Hudobná mozaika Pink Floyd opäť bohatšia

Pink Floyd pozývajú nanovo spracovaným albumom na zvukovo-hudobnú výpravu.

Hudobná mozaika Pink Floyd opäť bohatšia
A Momentary Lapse of Reason by Storm Thorgerson (1986)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Po dlhšom čase sa v mojom hudobnom živote zberateľa vinylových platní odohrala významná udalosť. Prirodzene, mám na mysli pribudnutie nového albumu do zbierky. To, samo o sebe, sa už dávno minulo tým dávnym, a nepreženiem to, ak poviem, extázam z prvých albumov vkladaných do zbierky. Tak to už, žiaľ, chodí. Predsa však z času na čas prichádza titul, ktorý zberateľskú dušu obzvlášť poteší a prinesie emóciu. O to zvlášť, keď sa jedná o rozširovanie katalógu Pink Floyd.

Hudobný odkaz Pink Floyd pri živote v uplynulých rokoch udržiavajú predovšetkým neustále obnovovanie hudobného katalógu v podobe kompletne remastrovanej diskografie a re-edície albumov na vinylových platniach, sólové koncerty a projekty členov kapely či fenomenálna putovná výstava Pink Floyd: Their Mortal Remians, ktorá od roku 2017 obišla mestá ako Londýn, Rím, Dortmund či Madrid. S trvaním samotnej skupiny však prichádza aj na isté rátanie s minulosťou. Výsledkom tej sú predovšetkým komplexné zberateľské boxy mapujúce konkrétne obdobia skupiny The Early Years (1965-1972) a The Later Years (1986-2014). V rámci ich náročnej prípravy a tvorby bolo bezpochyby potrebné načrieť do bohatých archívov, z ktorých vzišli nie len dovtedy netušené poklady, ale aj výzvy. Jednou z nich sa stal album A Momentary Lapse of Reason, ktorý, istým spôsobom utrpel dobou a situáciou, v ktorej vznikal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zárodok jedného z dnes už klasických hudobných diel Pink Floyd vznikol ešte ako potencionálny sólový projekt gitaristu a multiinštrumentalistu Davida Gilmoura. V roku 1985 však prišlo na oficiálny odchod Rogera Watersa zo skupiny Pink Floyd a následné, nie práve gustiózne súdne spory o meno skupiny a iné právne nároky. Tie vyústili v intenzívnu vojnu v bulvárnych médiách. David Gilmour sa krátko na to rozhodol pod hlavičkou Pink Floyd pokračovať. Iste by som mu nekrivdil, ak by som povedal, že toto rozhodnutie bolo istým naschválom, ktorý svojmu bývalému kolegovi uštedril. Jeho prevažná časť vznikla vo vtedy novo založenom štúdiu Davida Gilmoura Astoria studios, do dnešných dní sídliacom v historickom hausbóte kotviacom na brehu Temže.

SkryťVypnúť reklamu

Remixed & Updated

Remixed & updated (v prekl. remixovaný a aktualizovaný) je prívlastok nasledujúci za názvom albumu a nájdete ho aj na samotnom obale. Ten odhaľuje a verne popisuje na čom v uplynulých rokoch pracoval David Gilmour so známym, priam výsostným a tiež pôvodným producentom albumu Bobom Ezrinom. Samotný David Gilmour sa nechal počuť, ,,že po dokončení albumu nebol celkom spokojný z faktu a uvedomenia si, že album mohol byť menej poplatným dobe." V polovici 80-tych rokov bolo totiž mimoriadne ťažké sa vyhnúť technologickému pokroku medzi nástrojmi v podobe najrôznejších syntetizátorov či bubeníckych automatov a pod., ktoré sa pod výsledný zvuk albumu mimoriadne podpísali. Nové zvukovo hudobné spracovanie albumu je v detaile kreditov popísané ako obnovenie kreatívnej rovnováhy medzi troma členmi Pink Floyd.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa teda ponúka album A Momentary Lapse of Reason v celkom osvieženej a novej podobe. Najzásadnejšou zmenou oproti pôvodnej podobe albumu sú nanovo nahraté akustické bicie nástroje bubeníkom Nickom Masonom. V drvivej väčšine táto nová bubenícka podoba albumu výnimočne prospieva. Skladby tak pôsobia organickejšie a vzdušnejšie (One Slip, Sorrow). Azda jedinou výnimkou, ktorá mi oproti pôvodnej verzii trocha uberá na zvukovej veľkosti, je inštrumentálna skladba Terminal Frost a to pre trocha subtílny zvuk malého bubna (v angličtine snare drum). Hneď po bicích nástrojoch sú zásadným obohatením novej verzie albumu klávesové nástroje. Tie syntetické, z prevažnej časti nahrané externými hudobníkmi boli nahradené nepoužitými klávesovými partmi Richarda Wrighta (1943-2008). Na mnohých miestach albumu (One Slip, Yet Another Movie) tak namiesto spomínaných syntetizátorov našiel svoje miesto Hammond organ či klavír. Nie nadarmo, a v tomto prípade sa to absolútne potvrdzuje, sa o Richardovi Wrightovi hovorí ako o hudobnej duši skupiny. Do uší sa spod prenosky dostáva album, kde vládne najmä absolútne dokonalé zvukové spracovanie, na ktorom si hlavní protagonisti dali a vždy dávali záležať, no v prípade remixovaného a aktualizovaného albumu A Momentary Lapse of Reason je zvukové spracovanie dotiahnuté do absolútnej dokonalosti. Nový zvukový mix albumu vynáša na povrch aj tie najmenej tušené, či, lepšie povedané, počuté detaily a dáva vyniknúť výraznej ambiencii odohrávajúcej sa na pozadí celého albumu.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladom dokonalej zvukovej reprodukcie je, okrem kvalitnej hi-fi zostavy, aj rozmiestnenie albumu na dve 180 gramové vinylové platne, ktoré sú určené pre počúvanie pri rýchlosti 45 otáčok za minútu. Je dokázané, že táto rýchlosť je dokonalou symbiózou medzi vinylovou platňou a ihlou. Dokonalým nie je len zvuková podoba albumu, ale aj tá vizuálna. Zmenou však neprešla iba zvuková podoba, na roztváracom obale albumu nájdete totiž inú, alternatívnu fotografiu z pôvodného, mimoriadne náročného projektu z hlavy fenomenálneho fotografa Storma Thorgersona (1944-2013). Údajných 700 nemocničných postelí na pláži Saunton Sands bolo totiž nutné dokonale vyložiť a umiestniť rovno na dva razy kvôli nepriazni počasia. Nájdete na nich zopár symbolov ukrytých v skladbách albumu. Súčasťou balenia je aj vizuálne bohatý booklet s alternatívnymi obalmi albumu alebo textami skladieb.

V domácej fonotéke (Foto: Samuel Ivančák)
V domácej fonotéke (Foto: Samuel Ivančák) 

Stretol som sa s názormi, že podobné vydania albumov sú zdieraním fanúšikov či dojnou kravou. Dovolím si však zásadne nesúhlasiť. Sú to skutočné lahôdky, ktoré ponúka už dnes definitívne uzatvorený katalóg jednej z najlepších skupín, ktoré ľudstvo uzrelo. Tak, ako remastrované verzie albumov, aj prípad remixovaného a aktualizovaného albumu A Momentary Lapse of Reason je výsostne fanúšikovskou záležitosťou. Ten, kto sa s albumom stretne prvý raz si detaily azda ani nevšimne. Avšak pre poslucháča znalého pôvodnej zvukovej podoby je toto, súdiac podľa seba, skutočným hudobným sviatkom, keď môžem sústredene sedieť a počúvať, porovnávať a súčasne analyzovať, čo, kde a ako odznelo. Je to hudobný a predovšetkým zvukový výlet na dávno navštívené miesto. V tomto prípade sa pomyselným medzičasím stáva prívlastok Remixed & Updated, po ktorom sa na dané miesto vraciame a porovnávame minulosť s prítomnosťou.

Samuel Ivančák

Samuel Ivančák

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  145x

22 ročný autor s celoživotnou láskou k hudbe a s ambíciou stať sa súčasťou Slovenského rozhlasu. Blog je niekoľkoročným snažením autora o čo najlepšie sebavyjadrenie a prezentáciu jeho obľúbenej hudby a všetkého, čo s ňou súvisí, ale nielen to... Tiež prispieva do hudobného časopisu Nový Populár a časopisu .týždeň. Zoznam autorových rubrík:  Z hudobného svetaZ archívov RTVSIné texty

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu