1. Rozprávajte sa s dieťaťom o strave
Najlepší spôsob aby sme docielili dobrý vzťah dieťaťa k zdravej výžive je zobrať ho občas so sebou na nákup. Treba sa s nim rozprávať o vitamínoch a aká je zelenina zdravá. Aj to najneposlušnejšie dieťa chce rýchlo vyrásť a byť zdravé a tak sa vám touto osvetou určite podarí docieliť záľubu aj v takých neobľúbených jedlách ako je špenát alebo ryby.
Chyba: Dieťa nemá napr. rado cviklu a rodič sa jedlám z tejto zeleniny vyhýba, pretože mu ju odmieta jesť. (Cvikla je uvedená len ako príklad, môže ísť aj o úplne inú zeleninu.)
Náprava: Prekrojiť cviklu na polovicu, vyhĺbiť v nej jamku a nasypať lyžičku cukru a položiť na 24 hod. na radiátor. Vo vnútri vznikne neobyčajne lahodná šťava. Presvedčte dieťa aby ju aspoň ochutnalo a rozprávajte mu pritom o tom aká je cvikla zdravá na krvičku a aké zlé choroby môžu vzniknúť ak nie je krvička zdravá (nevystrašte ho pritom). Dieťa si získa správny vzťah k zelenine a nebude ju odmietať aj v inej podobe.
2. Chute dieťaťa sa od našich líšia
Niektoré zeleninové jedlá dieťa nejedáva preto, že sú nesprávne pripravené. Dieťa má iné chute ako dospelí. Koreniny sa musia voliť iné. Čo najmenej ostrých korenín (čierne korenie, chilli) a miesto toho radšej jemne dochutiť bylinkami. Aj so soľou veľmi opatrne. Naučte dieťa správne si dosoliť jedlo, ak sa mu zdá neslané. Všímajte si, čo dieťaťu chutí a podľa toho jedlá dochucujte.
Takisto nemusia byť všetky druhy zeleniny vhodné. Cibuľa je veľmi ostrá a preto jej dávame do jedla menej a ak nechce jedávať čerstvú, nenúťme ho. Takisto ak nechutí dieťaťu cesnak, tak ho dávajme do jedla menej, tak aby jeho chuť bola ledva rozpoznateľná. Takisto huby. Sú ťažko stráviteľné a nemajú na jedálnom lístku dieťaťa čo hľadať.
Chyba: Podmieňovať zjedenie jedla nejakou odmenou. Napr. „Ak to nezješ nedostaneš čokoládu.“
Riešenie: Ak dieťa jedlo nezje, skúste zistiť príčinu. Väčšinou je to len nesprávne pripravené jedlo, nerešpektujúce chute dieťaťa. Je možné, že jedlo, ktoré vám pripadá fádne, môže chutiť dieťaťu ako presolené a štipľavé.
Náprava: Nenechajte dieťa odísť od stola nenajedené. Spýtajte sa ho pokojným a milým hlasom na čo má chuť. A situácia sa dá často krát rýchlo vyriešiť aj krupicovou kašou alebo chlebom s mäskom a troškou čerstvej zeleniny.
Chyba: Nikdy sa nesmie dieťa hrešiť za to, ak mu jedlo nechutí. Je to najväčšia chyba akej sa rodičia môžu dopúšťať a môže byť v neskoršom veku jednou z príčin anorexie alebo bulímie. Vystríhajte sa toho, aby vznikol takýto neprirodzený vzťah. Ak dieťa jedlo nezje, tak má na to vážny dôvod a my ho musíme rešpektovať. Ak bude dieťa jesť nasilu, lebo nám chce spraviť radosť alebo dokonca z obavy pred trestom, tak si bude dávať do súvisu jedlo s vašim dobrým alebo zlým postojom k nemu a začne jedlu pripisovať omnoho väčší význam ako by malo. Dôsledkom toho môže byť aj to, že začne niekedy samé okolo jedla trucovať, aby si vydobylo nejakú svoju požiadavku na vás a bude mať snahu jedením ovládať vaše nálady. (Za čo sa samozrejme môžete poďakovať len sebe.)
To, čo sa nám teraz môže zdať ako banálne (okolkovanie okolo jedla), môže byť príčinou psychickej poruchy, ktorá sa s ním môže ťahať až do dospelosti.
3. Systém
Pravidelnosť je zákon. 5 jedál denne a z toho 3 hlavné. Porcie nesmú byť príliš veľké, aby dieťa stihlo do nasledujúceho jedla vyhladnúť a musia byť úmerné jeho veku.
4. Čo musí byť súčasťou systému
Pitný režim
Voda so sirupom alebo limonády je to najčastejšie s čím sa môžeme v mladých rodinách stretnúť. Deťom to chutí ale je to správne?
Aké tekutiny?
Osobne sa prihováram za čaj. Nie však za čierny. Pre dieťa sa ale musí čaj pripravovať iným spôsobom ako pre dospelého človeka. Pýtate sa prečo čaj? Tých dôvodov je veľa. Je dokázané, že ľudia čo pijú pravidelne zelený čaj majú 5x menej zubný kaz ako ľudia, čo ho nepijú. Ušetríte tým dieťaťu veľa bolesti, ktoré by zažilo na zubárskom kresle. Zelený čaj obsahuje vitamín C. Nie každý má čas počítať každý deň na kalkulačke či je jeho strava bohatá na všetky vitamíny a napr. iný je obsah vitamínu C v jablku na jeseň a v jablku, ktoré prežilo zimné uskladnenie. Podobné je to aj pri zemiakoch. Deti veľa pijú a ak nápoj tento vitamín obsahuje, tak si tým vlastne zabezpečia jeho rovnomerný prísun počas celého dňa. Odmenou za takýto prístup vám a vášmu dieťaťu bude takmer neznalosť takých bežných detských chorôb ako sú chrípka a angína. Okrem vitamínu C obsahuje aj vitamín E a veľa minerálnych látok a stopových prvkov.
Aké čaje sú pre dieťa vhodné a ako sa pripravujú
Roiboss a Honeybush
Tieto čaje sa vyznačujú lahodnou, trochu ovocnou chuťou a sú pre dieťa priam liekom. Okrem vitamínu C obsahujú aj meď, železo. Je to vhodné pri anémii alebo ako prevencia anémie. Aby organizmus človeka dokázal železo zo stravy aj prijať, musí byť v strave prítomná práve meď a vitamín C. Práve tento čaj to má. Okrem toho obsahuje aj flór, teda je výbornou prevenciou zubného kazu. Je to jeden z mála čajov vhodný aj pre dojčatá a lieči žalúdočné koliky. Čaj je mimoriadne vhodný aj pre tehotné ženy a ženy ktoré koja.
Zelený čaj
Tu už musíme byť opatrní. Obsah kofeínu sa v jednotlivých druhoch zeleného čaju líši. Ako bezpečný môžeme označiť len čaj Bancha. Ostatné zelené čaje musíme pripravovať iným spôsobom.
Príprava zeleného čaju pre dieťa
Našťastie sú takmer všetky (s výnimkou vrecúškových) zelené čaje viac nálevové. Kofeín je látka, ktoré sa z čaju lúhuje ako prvá. Preto nedávame dieťaťu piť nikdy prvý výluh. Navyše je veľmi horký a asi by mu ani nechutil. Ten je vhodný len pre dospelých a ja ho napríklad s úspechom pijem a vyliečil som si ním nízky krvný tlak. Tento výluh je niečo podobné ako káva, ale oveľa šetrnejší k organizmu.
Na Slovensku nevieme variť zelený čaj a ja vám tu nejdem popisovať zložitý postup ako ho varím ja, ale napíšem vám jednoduchý, ako sa varí vo Vietname. Treba si ale aj zadovážiť vietnamský zelený čaj, lebo s čínskym by to bolo strašne horké a nedalo by sa to piť. (Zelený čínsky Yunan je podobný ako vietnamský. Ten môže byť.) Oba čaje (Yunan aj vietnamské) sú veľmi chutné.
Do 2 litrového keramického alebo skleneného čajníka dáme 8 lyžičiek zeleného čaju. Zalejeme vriacou vodou a po ½ minúte scedíme cez sitko. Tento výluh nie je pre deti vhodný ale za čerstva je veľmi chutný a treba hneď ponalievať dospelým (prípadne dospievajúcim) členom domácnosti.
Čajové lístky vrátime zo sitka nazad do čajníka a zalejeme vriacou vodou. Lúhujeme 2 - 3 minúty. Čaj precedíme a nalejeme do termosky. Tento výluh už môžu piť aj malé deti.
Ja robím niekedy aj tretí výluh a ten lúhujem dlho (asi 6-10 min.) Posledný výluh je dobre nechať vychladnúť a piť studený od smädu.
Je to pohodlnejšie ako variť čaj 5x denne a aj vzniknuté množstvo čaju (6 litrov) nie je až tak veľa ako by sa zdalo, dokonca je to minimum, čo by mala domácnosť s 3 členmi za deň vypiť.
Tento postup je identický s postupom prípravy čaju Roibos alebo Honeybush, len tam sa prvý výluh lúhuje až 2-3 min. a druhý výluh 6-10 min. a tretí sa nerobí. Pri týchto dvoch čajoch, pretože neobsahujú kofeín, sú oba výluhy vhodné pre deti.
Maškrtenie
V rodinách kde je malé dieťa, musí byť celý deň na stole tanier s nakrájaným ovocím a ešte jeden so zeleninou (prikryté fóliou na potraviny). Nielen my, ale aj deti sú vo svojej podstate lenivé tvory a niekedy je pohodlnejšie zjesť nastrúhanú mrkvičku, ktorá je na stole nachystaná, ako ísť do kredenca a skúmať, či sa tam nenájde nejaký cukrík alebo čokoláda. Ak vaše dieťa zje medzi hlavnými jedlami veľa zeleniny, tak nech vyzerá podľa toho aj jeho porcia pri hlavnom jedle. Dieťa nemá žalúdok ako slon a ani ako dospelí.
Dieťa musí samé vidieť, na ktorom mieste je nachystaný tanier so zeleninou, ovocím a kanvica s čajom. Nech je to stabilné a nemenné miesto. Tu je treba ho naučiť, aby sa vedelo samé obslúžiť.
Sladkosti
Treba im dať také miesto v stravovaní aké im aj prislúcha. Nič viac ani menej. Deti majú radi sladké jedlá a nie je dôvod aby ste im palacinky a buchty odriekali, pokiaľ nemajú nadváhu. Aj pri iných jedlách nikdy nezabudnite na dezert, ale vždy v takom poradí ako je to vekmi overené. Teda polievka, hlavné jedlo, dezert. Nikdy nie pred hlavným jedlom. Výnimka je len pri nechutenstve dieťaťa a vtedy mu dávame piť asi ½ - 1 hod. pred hlavným jedlom čaj silno ocukrený hroznovým cukrom (glukózou).
Ak dieťa nevládze zjesť za obedom koláčik, tak mu ho odložte do chladničky a zje si ho neskôr.
Chyba: Nikdy nestavajte sladkosti na piedestál. Dieťa nie je pes aby ste ho odmeňovali za každú maličkosť cukríkom ako psa granulou. Nech sú sladkosti prirodzenou súčasťou jeho stravy a aj milým slovom ho skôr učte jedeniu ovocia. Je veľa druhov ovocia, ktoré sú nielen veľmi sladké ale dodajú telu aj potrebné vitamíny a minerálne látky, také nevyhnutné pre zdravý vývoj dieťaťa.
Mliečne výrobky
Všetko čo je od mlieka väčšine detí chutí a je to dobre. Ak napr. dieťa nemá rado jogurt, tak mu kupujte sladké tvarohy. Ak mu nechutia syry, tak nech pije kakao. Nedajte sa však oklamať reklamou. Veľa sladkostí čo majú podľa reklamy veľký obsah mlieka ho majú v skutočnosti málo. Aj niektoré jogurty sú podvod. Preto sa prihováram za domácu výrobu niektorých mliečnych výrobkov alebo mliečnych dezertov. Ak ste už ochutnali domáci vanilkový jogurt, tak viete, že taký nikde nekúpite a aj dieťa mu dá prednosť pred cukríkmi.