reklama

Ministerstvo školstva zoškrtalo príspevok na učebnice o polovicu. Rodičia si budú priplácať.

Už dnes základné školy objednávajú publikácie potrebné na šk. rok 2023/2024. Rodičov čoskoro neminú výzvy doplácať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podľa metodických usmernení ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu k príspevku na edukačné publikácie zo štátneho rozpočtu za posledné roky, najvyšší príspevok dostávajú deti s určitým druhom postihnutia, ktoré navštevujú bežné, alebo špeciálne školy.

Aj im ale ministerstvo príspevok, rovnako, ako bežným žiakom základných škôl, na budúci školský rok znížilo o viac ako polovicu.

https://www.minedu.sk/34603-sk/rok-2023/

Kým teda na tento školský rok dostalo dieťa so sluchovým, alebo zrakovým postihnutím v špeciálnej, alebo v bežnej škole sumu päťdesiatdva eur na učebnice, budúci školský rok mu štát prispeje sumou dvadsaťpäť eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte smiešnejší, pri dnešných cenách za knihy, je štátny príspevok pre bežného žiaka v bežnej základnej škole. Takže, ak máte dieťa druhého až deviateho ročníka základnej školy, podržte sa. Z pôvodných šestnásť eur, ktoré váš žiak dostal na učebnice tento školský rok, ten budúci dostane už len necelých osem.

Presnejšie, sedem eur a päťdesiat centov. Zvyšok si doplatia rodičia.

Podobné zníženie sa dotkne aj žiakov s mentálnym postihnutím a žiakov s vjm, vju a vjr.

Keď som si pozerala tieto aktuálne tabuľky a spomenula som si na to, že niekoľko mesiacov dozadu niekto reálne uvažoval nad nenormálne vysokým krúžkovným, prišlo mi to ako zlý vtip. Redukujeme financovanie úplného základu, akým sú učebnice a nevadí nám prispievať na, nikým a ničím nekontrolované voľnočasové aktivity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tak mi napadá iba jediné. Tie takzvané ,,obedy zadarmo“ na máj a jún, si vlastne, tak či tak, predsa len zaplatíme z vlastného.

Ingrid Tkáčiková

Ingrid Tkáčiková

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  191x

Pracujem ako editorka a prekladateľka. V minulosti som sa venovala práci s deťmi. Taktiež som pracovala ako lektorka talianskeho jazyka. Dlhodobo sa venujem aktivizmu. Zaujímam sa o politické a spoločenské témy a snažím sa o to, aby boli ľuďom objektívne a transparentne vysvetlené. - štátna jazyková skúška - taliansky jazyk a literatúra - politológia - certifikát UCM - fotografia - certifikát UK a iné - jazyky: AJ, TJ, SVE Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaCestovanieDúbravka dnesSpoločnosťPolitikaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu