K čomu by som prirovnal manželstvo?

V súčasnosti sa stretávam s mnohými problémami, ktoré vedú k rozpadu vzťahov a manželstiev. Sú to rôzne druhy správania, ktoré sú nezlúčiteľné s princípmi manželstva. No všetko má spoločný menovateľ, viete aký?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už dlho sa zaoberám tým, prečo sa vzťahy začínajú rozpadať a prečo tak veľa z nich končí práve rozvodom. Najčastejšou odpoveďou laika s ktorou sa stretávam je "niečo sa pokazilo". Ale čo sa pokazilo? Prečo sa to pokazilo? A určite sa to pokazilo "samo"? Nemalo by to skôr znieť, "my sme niečo pokazili"? Možno prvou chybou je, že nevieme niesť zodpovednosť za následky nášho konania. Potrebujeme to hodiť na niekoho alebo na niečo, skôr než by som si priznal chybu ja. Že JA som niečo pokazil, že MY sme niečo pokazili. Prebratie plnej zodpovednosti za svoje činy a za naše zlyhania je prvým krokom k tomu, aby sme vôbec mohli niečo opraviť. Druhým problémom je, že sme sa naučili, poviem to tak reklamne "vymeniť staré za nové". Jednoducho odnaučili sme sa opravovať veci. Ak niečo prestane fungovať jednoducho to treba po použití, keď to nefunguje tak ako predtým, vyhodiť a kúpiť si nové.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento spotrebný a konzumný spôsob možno sa v praxi osvedčil v mnohých prípadoch. Napríklad ak máte 15 rokov staré auto a niekto Vám na parkovisku preliači plech, tak ozaj vyjde lacnejšie kúpiť nové ako opraviť to staré, lebo oprava stojí viac než je aktuálna hodnota auta. Tento systém však pri manželstve neplatí. Manželstvo nie je vec, ktorá je ako technika, ktorá od výroby sa už len kazí, hrdzavie stáva sa menej a menej spoľahlivou.

Manželstvo je čosi živé. Nie je to ani ako poľný kvet, že ak nezaprší tak uschne. Manželstvo je ako domáci kvet, uschne vtedy, keď sa oň prestaneme starať, alebo ak sa oň staráme neprimerane. Ak sa niekto chce začať starať o domáci kvet mal by:
1. Prečítať manuál, ako sa starať o ten kvet, ktorý chce doma mať.
2. Mal by zistiť či na ten kvet nie je alergický.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom rade teda, koľko ľudí čítalo nejakú funkčnú príručku na nášho partnera/našu partnerku? Ja ju čítam každý deň. Je to tá najlepšia príručka akú som kedy mohol čítať a je ňou moja manželka. Ak sa spolu naučíte rozprávať o svojich potrebách a pocitoch, a ak sa naučíte SKUTOČNE počúvať jeden druhého, vtedy máte najlepšiu príručku na vášho manžela/vašu manželku v rukách. Je to niečo na čo možno nie sme prirodzene zvyknutí a možno je to veľmi náročné naučiť sa to pre nás samotných, ale je to nevyhnutným predpokladom skutočne šťastného manželstva. Nie je žiadna hanba požiadať manželského poradcu o spoločné sedenie aj za týmto účelom a naučiť sa čítať "manuál na manžela/manželku" s pomocou odborníka. Je to nielen mimoriadne rozumné a prospešné pre vzťah, ale zároveň je to aj investícia do vášho vzťahu, ktorej hodnota sa nedá vyčísliť. 

SkryťVypnúť reklamu

V druhom rade: Ak som na niektorý kvet vyslovene alergický už teraz, tak ho rozhodne domov kupovať nebudem aj keď sa mi páči. "A čo ak začnem byť na manželku/manžela alergický/á až po istom čase?" Tak ako sú alergológovia, ktorí sa v krátkom horizonte zameriavajú na potláčanie príznakov alegrie a v dlhodobom na ich liečení, tak sú aj manželskí poradcovia, ktorí by mali vedieť čo je potrebné urobiť, aby ste znova dokázali úspešne a šťastne spolu fungovať.

Aj keď som v článku neodpovedal na otázku z úvodu, dal som niekoľko indícií, ktoré by vás k správnej odpovedi mohli priviesť. Odpoveď sa možno dozviete v budúcom článku.

Ivan Adámek

Ivan Adámek

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mgr. Ivan AdámekManželský a rodinný poradcaSociálny pedagógVyužívam inovatívne prístupy v manželskom a rodinnom poradenstve edukačného charakteru. Klientov učím ako spolu efektívne komunikovať a ako spolu efektívne riešiť konflikty a nezhody v partnerskom vzťahu. Pomocou jednoduchej a kvalitnej diagnostiky určujem, na ktorých oblastiach života by mal zapracovať manžel a na ktorých manželka, aby dokázali spolu nachádzať v manželstve lásku, pochopenie, potešenie a vzájomnú oporu.,,Bez Lásky je život prázdny."web: www.adamek-edu.ske-mail: adamek.edu@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  O manželstveEdukačnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu