Bezodný archív RTVS a jeho poklady: Jaro Filip a hostia

Archív Slovenskej televízie a rozhlasu je bezodný. Množstvo vizuálnych a zvukových pokladov, ktoré sú v nich uschované je nespočetné. Sám patrím medzi pravidelných divákov televíznej :Dvojky a archívnej :Trojky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Je to už vyše roka, odkedy verejnoprávna RTVS spustila tretí televízny vysielací okruh, ktorý sa venuje z prevažnej časti archívnym snímkam, ktoré sú digitalizované a prezentované v tej najlepšej možnej kvalite. Na obrazovkách tak možno sledovať veľké množstvo zaujímavých relácií najmä hudobného charakteru, či koncertných záznamov, ktoré dlhé roky ležali polozabudnuté v archívoch a na svetlo sveta sa dostávajú po pomerne dlhom čase. 

Jaroslav Filip (22. jún 1949 - 11. júl 2000) - Ten, čo hrával s Dežom ale známy takisto ako "človek hromadného výskytu", je bezpochyby fenomén, ktorý sa len tak často či ľahko nevidí. Neuveriteľný životný a tvorivý výkon, ktorý Jaro Filip za svoj, bohužiaľ nedlhý životný príbeh končiaci číslicou 51 vyvinul, je priam dych berúci. Milan Lasica, ktorý patrí medzi najvýraznejších spolupracovníkov Jara Filipa, to opísal sebe vlastným a presným spôsobom: Jaro Filip stihol odžiť životy štyroch či piatich bežných smrteľníkov a ešte aj tí by sa aj museli ponáhľať. Na obrazovky televíznej :Dvojky a :Trojky sa dostali, mimo iných aj tieto dve relácie, v ktorých bol samozrejme, Jaro Filip hlavným hrdinom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Streľte si na pianistu: Jaro Filip (1982) 

Streľte si na pianistu bola relácia hudobného charakteru pod režisérskym vedením Borisa Filana. Na začiatku 80-tych rokov televízna kamera navštevovala talentovaných skladateľov a klaviristov. Na televíznej obrazovke som zachytil časť venovanú Jankovi Lehotskému či Mariánovi Vargovi. Avšak, ako všetko, čo s Jarom Filipom súviselo, aj jeho účinkovanie v tejto relácii sa vymykalo ostatným spomenutým dielom tejto relácie. Keď ho televízna kamera navštívila v roku 1982, Jaro Filip bol už zavedeným skladateľom. Mal za sebou už dekádu trvajúcu spoluprácu s Dežom Ursinym. Z ich spoločného pôsobenia pochádza aj úsek vzácneho záznamu z koncertného vystúpenia skupiny Burčiak v Bratislavskom PKO, ktorý sa konal v auguste 1979. Koncom 70-tych rokov Jaro Filip začal spolupracovať s dvojicou Milan Lasica a Július Satinský. V čase tohto nakrúcania bol na svete aj album Bolo nás Jedenásť. Niekoľko ročné pôsobenie na divadelných doskách si Jaro Filip pripomenul aj so svojim kolegom Petrom Belanom.

SkryťVypnúť reklamu

Kaviareň u Filipa (1999)

O 17 rokov neskôr už vo svojbytnom televíznom vedení si Jaro Filip, fajčiac do svojej Kaviarne pozýval zaujímavé, známe či celkom nové tváre na vtedajšej hudobnej scéne. Táto časť relácie je opäť výnimočnou. Jaro Filip venoval jej televízny priestor pre svojich najdôležitejších kolegov, s ktorými sa stretával pri klavíri. Prirodzene, prvým z nich bol Dežo Ursiny. Nedá mi nespomenúť bytostne zvláštny a silný pocit pri slovách, ktoré Jaro svojmu nebohému, predčasne odídenému priateľovi a kolegovi adresoval. Je však rovnako smutné spomenúť, že od nakrúcania tejto relácie do, bohužiaľ tiež predčasného odchodu Jara Filipa nezostávalo veľa. Zo spolupráce Deža Ursinyho a Jara Filipa vzišlo 10 neopakovateľných albumov.
V relácii, dovtedy na prvý pohľad prázdnu stoličku pri obsadí aj Milan Lasica. Pri klavíri, samozrejme fajčiac rozoberajú svoje hudobné vzory, inšpirácie a spoločne si zanôtia ich spoločné skladby. Nemenej zaujímaví sú aj ďalší hostia. O generáciu či dve mladší - Richard Müller, s ktorým Jaro Filip vytvoril znova neopakovateľný skladateľský tandem. Ako poslední hostia sa predstavia Andrej Šeban, Oskar Rózsa a Marcel Buntaj, ktorí Jara Filipa často sprevádzali na koncertných pódiách a zúčastnili sa na nahrávaniach jeho sólových albumov. Mimochodom, tieto dva sólové albumy Jara Filipa si už dnes ľahko zadovážite na čerstvých a kvalitných re-edíciách vo forme CD či vinylovej platne.

SkryťVypnúť reklamu
Samuel Ivančák

Samuel Ivančák

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  183x

23 ročný autor s celoživotnou láskou k hudbe a s ambíciou stať sa súčasťou Slovenského rozhlasu. Blog je niekoľkoročným snažením autora o čo najlepšie sebavyjadrenie a prezentáciu jeho obľúbenej hudby a všetkého, čo s ňou súvisí, ale nielen to... Tiež prispieva do hudobného časopisu Nový Populár a časopisu .týždeň. Zoznam autorových rubrík:  Z hudobného svetaZ archívov RTVSIné texty

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu