7 dôvodov prečo nie je rozvod lepší než návšteva odborníka

Ak zvažujete rozvod tieto veci rozhodne budú stáť za zváženie. Prečo je lepšie zájsť si po odbornú radu než sa rozviesť bez toho, aby ste si mohli povedať, že ste naozaj urobili všetko?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

1. Rozvodom trpia deti

Predrozvodové štádia manželstva značne negatívne ovplyvňujú psychický vývin detí. Napätie v domácnosti, nevraživosť a navzájom si ubližujúci rodičia vytvárajú disharmonickú rodinu a atmosféru doma. Môžete po sebe kričať celé dni pred deťmi, alebo to pred nimi môžete tajiť ako len chcete, deti nie sú slepé, ani hluché ani sprosté. Deti vaše vzájomné správanie vidia či chcete alebo nie. Taktiež deti si nezriedka vyčítajú, keď sa ich rodičia hádajú alebo sa dokonca chcú rozviesť. Tieto výčitky v mnohých prípadoch prejdu až do depresií a pritom dieťa za hádky rodičov nemôže. Sú to rodičia, ktorí nie sú schopní nájsť kompromis alebo sa spoločne vysporiadať s daným problémom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Zájsť za odborníkom je dobrý príklad pre deti.

Ak sa pred deťmi prestanete hrať na to, že je všetko OK, a ukážete im, čo by mali robiť deti, keď majú robiť, ak majú problém, ktorý nevedia sami vyriešiť, dáte im veľmi užitočnú lekciu v živote. Naučil som sa učiť sa požiadať o pomoc práve tých ľudí, ktorí mi s mojim problémom pomôcť vedeli. Napríklad ak som mal problém s elektrikou, vyhľadal som pomoc kvalitného elektrikára, ak zo zdravím, tak kvalitného lekára či farmaceuta atď. Ak si viete priznať, že nerozumiete elektrike ako odborník, zdraviu ako odborník prečo si nepriznať, že nerozumiete možno ani tomu svojmu manželstvu ako odborník (obzvlášť keď je zjavné, že niečo v manželstve evidentne nie je v poriadku a dlhodobo sa to zhoršuje). Buďte dobrým vzorom, a ukážte deťom, že sú tu pre nás ľudia, ktorí nám dokážu pomôcť s problémami, s ktorými si nevieme poradiť sami.

SkryťVypnúť reklamu

3. Rozvod - útek z boja je negatívny vzor pre deti

Uzavretím manželstva ste si dali záväzok milovať sa v dobrom aj v zlom až do smrti. Rozvod je jasné posolstvo pre deti - záväzky plniť netreba, ak sa mi nepáči jednoducho zmiznem. Vzdať sa bez boja alebo útek od zodpovednosti, ktorú sme si dobrovoľne zavesili na plecia je nie len prejavom zbabelosti, ale aj nám tak prirodzenej ľudskej slabosti a neschopnosti. Jediný spôsob ako vyhrať vojnu je uzmieriť sa skôr než bude preliata krv. Nebuďte zbabelí a naučte vaše deti, že rodina je hodnota, o ktorú stojí za to bojovať a ak si s tým neviete rady sami nájdite toho, kto vám vie pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu

4. Rozvod je podstatne drahší než návšteva odborníka

Uvediem jeden jednoduchší matematický príklad:

M (650€ čistý príjem) a Ž (650€ čistý príjem) spolu majú byt so zariadením v hodnote 60 000 € a 2 deti výdavky spojené s bytom 200€/mes 

Prípad ideme k odborníkovi:
1300€mesačne - 200€ byt - 4x200€ strava, šatstvo, hobby = +300€ mesačne šetrenie na niečo (elektrospotrebič, auto, štartovné pre deti po škole...) majetok 60 000€ + auto (autá) + nové veci. 
300€/mes x 5 rokov = 18 000€ (ak ich pravidelne viete dobre investovať aj 20 000€)
Návšteva odborníka (5 sedení) bude stáť 100 až 150€. Ak je odborník dobrý, do 5 sedení ste z najhoršieho von a niekto má po 5 sedeniach také dobré manželstvo ako nikdy predtým.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad rozvod:
poplatky - súd, právnik - 500€
Majetok
M byt ostáva ale musí zobrať hypotéku na vyplatenie z bytu 30 000 €
Ž má 30 000 od M, ale musí zobrať hypotéku na 30 000€ aby zabezpečila nový byt pre nich.
=>M úver 30 000 aj Ž =uver 30 000 (+ splatky 8 000 pre oboch)
Ž 650 € - 200€ byt - 2x 100€ (na každé dieťa) - 200 € pre seba - 100€ (splátka hypotéky) = -50€/mes.
M 650 € - 200€ byt - 2x 100€ (alimenty) - 200 € pre seba - 100€ (splátka hypotéky) = -50€/mes,
Keďže ste v mínuse tak po 5 rokoch:
M úver -32 000 + 5 rokov x - 50€= -35 000€
Ž úver -32 000 + 5 rokov x - 50€= -35 000€

Suma sumárum o 5 rokov neskôr:

1. varianta = MŽ + úroky - O= 20 000 - 150€ = + 19 850€ + vaše deti žijú šťastne v harmonickej rodine (aj keby ste boli na 50tich sedeniach (v prípade, že prvých 9 odborníkov nebolo dosť odborných) stále budete v pluse 18 500€)
2. varianta = M + Ž + úroky - Súd = -35 000 - 35 000 - 500 € = - 70 500€ + 1 byt navyše, ktorý nedokážete splácať + vaše deti žijú bez rodiča a nenávidia vás alebo seba.

Rozvodom by teda pár M a Ž prišli okrem rodiny aj približne o 90 000€ v priebehu piatich rokov. (Reálnejšie než, že si jeden z nich nájde partnera milujúceho, zrelého a krásneho milionára je, že si nájde partnera, ktorý nebude o nič lepší, zrelší, krajší, ani bohatší než ten s ktorým sa rozviedli)

(Iste je možnosť pri 2. variante jesť menej, nekupovať si nový odev a tak ušetriť = menej pohodlia a spokojnosti, viac hladu.
Taktiež je možné nájsť si druhú prácu, aby M a Ž zarobili viac, samozrejme = menej pohodlia kvôli väčšiemu psychickému aj fyzickému vyťaženiu, pri 2 prácach a spánku už nie je čas na seba ani na deti takže deti sa prakticky musia vychovávať samé a tráviť samé čas alebo kto vie s kým, keďže pri druhej práci na to nie je čas atď... VŽDY TO BUDE NA ÚKOR SEBA A VAŠICH DETÍ!!! Ak ste sebec tak len na úkor vašich detí.)

Čiste štatisticky druhý partner nebýva lepší než ten prvý, iba ľudia po prvom vážnom vzťahu majú omnoho nižšie očakávania a nároky na toho druhého a omnoho menej sa sťažujú na partnera (čo je častou príčinou hádok a prehĺbujúcej sa disharmónie)

5. Odborník pomôže dozrieť vám aj vášmu manželstvu, rozvod nikdy.

Vo vzťahu k vám samotným a vášmu osobnostnému rozvoju je práve toto ten najdôležitejší bod. Ak sa divíte prečo sa hádate už 5 rokov o tom istom, je to preto, že ste to nevyriešili a neviete ako to vyriešiť. Je to preto, že sa ani jeden z vás nezmenil v tej veci za 5 rokov. a kým k zmene nedôjde budete sa hádať o tom istom aj o 10 rokov. Dobrý odborník vás môže nasmerovať ako z tohto bludného kruhu von a ako si viac porozumieť. Čím viac budete rozumieť tomu druhému, tým lepší váš vzťah bude. 

6. Ak váš súčasný stav je zlý potrebujte zmeniť seba, nie vymeniť partnera

Moje vlastné pozorovanie nezadaných žien v posledných 10 rokoch života ukázalo, že sa ženám nikdy neosvedčilo vymeniť partnera a zároveň nezmeniť seba. Tie isté dievčatá, ženy, ktoré vraveli, že ich prvý frajer bol grázel, to isté povedali o druhom aj o treťom. A povedia to isté aj o piatich budúcich, kým nezmenia seba. Potom sa sťažujú, "prečo som taký magnet na grázlov?" Aby som to objasnil jednoducho a názorne:

na škále od 1 do 10 kde 1 je absolútne submisívny a 10 absolútne dominantný si štandardne žena 3 nájde muža 6-7. Čím dlhšie muž 6-7 ostáva vo vzťahu so ženou 3 tým viac narastá jeho ego a jeho dominancia (zrelých mužov 6-7, ktorí urobia zo seba 5 a pomôžu žene k číslu 5 je asi menej než 0,1% populácie 5 a 5 je ideálny stav rovnosti a jednoty medzi mužom a ženou). Z muža 6-7 pri žene 3 sa v dlhodobom vzťahu teda stane muž 9-10 (teda absolútne dominantný) a žena ostane stále 3. Lenže žena 3 nechce byť ešte viac submisívna a prejsť k 1 a tak svojim pristupom, že nešla z 3 na 5 miesto toho ostala na 3 spôsobila, že jej partner je omnoho dominantnejší než bol predtým. Jedného dňa to žena 3 neznesie a vzoprie sa a rozíde sa. A potom žena 3 opäť hľadá partnera. Submisívna žena spravidla nehľadá submisívneho partnera a tak znova nájde muža 6-7 a celý cyklus sa opakuje znova. Je prirodzené, že to ženine ego podkope ešte viac a klesne na 2. Žena sa teda stáva obeťou svojej vlastnej submisivity a pasivity a neúspešné vzťahy jej v jej vlastnom osobnostnom raste bránia ešte omnoho viac ako predtým. Preto jediná cesta von je zmena a k tejto zmene môže žena:

a) po dlhých rokoch bolestí a útrap, nepríjemných vzťahov a rozchodov dôjsť sama

b) počúvnuť radu odborníka, ktorý jej v tom môže pomôcť a môže si tieto nepríjemné vzťahy a roky pocitov beznádeje na šťastný zajtrajšok ušetriť. (Ale mnoho ľudí sa potrebuje učiť na vlastných chybách)

Ak žena nedozrie a nezmení sa na ženu 5 (vyvážený stred medzi submisivitou a dominanciou) jej vzťahy budú stále o tom istom a jej partneri stále takí istí. (Tento bol som síce venoval submisívnym ženám, ale rovnako to platí aj obrátene, a taktiež problém submisivity a dominancie vo vzťahu nie je jediným problémom, ktorý je na sebe vo vzťahu meniť, ale je ich mnoho).

7. Láska buduje charakter, osobnosť, pomáha dozrievať.

Občas do života manželov prídu ťažké chvíle a občas sú ťažšie než dokážu sami vyriešiť, Už z hore uvedených príčin je zjavné, že je omnoho lepšie a výhodnejšie investovať do vzťahu a osobnostného rastu, než likvidácie vlastnej rodiny. Žitie v harmonickom manželstve nám denne prináša možnosť stať sa lepšími. Iste, dá sa aj bez partnera dozrievať, no s partnerom je to ľahšie, pretože on nás na tie naše nedostatky môže upozorniť a my máme omnoho menej práce s tým, čo by sme mali na sebe ešte zmeniť, aby sme boli vo svojom správaní zrelší a rozumnejší. 

P.S. Nie každý, kto sa manželskému poradenstvu venuje, je na to zároveň aj odborníkom. Keď som sa stretol s názorom nemenovaného uznávaného "odborníka" v dôchodkovom veku, ktorý sa celý život venoval sexuológií a partnerskému poradenstvu, ohľadom pornografie, erotických salónov a tiež iných vecí, bolo mi jasné že tento ,,odborník", nie je tak celkom odborník na manželstvo a tiež nepochybujem o tom, že nie je jediný. Preto si radšej vyberte odborníka, ktorý ma rozum a srdce na správnom mieste a ak ten ktorého ste si vybrali ich na správnom mieste nemá, skúste iného.

P.P.S. Ospravedlňujem sa za dlhý článok, ale verím, že splnil účel a že prv než by ste začali zvažovať rozvod, začnete zvažovať pomoc odborníka.

P.P.P.S Ak ste pomoc manželského a rodinného poradcu zažili a nepomohol, skúste zvážiť bod "P.S."

Ivan Adámek

Ivan Adámek

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mgr. Ivan AdámekManželský a rodinný poradcaSociálny pedagógVyužívam inovatívne prístupy v manželskom a rodinnom poradenstve edukačného charakteru. Klientov učím ako spolu efektívne komunikovať a ako spolu efektívne riešiť konflikty a nezhody v partnerskom vzťahu. Pomocou jednoduchej a kvalitnej diagnostiky určujem, na ktorých oblastiach života by mal zapracovať manžel a na ktorých manželka, aby dokázali spolu nachádzať v manželstve lásku, pochopenie, potešenie a vzájomnú oporu.,,Bez Lásky je život prázdny."web: www.adamek-edu.ske-mail: adamek.edu@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  O manželstveEdukačnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
SkryťZatvoriť reklamu