Bezodný archív RTVS a jeho poklady: Pavol Hammel a hostia

Písmo: A- | A+

Archív Slovenskej televízie a rozhlasu je bezodný. Množstvo vizuálnych a zvukových pokladov, ktoré sú v nich uschované je nespočetné. Sám patrím medzi pravidelných divákov televíznej :Dvojky a archívnej :Trojky.

Je to už vyše roka, odkedy verejnoprávna RTVS - Slovenská televízia spustila tretí vysielací okruh, ktorý sa venuje z prevažnej časti archívnym snímkam, ktoré sú vysielané v tej najlepšej kvalite. Na obrazovkách tak možno sledovať veľké množstvo zaujímavých relácií najmä hudobného charakteru, či koncertných záznamov, ktoré dlhé roky ležali polozabudnuté v archívoch. 

Pavol Hammel Unplugged 

V roku 1995 Pavol Hammel vystúpil vo veľkej koncertnej sále obrátenej pyramídy, z ktorého pochádza aj živý album pod názvom Unplugged. Vtedajšie obsadenie tvorila značne omladená zostava sprievodnej skupiny s Andrejom Šebanom, Petrom Binderom, Jurajom Griglákom a Marcelom Buntajom. Sprievodných vokálov sa zhostila Soňa Norisová a Helena Krajčiová. Druhú polovicu koncertu sprevádza aj Bratislavský Orchester Sólistov a na dve skladby - Možno, že ma rada máš a Smutnú Rannú Električku sa za klavíra zhostil aj Marián Varga. Za pozoruhodný moment koncertu považujem sólo Mariána Vargu v "Električke", to pôvodné umocnené hutným zvukom Hammond organu tentokrát vystriedalo koncertné krídlo a famózna schopnosť Vargovej improvizácie. V malých pripomienkach Hammelových celoživotných textárskych kolegov - Borisa Filana a Kamila Peteraja odznievajú aj pomerne zaujímavé postrehy z ich spoločnej cesty (nielen) hudobným životom.

Aréna hudby a slova - Pavol Hammel 1996

Divadlo Andreja Bagara v Nitre hostilo v druhej polovici 90-tych rokov program Aréna hudby a slova. Tentokrát už trocha tradičnejšie. S rockovou gitarou Fera Grigláka a poctivou basgitarou Fedora Freša. Vtedajšiu zostavu Fermaty ešte okrem nich tvorili aj bubeník Igor Skovay a klávesista Martin Hanzel. Fermata nebola sprievodnou skupinou Pavla Hammela po prvý raz. Z mnohých albumových spoluprác stačí spomenúť Stretnutie s Tichom z roku 1977. Ku skupine sa na dve skladby - Zvoňte, Zvonky a Nechtiac pripája aj Marián Varga. Ďalšími z hostí sú Orchester Bratislavských Sólistov a takisto aj skvelý Gábor Presser, v podaní ktorého odznela spoločná skladba Túlavý Psík. Celým programom vedú moderované vstupy hudobného publicistu Juraja Čurného, ktoré čo-to zaujímavé prezradia.

Skryť Zatvoriť reklamu