Do diskusie k článku Chcem sa zabiť je normálna myšlienka nám napísala Renátka:
„...mňa by celkom zaujímalo, ako potom fakt pomôcť človeku prekonať tieto ťažké chvíle, kedy im hlavou bežia až myšlienky na smrť? Zaberá im hovoriť, že sú tu iní, ktorí ich milujú, ak si to sami nechcú v tej chvíli pripustiť? Alebo čo vlastne môžeme robiť? Nebudem predsa blízkych posielať hneď k odborníkovi, či hej?“
Odpovedáme jej a každému z vás, koho blízky človek má samovražedné myšlienky:
1. Nepozerajte sa na neho ako na divného
Pre človeka, ktorý rozmýšľa, že chce zomrieť alebo dokonca ako sa zabiť, býva náročné niekomu sa s tým zveriť. Môže sa obávať toho, že sa na neho budú pozerať ako na blázna, alebo nechce svojich blízkych zaťažovať, aby sa kvôli nemu/nej trápili.
Psychiater Michal Patarák mám v rozhovore povedal: „Urobiť z myšlienok na samovraždu niečo normálne pomáha aj mne pri kontakte s ľuďmi, ktorí o tom rozmýšľajú. Je normálne, že človek uvažuje nad samovraždou, keď je v takej ťaživej situácii. Toto nie je súcit, ale snaha pochopiť človeka a dostať sa k nemu bližšie.“
2. Vypočujte ho bez posudzovania, porovnávania a rád
Nechajte ho, nech vám povie, čo prežíva, aké to pre neho je . Čo si on sám myslí o myšlienkach na samovraždu. Nepomáha porovnávať jeho situáciu s inými ľuďmi, ktorí sú na tom horšie a žijú. V tej chvíli sa človek vnútorne cíti naozaj zle, aj keď to nemusí byť vidieť.
Psychiater Patarák hovorí, že aj dobre mienené rady a povzbudenia môžu skôr len vytvoriť bariéry medzi vami a vaším priateľom alebo priateľkou. „Lebo ten, kto dáva rady, má akoby na vrch“, vysvetľuje psychiater. Človek, ktorý si hovorí chcem sa zabiť, potrebuje namiesto rád cítiť pochopenie, aby sa mohol otvoriť a vyrozprávať.
Naša klientka Janka, ktorá má za sebou pokus o samovraždu, píše: „Pomáha mi prežiť osoba, ktorá ma vypočuje. Pri ktorej môžem kričať aj plakať. Nachádzam u nej pochopenie, neodsúdi ma za negatívne myšlienky, vie objať...“ Celý článok s reakciami našich klientok na túto tému si môžete prečítať kliknutím na tento link.
3. Spýtajte sa, ako môžete pomôcť
Namiesto náročného hľadania spôsobov ako blízkej osobe pomôcť, skúste sa jej priamo spýtať: Čo by si potrebovala? Čím by som ti mohla pomôcť? Možno to aj vie, ale nechce vás tým zaťažovať. Na ponúknutú pomoc skôr odpovie. Ak práve nie je pripravená prijať od vás pomoc, dajte jej jasne najavo, že sa na vás môže kedykoľvek obrátiť, keď jej bude ťažko.
4.Spoločne hľadajte, kedy sa cíti lepšie
V rozhovore s blízkym, ktorý má samovražedné myšlienky, sa pokúste hľadať, kedy sa cíti lepšie. Potrebné odpovede možno nájde pod otázkami: Kedy ti bolo lepšie? Čo som vtedy robil/a? Vďaka čomu som sa cítil/a lepšie?
Inšpiráciu môžete nájsť aj u ľudí, ktorí prežili podobné situácie. Naše klientky o tom, čo ich drží pri živote, hovorili v článku tu.
Spisovateľ Matt Haig, ktorý svoju skúsenosť s pokusom o samovraždu, depresiou a úzkosťou opísal v knihe Prečo zostať nažive, má celý zoznam činností, čo mu zlepšujú stav. Napríklad behanie, joga, leto, spánok, pomalé dýchanie, písanie, čas s milovanými ľuďmi, hudba, dlhé prechádzky a dlhá sprcha... Viac o jeho knihe si môžete prečítať tu.
5. Neplašte sa
Ak vidíte, že sa s vašou priateľkou alebo priateľom niečo deje alebo sa vám priamo zdôverí, že nad samovraždou premýšľa, nie vždy to znamená, že chce práve v tej chvíli naozaj niečo urobiť. Ak chcete vašim blízkym pomôcť je potrebné, aby ste vy zachovali rozvahu a pokoj a nepanikárili.
6. Všímajte si varovné signály, kedy už vaša pomoc už nestačí
Rizikové je najmä, ak si všimneme, že váš blízky spomína svoj konkrétny plán, ako sa zabiť. Keď si zistíte, že píše rozlúčkový list, lúči sa alebo sa snaží pouzatvárať všetko, čo mal rozrobené. Zbystrite, keď o budúcnosti hovorí bez svojej osoby, akoby sa ho už netýkala, nebol jej súčasťou. Všeobecne si však môžeme všímať veľké napätie, uzatváranie sa do seba, smútok, ťažobu. U ľudí sa vtedy prejavuje pocit, že svoju situáciu nezvládajú a nevidia z nej žiadnej východisko. To všetko sú signály, ktoré netreba brať na ľahkú váhu, myslieť si, že to zvládneme priateľským rozhovorom. V takej chvíli treba vyhľadať odbornú pomoc.
7. Pomôžte mu vyhľadať pomoc
Nadhoďte, či by nepotreboval asistenciu s vyhľadaním odbornej pomoci. Porozprávajte sa s ním, kde by mohol vyhľadať pomoc a ponúknite mu, že ho budete sprevádzať.
Kontakty na odborníkov – psychológa alebo psychiatra - nájdete na internete a vyhľadávať môžete podľa miest, ktoré sú pre vašu blízku osobu dostupné. Niekoľko kontaktných údajov na odborníkov nájdete aj na našej stránke nenormálne.sk
Môžete si vybrať odborníkov, ktorých služby sú preplácané zdravotnou poisťovňou alebo súkromné ambulancie. Psychológa alebo psychiatra môže odporučiť aj všeobecný lekár. Ak si nie ste istý, či potrebujete psychologickú alebo psychiatrickú pomoc, odborník, ktorého si vyberiete, vám poradí.
8. Pri akútnom ohrození volajte 155 alebo zoberte blízkeho priamo na psychiatrické oddelenie nemocnice
Pri akútnom ohrození, to znamená vtedy, keď pristihnete priateľa pri pokuse o samovraždu, nájdete list na rozlúčku, jeho v štúdiu príprav, zavolajte rýchlu zdravotnú službu na čísle 155. Alebo aj políciu na čísle 158, ak sa váš priateľ alebo priateľka niekde zamkli, chystajú sa odniekiaľ zoskočiť, odišli preč a vy máte vážne podozrenie, že sa išli zabiť.
Druhá možnosť je ísť s blízkym priamo na psychiatrické oddelenie nemocnice. Tam mu vedia ponúknuť akútnu pomoc a zabezpečiť, aby si neublížil. Možno bude odporovať a nebude chcieť ísť. Buďte pri ňom, odprevaďte ho k odborníkovi, zostaňte s ním, aby mal pri sebe niekoho, komu dôveruje.
Ľudia, ktorých trápia samovražedné myšlienky, ťažká životná situácia, depresia, smútok, či čokoľvek iné obráť sa môžu obrátiť aj na našu anonymnú internetovú poradňu www.ipcko.sk. Ponúkame chat s poradcami online v časoch uvedených na www.ipcko.sk. Mimo online hodín poradcovia odpovedia na email do troch hodín.