O (ne)rovnosti mužov a žien (časť 2.)

V prvej časti som písal o tom, že je irelevantné sa vôbec baviť o rovnosti medzi mužom a ženou, pretože ani ktokoľvek s kýmkoľvek si nie sú rovní. V druhej časti sa skôr budem venovať (ne)fungovaním medzi mužmi a ženami v rodine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Je dobré rozlišovať medzi rolou manželky a manžela, medzi rolou otca a matky?

Je správne považovať muža za hlavu rodiny? Za človeka, ktorý má hlavné slovo, hlavné rozhodnutie vo všetkom? Alebo je správne, aby muž a žena rozhodovali spolu o všetkom?

Prečo tak veľmi stúpla rozvodovosť v posledných desiatkách rokov?

Prečo si dávajú doživotný sľub vernosti a oddanosti celým svojim bytím, keď sa potom podvádzajú, rozvádzajú?

Aký má význam sloboda vo vzťahu?

Kde končí naša sloboda a začína sloboda partnerky/partnera?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo sú niektoré manželstvá šťastné a iné nie?

Ako má fungovať rodina?

Toto sú otázky, na ktoré už od malička hľadám odpovede. A hľadal som ich tam, kde sú, napísané v ľuďoch, v ich rodinách. Niečo mi pomohla rozlúsknuť teória na VŠ, ale drvivú väčšinu som objavil v praxi. Pokúsim sa na väčšinu týchto otázok odpovedať jedným modelom. Komenský ma naučil, že ak chcem zistiť ako funguje nejaký mechanizmus, mám hľadať odpoveď v prírode a Svätom Písme.

Rodina je ako telo človeka. Má mať jednu hlavu (jeden mozog/rozum), jedno srdce a ideálne jedno telo v ktorých sa tieto časti nachádzajú. Ak je to takto, potom je telo plne funkčné. Ak aj rodina má jednu hlavu, jedno srdce,jedno telo, potom je plne funkčná. Čo však, keď obaja partneri sa rozhodnú byť hlavami rodiny? No čo by sa asi stalo, keby človek miesto srdca mal ešte jednu hlavu? Zomrel by, pretože bez srdca s dvoma hlavami sa teda ozaj nedá žiť. Nie nadarmo sa píše v Svätom Písme: ,,...a dvaja budú jedno telo. Takže potom už nie sú dvaja, ale jedno telo." (Mk 10, 8). Byť jedno telo? To mám presne zmýšľať ako môj partner a všetko robiť tak ako on/a chce? To nie. Máme fungovať ako jedno telo. V liste Efezanom (5, 21-25) sa píše: ,,Buďte si vospolok poddaní v bázni Kristovej: ženy svojim mužom ako Pánovi, lebo muž je hlavou ženy, ako aj Kristus je hlavou cirkvi. On je Spasiteľom tela. Ako je teda cirkev poddaná Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom. Mužovia, milujte si ženy, ako aj Kristus miloval cirkev a seba samého vydal za ňu," Otec hlava, žena srdce a deti údy. Muž i žena, obaja si zachovávajú svoju identitu avšak k ich identite pribudne (aspoň by mala) hlboká väzba a prepojenie s druhou osobou. 

SkryťVypnúť reklamu

V tele hlava všetko riadi, aj srdce, ktoré vôľou síce ovládať nevieme no predsa je riadené z mozgu. Hlava je teda riadiaci orgán a ostatné orgány sú mu podriadené. Ak by si srdce v ľudskom tele zmyslelo, že kašle na ,,riaditeľa" (mozog) a bude si biť ako chce, tak človek by veľmi rýchlo zomrel. A ak hlave zíde na um, že zničí svoje srdce, aj sama seba zničí, lebo bez srdca hlava neprežije. Ak sa hlava nestará o srdce a srdce sa neriadi hlavou skôr či neskôr dôjde k tomu, že celé telo začne slabnúť, ochabovať, odumierať. 

Prečo má každý štát jednu hlavu? Jeden kráľ, jeden cisár, jeden pápež, jeden diktátor. No predstavte si 10 kráľov v jednom kráľovstve, 10 cisárov v cisárstve, 10 pápežov a 10 diktátorov v jednom štáte. Matúš (12, 25): ,,... Každé kráľovstvo vnútorne rozdelené pustne, a nijaké mesto alebo dom vnútorne rozdelený neobstojí". Tak dopadnú aj dvaja v manželstve, ak nebojujú bok po boku, ale bojujú o moc proti sebe. Rovnako by dopadlo kráľovstvo s dvoma kráľmi, keď by sa hádali o to, čo je najlepšie pre ich krajinu a miesto spolupráce vedúcej k prekvitaniu krajiny, ich krajina vädne. Nedohodnú sa na stratégií boja, armáda sa rozdelí a utrpí omnoho väčšiu porážku. 

SkryťVypnúť reklamu

Z pohľadu pedagogiky, je dvojaká výchova detí nesprávna a nevhodná. Totiž jedným zo základných princípov výchovy je jednotnosť (resp. jednotný prístup). A jednotný prístup nepotrebuje iba výchova detí, ale prakticky všetko vo vzťahu. Manželmi by mali byť ľudia, ktorí majú spoločný cieľ aj spoločnú cestu, napriek tomu, že sú rozdielni. Viete čo sa najviac mužom páči na ženách? Ženskosť. A ženám na mužoch? Mužskosť. A čo najviac mužom a ženám lezie na nervy? To isté. Najčastejšie sa zaľúbime do človeka, ktorý má presne tie vlastnosti, ktoré chýbajú nám. A po čase nám práve to najviac začne liezť na nervy. 

SkryťVypnúť reklamu

Viete ako spoznáte múdru ženu? Tak, že si vždy a za každých okolností ctí svojho muža. 

Viete ako spoznáte múdreho muža? Tak, že si vždy a za každých okolností ctí svoju ženu.

Je rozdiel v rolách muža a ženy? ,,Muž urobí z tehál dom a žena z domu, domov". My muži (vo všeobecnosti) mávame sklony k technickému mysleniu, k technickej stránke vecí, k jednoduchému priamočiarému mysleniu a často dosť selektívnemu mysleniu. Tendencie k tomu, zamerať sa na jednu konkrétnu vec a sústrediť sa na ňu a do detailov ju prepracovať. Ženy zas majú poprepájané všetko so všetkým, vidia všetky kontexty, kto s kým, čo kde, veľmi komplikované, pre mužov priam nepochopiteľné myslenie. Dokážu robiť mnoho vecí naraz a svoje sústredenie si rozdeliť na viacero vecí. Bývajú však emotívnejšie a viac ich trápi čo si kto o nich myslí, než mužov. Hlavnou rolou ženy je v rodine uchovávať lásku (a učiť láske a vychovávať k nej deti), rolou muža zas udržiavať hodnoty a morálny poriadok v rodine (učiť čo je správne a viesť deti, k správnemu správaniu sa voči sebe navzájom i voči druhým).

Dá sa milovať niekoho bez slobody? Ak je láska (tá romantická) teda slobodným rozhodnutím oddať sa manželovi/ manželke, potom odpoveď znie nie. Láska predsalen má svoju podmienku a tou je sloboda. Ak človek nemá možnosť nemilovať, nemôže ani milovať. Milovať môže len ten človek, kto sa pre lásku môže slobodne rozhodnúť.

So slobodou súvisia aj hranice a väzby. My muži prirodzene v role hlavy, máme tendencie riadiť, ba až ovládať. Popravde, aj ženy často mávajú tendencie ovládať mužov. A ovládanie už znemožňuje slobodu, čo má za následok znemožnenie lásky. Preto si dávajme dobrý pozor na to, či je niečo iba naša žiadosť, alebo pokus o ovládanie. Opakom lásky je pýcha. Láska má mnoho otáznikov, ale pýcha má iba výkričníky. Láska sa veľa pýta, prejavuje záujem o druhú osobu a je ochotná sebazaprieť, pre dobro druhého. Pýcha hrabe iba pre vlastné uspokojenie a rozkazuje. Rozkazovanie uväzňuje, uväznenie je nesloboda, nesloboda znamená nelásku. 

Prečo sa ľudia rozvádzajú? Prečo sú niektoré manželstvá nešťastné? Lebo pýcha.

Prečo tak stúpla rozvodovosť? 

a) spoločenské zmeny,

b) ženy chcú byť tiež hlava a muži v roli srdca nie sú najlepšími kandidátmi (resp. efekt 2 hláv, žiadneho srdca),

c) lebo pýcha.

Ako je to teda s tou rovnosťou muža a ženy? Ako v tele človeka. To srdce je dobré, ktoré sa riadi hlavou. Tá hlava je dobrá, ktorá sa stará o svoje srdce. Srdce je teda hlave podriadené, ale je rovnako esenciálne pre život rovnako ako hlava, pretože sa nedá žiť ani bez hlavy, ani bez srdca. Nech teda srdce i hlava oboje pracujú s Láskou, v Láske a pre Lásku. Inak povedané, nech muž i žena sú vzornými príkladmi lásky v Božích očiach.

Ivan Adámek

Ivan Adámek

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mgr. Ivan AdámekManželský a rodinný poradcaSociálny pedagógVyužívam inovatívne prístupy v manželskom a rodinnom poradenstve edukačného charakteru. Klientov učím ako spolu efektívne komunikovať a ako spolu efektívne riešiť konflikty a nezhody v partnerskom vzťahu. Pomocou jednoduchej a kvalitnej diagnostiky určujem, na ktorých oblastiach života by mal zapracovať manžel a na ktorých manželka, aby dokázali spolu nachádzať v manželstve lásku, pochopenie, potešenie a vzájomnú oporu.,,Bez Lásky je život prázdny."web: www.adamek-edu.ske-mail: adamek.edu@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  O manželstveEdukačnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu