Aj ten najtvrdší oriešok je rozlúsknuteľný

Písmo: A- | A+

Zdvihnete ho zo zeme a tešíte sa, že ho rozlúsknete a vychutnáte si jeho chuť. Snažíte sa ako sa len dá, no jeho škrupina je ako z kameňa. Už, už to chcete vzdať, keď sa vám to konečne podarí. Vnútri nájdete úžasné jadro, ktoré ste tak dlho dobíjali. Toto je aj prípad mnohých ľudí. Navonok tvrdí a nekompromisní celý život čakajú na niekoho, kto si nájde čas a chuť rozlúsknuť ich tvrdý obal.

Každý z nás sa s nimi už niekedy stretol. Hrubí, arogantní a nevychovaní. Ľudia dnešnej doby. Stále sa predierajuci davom bez ohľadu na to, komu ublížia, koho pošliapu a koľko nešťastie spôsobia. Prečo stále musia byť súčasťou našich životov?

Stretla som sa s nimi mnohokrát. Vošla som do miestnosti, ktorá bola plná ich arogancie a zaznamenala som ich hneď na prvý pohľad. Neviem, či sa toľko snažia alebo je tá výraznosť darom od prírody. Takéto typy ľudí jednoducho neprehliadnete nikdy. Vždy vyčnievajú z radu.

Iba stratení a bojazliví

No a akí sú to vlastne ľudia? Ja si myslím, že sú to ľudia stratení v tomto svete. To, že intrigami ubližujú iným a vyberajú si, kto je a kto nie je dosť dobrý pre ich potreby, je len zásterou, ktorá skrýva ich . ste si niekedy, že takýto ľudia sa obklopujú len slabšími a menej výraznými jedincami než sú oni sami? Nikdy by nedovolili, aby niekto predčil ich dokonalosť, sebavedomie či krásu.

Postoj k životu s heslom ,,JA, JA JA!" nikdy nie je dobrou voľbou. Takéto typy osôb sú možno navonok tvrdej povahy a pôsobia navonok sebaisto, no častokrát len skrývajú svoj strach. Mnoho z týchto osôb sú ľudia, ktorí prežili ťažké detstvo. Problémy medzi rodičmi, inými členmi rodiny alebo prísna výchova vytvorili postupne okolo nich akýsi pomyselný obal, ktorý ich má chrániť pred ďalším trápením. Preto neveria ani svojim najbližším priateľom, intrigujú a na ceste za dosiahnutím svojho cieľa sa nezastavia pred ničím.

Je to len o učenlivosti

Psychológ Albert Baldura tvrdí, že arogancii sa môže človek ľahko naučiť. Správajú sa tak, pretože sa im to vypláca. Napríklad deti, ktoré sú príkladom naozaj rýchlej učenlivosti, sa to naučia z vlastných skúseností alebo pri pozorovaní iných. Ak zbadajú, že ich rodičia dosiahli svoje, keď trochu pritvrdili a zostrili svoj prejav, veľmi rýchlo to vyskúšajú aj oni. Ak sa to osvedčí, veľmi rýchlo si to osvoja a stane sa to bežnou súčasťou ich života.

Ak aj my poznáme takýchto jedincov, nemali by sme si pred ich správaním zatvárať oči. Mali by sme sa snažiť rozlúsknuť ich tvrdú škrupinu a pomôcť im naučiť sa dosahovať svoje úspechy a vysnívané ciele bez toho, aby niekoho obmedzili, či mu ublížili. Každý na tomto svete nesmie zabúdať na etické pravildlo: ,,Naše práva končia tam, kde sa začínajú práva iných.

Skryť Zatvoriť reklamu