Zatiaľ čo lekári radia dodržiavať pitný režim, kardiakom neodporúčajú vôbec vychádzať z domu a mesto Berlín vydalo zoznam miest, kde je možné sa v týchto teplách schladiť, v Poľsku ako jedinom sa rozhodli riešiť príčinu a nie následky.
Povedali si dosť. Dosť už bolo tepla a horúčav a zrejme musela „zatlačiť“ aj poľnohospodárska lobby a aj zo strachu pred neúrodou, ktorá Poľsku hrozí, sa odhodlali k ráznemu činu - zažiadať o pomoc „najvyššieho“.
Zatiaľ sa nevie, či bude ich žiadosť vypočutá, ale z nemenovaného zdroja, blízkeho vládnym kruhom sa mi podarilo zistiť, že je to už isté a pršať určite bude, len sa ešte nevie kedy.
Bravó, poľskí poslanci. Ešte raz bravó. Ukázali ste celému svetu ako treba v novom tisícročí riešiť problémy a aké je dôležité pátrať po príčinách horúčav a nie lamentovať nad následkami.
A ja sa pýtam. Ako sa modlia slovenskí poslanci? Je ich modlenie sa dostatočné? Nemali by sa modliť viac?
Každý rok tu máme záplavy. Treskúca, sibírska zima sa nám začala už v jeseni a trvala do polovice jari. Teraz zase tropické horúčavy. Tak veru zástupcovia ľudu, takto sa veci majú. Odpoveď všetci poznáme. Nemodlili ste sa a ani sa nemodlíte a bude ešte horšie. Ako to vysvetlíte slovenskému ľudu, ak sa všetky mraky vypršia nad Poľskom a na nás sa nedostane? Ako to vysvetlíte slovenským poľnohospodárom ak bude na jeseň zase poľská kapusta za korunu a tá naša obschnutá za dve?
Na druhej strane to netreba s tým modlením ani preháňať. Dôkazom je smutný príklad z Indonézie. (Z nemenovaného zdroja, blízkeho vládnym kruhom viem, že v Indonézii sa modlia stále.) Najvyšší im síce zoslal vlahu ale zlým spôsobom. Už zase ich zasiahla záplavová vlna tsunami a to práve v ten jeden jediný deň, keď bol vypnutý varovný systém. (Zlé jazyky blízke poľským vládnym kruhom tvrdia, že to bolo preto, že sa modlili k nesprávnemu bohu.)
No povedzte, nie je ten „náš najvyšší“ veselá kopa?