Bezodný archív RTVS a jeho poklady: Keď kapela nikam neodchádza

Písmo: A- | A+

Archív Slovenskej televízie a rozhlasu je bezodný. Množstvo vizuálnych a zvukových pokladov, ktoré sú v nich uschované je nespočetné. Sám patrím medzi pravidelných divákov televíznej :Dvojky a archívnej :Trojky.

Je to už vyše roka, odkedy verejnoprávna RTVS spustila tretí televízny vysielací okruh, ktorý sa venuje z prevažnej časti archívnym snímkam, ktoré sú digitalizované a prezentované v tej najlepšej možnej kvalite. Na obrazovkách tak možno sledovať veľké množstvo zaujímavých relácií najmä hudobného charakteru, či koncertných záznamov, ktoré dlhé roky ležali polozabudnuté v archívoch a na svetlo sveta sa dostávajú po pomerne dlhom čase. 

Keď odchádza kapela (1977)

Pavol Hammel mohol bilancovať nad svojou dovtedajšou hudobnou tvorbou, hoci nemal ešte ani 30 rokov. V čase nakrúcania však už dávno zavedený a známy hudobník, spevák, ktorý mal na konte už 7 albumov vrátane spoluprác s Mariánom Vargom. Zárodok takéhoto, určite nie predčasného bilancovania v trocha inom zmysle možno nájsť na kultovom albume Zvoňte, Zvonky. Predsa ktorá kapela si na svoj debut zaradí skladbu Keď odchádza kapela s textom "Už nám nič iné neostáva,
len aby sme sa zbalili,
zapadla prachom naša sláva,
svoj pohár sme si vypili."

Program zachytáva všetky obdobia skupiny Prúdy - od spomínaných "Zvonkov" až po jeho vtedajšiu celoalbumovú spoluprácu s Fermatou. V roku 1977 vychádza album Stretnutie s Tichom, ktorý popri "Šľahačkovej Princeznej" či "Na II. Programe Sna" patrí medzi najprogresívnejšie albumy Pavla Hammela. 

Za veľkú pozornosť iste stojí aj malá, záverečná jam session všetkých zúčastnených hudobníkov na tému "Keď odchádza kapela". Neodpustím si však dodať, že vtedajšia dramaturgia by iste urobila lepšie, keby sa stal celý program živým vystúpením. Napriek tomu sa jedná o skvelý hudobný artefakt.
 

Pavol Hammel & Prúdy (1999)

Na obrazovku televíznej :Trojky sa konečne dostal aj koncertný záznam koncertu Prúdov z konca 90-tych rokov. Doteraz bol k videniu len vo veľmi zlej kvalite, našťastie prišiel rad aj na tento kúsok z archívu. Jedná sa o jeden z mnohých, avšak vždy veľmi vydarených koncertných stretnutí skupiny Prúdy, v takpovediac pôvodnej zostave s Mariánom Vargom a Fedorom Frešom. Vtedajšiu koncertnú zostavu "Prúdov 1999" obohatil gitarista Fero Griglák, bubeník Cyril Zeleňák a mladý, dnes už známy hráč na klávesové nástroje Peter Preložník. 

Raritou tohto koncertného záznamu je nepochybne časť koncertu s účasťou Mariána Vargu. Jedná sa o vzácne zábery a výborné živé verzie skladieb ako Na II. Programe Sna, Piesne z Kolovrátku či Smutná Ranná Električka. Za vrchol tohto vystúpenia však považujem skladbu Labutie Piesne. Tento album bol poslednou albumovou spoluprácou Pavla Hammela a Mariána Vargu v spoločnosti Radima Hladíka. 

Skryť Zatvoriť reklamu