Prečo je pitný režim pri chudnutí taký dôležitý?
Snáď až na pár abstinentov sa nenájde v tejto krajine človek, ktorý by nepoznal pivnú tácku s nápisom „Hlad je prezlečený smäd“. Je to tak. Pitie tekutín zaháňa hlad. Ľudia čo málo pijú, sú viac hladní a spravidla aj viac jedia. Len pitie tekutín nám pomôže rozoznať falošný poplach od hladu, signálu, že sa treba najesť.
Nápoje nevhodné:
1. Káva. Síce sa jej pripisuje pozitívny vplyv na chudnutie, nemôže sa stať vaším hlavným zásobovateľom tekutín. Ak ju pijete, nemusíte sa jej úplne vzdať. Jej vysoký obsah kofeínu však nedovoľuje, aby sa pila vo väčších množstvách. Kávu pokladáme za tzv. chuťové dráždidlo, ktoré môže u niektorých vyvolať napr. aj chuť na sladké, čo je pri chudnutí nežiaduce. Navyše kofeín, kvôli ktorému sa pije, je látka spôsobujúca závislosť a jeho povzbudivý účinok, na rozdiel od čaju, zaťažuje srdcovo-cievny systém. Preto by sa jej mali ľudia s vysokým tlakom vyhýbať.
2. Alkohol. Absolútne neprijateľný. Bez komentára.
3. Sladké nápoje. Patria medzi ne limonády sladené cukrom alebo sladidlom. Limonády sladené cukrom sa nemôžu stať súčasťou pitného režimu. Niektoré obsahujú dokonca kofeín. Ani nápoje sladené umelým sladidlom sa piť neodporúčajú. Síce sa z nich nepriberá, ale sú produktom potravinárskej chémie.
4. Ovocné šťavy a džúsy. Ich energetický obsah býva pomerne vysoký a schopnosť zasýtenia nízka. Niektoré sú dochucované cukrom. Pri chudnutí je lepšie ich nepiť, alebo riediť vodou. Ich energetický obsah sa však nesmie zabudnúť prirátať do denného príjmu.
5. Minerálne vody. Tu odporúčam zistiť si zloženie minerálky. Nie každá minerálka musí vyhovovať každému. Niektoré obsahujú vysoký obsah minerálov a to nesie zo sebou určité zdravotné riziká. Preto je lepšie ich nepiť. V situáciách, keď dochádza k strate solí potením, napr. pri cvičení alebo v horúčavách, sa piť môžu. Ľudia so srdcovo-cievnym ochorením by sa im mali vyhýbať.
Za nápoj nepovažujeme:
Mlieko a mliečne nápoje nepovažujeme za nápoj ale jedlo. Výnimkou je srvátka, pre jej nízky energetický obsah. Napriek tomu sa môže mlieko započítať do denného príjmu tekutín, ale jeho energetickú hodnotu zase do denného energetického príjmu. Pri chudnutí sa vyhýbame tučnému mlieku, smotane a tučným mliečny výrobkom. Naopak nízkotučné sú mimoriadne vhodné.
Nápoje vhodné pri redukcii váhy:
1. Čistá voda.
2. Srvátka.
3. Čaje.
Voda
„Riedi“ krv, vyplavuje z tela škodlivé produkty metabolizmu a jej vplyv na zdravotný stav je neodškriepiteľný. Zaujímavá je napr. pitná kúra, kedy sa pije na lačno ½ hod. pred jedlom 1,5 litra vody. Údajne sa tým dajú okrem obezity liečiť aj také závažné choroby ako je dna, vysoký krvný tlak či dokonca cukrovka. Môj názor na to je však skeptický a liečbu všetkých chorôb by som ponechal len v rukách lekárov.
Srvátka
Obsahuje z 95% vodu. Len 0,2% tuku, vysokohodnotnú bielkovinu, minerálne látky, najmä vápnik, draslík a horčík, mliečny cukor (laktóza) a vo vode rozpustné vitamíny B1, B2, B6 a B12. Srvátka je bez pochyby vysoko koncentrovaný koktail výživných látok. Okrem toho má 100 ml len 88,2 Kj. Účinne pomáha pri chudnutí. Nemusí sa jej vypiť na litre. Stačia 2 poháre denne. Dokonca má schopnosť trochu zasýtiť.
Čaje
Niektorým čajom sa pripisujú zázračné účinky pri chudnutí a preto som si na túto tému trošku prisvietil. 1. Čierny čaj. Má dve nepríjemné vlastnosti. Človek môže po ňom trpieť nespavosťou a zapeká z neho. Ženy a chudokrvní by ho nemali piť vôbec, lebo zabraňuje vstrebávaniu železa z potravy. Nie je to vhodný nápoj pre pitný režim.
2. Odporúčam pri chudnutí zelený čaj. Okrem toho že zlepšuje metabolizmus, obsahuje veľa liečivých látok. Je to výborný pomocník pri chudnutí a v boji proti civilizačným ochoreniam. Ale schudnúť sa z neho nedá. Tým, že sa vám zlepší metabolizmus, vám môže i viac chutiť jesť. Pri chudnutí je dôležité stravovanie. Pokojne sa dá aj pri jeho pravidelnom pití (nie však z neho) priberať.
3. Pu erh. Predávajú tento čaj ako spalovač tukov. Neverte tomu. Je to trochu zložitejšie a nie je to úplná pravda. Ide o čierny čaj, ktorý zreje (podobne ako napr. plesnivý syr) za účastí niektorých baktérií a plesní. V podstate je to plesnivý čierny čaj. Preto má aj takú zvláštnu chuť. Zlepšuje metabolizmus, ale platí pri ňom to isté ako pri zelenom čaji. Viac po ňom chutí jesť. Preto by sa mala strážiť pri ňom strava, aby človek nejedol viac ako je vhodné. Jeho odtučňovací účinok sa prejaví len pri ľuďoch s vyššou nadváhou. Tí, ak ho pijú denne, tak naozaj môžu schudnúť bez toho, aby držali diétu. Ale len pár kíl a ľudia, čo nie sú ochotní zmeniť svoje stravovacie návyky, tak ho nevydržia ani pravidelne piť. Pri tých, čo majú nadváhu len miernu, to nefunguje. Odporúčam ho však piť. (Tiež si ho občas varím.) Znižuje cholesterol, obsahuje látky ktoré účinkujú pod. ako antibiotiká, dáva telo do harmónie. Je to výborný pomocník pri chudnutí, no zázraky od neho nečakajte.
4. Oolong (číta sa úlong) Tiež sa predáva ako čaj na chudnutie. Samozrejme že ho podvodné firmy predávajú pod inými názvami (Najčastejšie ako „Čaj na chudnutie“. Reklama býva aj v časopisoch). Ceny takýchto premenovaných čajov sa pohybujú v tisícoch ale oolong je bežný polofermentovaný čaj, ktorého cena sa pohybuje od 30 do 300 Sk za 50 g. Ale aj tie lacné účinkujú rovnako a chuťovo sú všetky dobré. Určite si medzi nimi nájdete taký druh, ktorý si zamilujete a bude šetrný k vašej peňaženke. Platí pri ňom to isté, čo pri hore uvedených. Bez diéty to nefunguje. Podľa toho ako je čaj fermentovaný, býva chuť od chlebovo orieškovej až po kvetinovú alebo marhuľovú.
5. Maté. Asi jediný čaj ktorý funguje, ale ktorý neuznávam a hneď vám aj poviem prečo. Je to obyčajný prostriedok, ktorý tlmí chuť do jedla. Funguje to asi tak, že ho celý deň pijete a hlad a únava sa nedostaví. A to nie je normálne a navyše sa pripravujete o potešenie z jedla. Vraj je aj zdravý, ale akosi to ešte nijaký ústav alebo seriózny výskum nepotvrdil. V každom prípade nie je jedovatý a občas si ho uvarím aj ja. Ale skutočne len občas. (Zvláštne je, že juhoamerickí indiáni ho pijú denne a mne štíhli nepripadajú. Žeby u nich nefungoval?)
Nielen tekutiny obsahujú vodu. Tá sa nachádza aj v potravinách, napr. mlieko, ovocie, zelenina. Preto aj nevypijete 2 litre tekutín denne, ale ste skonzumovali potraviny s vyšším obsahom vody, nerobte si starosti. Pri pitnom režime však platí - radšej viac ako menej.