihnúť viac predstavení.

Ingrid Štefanová

Ingrid Štefanová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som pozitívny človek s kritickým pohľadom a nadhľadom na deje v našej spoločnosti. Medzi moje záujmy patrí čítanie kníh (v tlačenej verzii, momentálne hlavne odborných), kultúrne prehliadky (hrady, zámky, múzeá a iné), umelecké vyžitie (súčasné umenie, literatúra, divadlo, kino, výstavy, hudba) a domáce zvieratá (najmä morské prasiatka) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu