Stromboli založil Michal Pavlíček v roku 1985. Spočiatku len ako svoju sprievodnú koncertnú skupinu. Pre vtedajší zákaz účinkovania kapely Pražský Výběr to bola pre Michala Pavlíčka jediná možnosť ako pokračovať ďalej. A ako sa zdá, bolo to naozaj súdené, pretože to, čo vzniklo pod hlavičkou Michala Pavlíčka a Stromboli je naozaj veľkým zjavom. K nedozernej gitarovej virtuozite Michala Pavlíčka sa pridali aj ďalšie mená ako: Vladimir ,,Guma" Kulhánek alebo Jiří Veselý na basgitare, Klaudius Kryšpín na bicích. Trochu neskôr vokalistka Bára Basiková a klávesistka Vendula Kašpárková.
Názov Stromboli je odvodený od názvu talianskej sopky Stromboli, ktorej erupcia Pavlíčka inšpirovala k nazvaniu svojej skupiny práve takto. A je to symbolické, totiž hudobná erupcia to bola rovnako silná.
STROMBOLI & MICHAL PAVLÍČEK (1987)

Debut skupiny bol vlastne zhrnutím tvorby Michala Pavlíčka z posledných rokov jeho tvorby pred vydaním tohto albumu. Album je na polovicu živou a na druhú polovicu štúdiovou nahrávkou. Tento album je doslova a do písmena hudobný trip, ktorý nastáva iba pri naozaj špeciálnych nahrávkach. Považujem ho za jeden z najlepších albumov, čo v Československu vyšiel.
Mojou najobľúbenejšou časťou tohto albumu je jeho 3. strana - skladby Carmen, Villa Ada, Veliké lalulá, Košilela a Houpací židle na opuštěné terase. Posledné tri, s textami Christiana Morgensterna sú geniálnym spojením hlasu Báry Basikovej a týchto textov. Album je vo výbornej rovnováhe inštrumentálnych aj spievaných skladieb a to je výborný kompromis pre poslucháčov, ktorí uprednostňujú jedno alebo to druhé. Tento album je až po okraj naplnený tým najlepším, čo mohlo v ten daný moment vzniknúť.
SHUTDOWN (1989)

Niekedy je ozaj ťažké nasledovať to, čo už vzniklo. Tento album je toho dôkazom. Stromboli ale Michal Pavlíček zdokonaľuje do ďalšej podoby - Shutdown. Texty sú tu výhradne anglické, no hudba ostala stále rovnako nezvyčajná a originálna. Aj keď, úprimne musím povedať, že je tento album pre mňa miernym poklesom oproti tomu, čo vzniklo pred ním. No album je aj tak nedocenený a žiada si opakovaný posluch, kým sa do neho posluchovo dostaneme. Už tu niesu tak monumentálne skladby ako na predošlom albume, no album je zasa viacej kompaktnejším a čisto štúdiovým. Za celý album by som zvýraznil len jedinú skladbu, ktorá ho definuje ako ďalší z vrcholov tejto skupiny - Sandonorico.
Táto dvojica albumov skupiny Stromboli reprezentuje istú etapu vývoja Michala Pavlíčka, ktorý patrí medzi to najlepšie, čo sa v najbližších končinách hudobne nachádza. Rozhodne stoja za to vypočuť si ich a nechať sa nimi uniesť tak ďaleko, ako sa len dá. Hudba Michala Pavlíčka a Stromboli je akýmsi hudobným surrealizmom.
Do počutia pri ďalšom čítaní!
Odkaz na predošlý diel hudobného seriálu so ďalšou výbornou skupinou Porcupine Tree: https://ivancak.blog.sme.sk/c/488552/porcupine-tree-v-studiu-a-nazivo.html