Koncertné reportáže: Fallgrapp, Sean Shibe a ďalší

Výber troch reportáží z koncertov pre portál hudba.sk, ktoré sa za posledné, vyše mesačné obdobie odohrali v Bratislave.

Koncertné reportáže: Fallgrapp, Sean Shibe a ďalší
Virtuózny gitarista Sean Shibe v Bratislave (Foto: Samuel Ivančák)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Súčasná slovenská hudobná scéna - jej celkom nové a medzinárodne úspešné tváre ako speváčka a hudobníčka SJU, zvukovo čarujúca skupina Veneer, desaťročie existencie si pripomínajúca skupina Fallgrapp ale aj famózny gitarový virtuóz Sean Shibe, ktorý sa predstavil na festivale Viva Musica! To je výber troch koncertných reportáží, ktoré vznikli pre portál hudba.sk.

Dobrá nálada so SJU a zážitok s Veneer

V piatok 14. júna sa v bratislavskom klube Pink Whale konal dvojkoncert reprezentantov súčasnej slovenskej hudobnej scény. Kým SJU je celkom nové meno, Veneer uviedli do života nový album po vyše dvadsiatich rokoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SJU vo veľkom čerpá z tradície elektronického popu osemdesiatych rokov, pridáva k tomu aj kus súčasnosti a sebe vlastnej zasnenosti. Nad tým všetkým vládne dobrá, uvoľnená nálada a atmosféra. Hoci je na slovenskej scéne nováčikom, stihla už vystúpiť v Berlíne, Londýne aj New Yorku. Na doterajších skladbách spolupracovala s bývalým frontmanom londýnskej kapely La Shark Samuelom Deschampsom, s producentom Jonathanom Lennerbrantom (Enengis) či v Štokholme s Emilom Johanssonom. V prípade tejto mladej hudobníčky sa tak určite nejedná o nijakú "lokálnu maličkosť", čo potvrdzuje aj fakt, že jedna z jej piesní Night Soup dosiahla na Spotify viac než štvrť milióna prehratí. Ďalšia pieseň Rhythm In Your Pose sa zasa objavila v seriáli HBO Gossip Girl.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným účinkujúcim večera bola skupina Veneer, hudobné meno známe väčšine fanúšikov súčasnej domácej scény. Vybudovať vlastný a charakteristický zvuk kapely je azda tým najzásadnejším. Niektorým telesám sa to podarí hneď na začiatku, iným ani po niekoľkých rokoch, alebo vôbec. Veneer rozhodne patrí do tej prvej skupiny a svoj "nadžánrový" sound na novinke posúva na nový level. Vydávať albumy po vyše dvoch dekádach nie je také bežné, vo veľkom svete popu to tak nedávno urobil Peter Gabriel, no pri všetkej úcte by bolo trochu odvážne Veneer prirovnávať práve k nemu. Čosi však spoločné predsa len majú. Ničím nenáhlený proces tvorby, precíznosť a poctivý prístup sa tu preukázali v plnej miere ako tie hlavné atribúty pre úspešný a hodnotný výsledok. Podčiarkujú to aj slová členov kapely, podľa ktorých je toto zvukovo najprepracovanejšia nahrávka zo všetkých, ktoré doposiaľ vydali.

SkryťVypnúť reklamu

Viac sa dočítate tu: https://hudba.zoznam.sk/reportaze/17-06-2024-dobra-nalada-so-sju-a-zazitok-s-veneer/

Keď sa predstavy stretnú s realitou. Ako Fallgrapp otvoril 20. ročník festivalu Viva Musica!

Desať a dvadsať. To sú čísla spájajúce dve mená – skupinu Fallgrapp a festival Viva Musica!. Kapela sa na slovenskej hudobnej scéne pohybuje už rovnú dekádu, príbeh festivalu trvá dvakrát dlhšie. Spoločne sa vo štvrtok 4. júla postarali o zážitok spadajúci do kategórie s prívlastkom jedinečný. Fallgrapp totiž špeciálne vystúpili s veľkým sláčikovým telesom Spectrum Orchestra.

S prístupom preferujúcim kvalitu nad kvantitou má Fallgrapp za desať rokov na konte "iba" tri albumy, sú to však mimoriadne vydarené a vyzreté diela, ktoré – ako dokázal aj štvrtkový koncert – ponúkajú mimoriadne silný základ materiálu, o ktorý sa dá oprieť. Tento mix zrelého popu, elektroniky s dotykom klasickej hudby až experimentu skutočne nemohol byť lepšou kombináciou pre úvodný večer festivalu, na ktorom už v minulosti spoločne s klasickými telesami vystúpili Korben Dallas či Katarzia. Pre Fallgrapp je takéto spojenie ešte prirodzenejším vyústením doterajšej cesty, no ako priznal Jureš, bez iniciatívy organizátorky festivalu Viva Musica! Janky Kovalčik by sa koncert neudial.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt Fallgrapp v tomto roku oslavuje dekádu svojej existencie a aj týmto koncertom dokázal, že za desať rokov napísal celkom podstatnú a dôležitú kapitolu súčasnej slovenskej popovej hudby. Hudobné predstavy, s ktorými pred rokmi vstupoval na scénu, sa aj napriek chýbajúcej podpore zo strany mainstreamových médií nepochybne pretavujú do reality. Preto si trúfam povedať, že s odstupom času sa na tvorbu Jureša Líšku a Fallgrapp bude hľadieť tak, ako sa hľadí na dnes už klasické diela našej hudobnej scény, bez ktorých si jej podobu nevieme predstaviť. A to ešte Jureš svoj umelecký príbeh ešte ani zďaleka nedopísal.

Viac sa dočítate tu: https://hudba.zoznam.sk/reportaze/08-07-2024-ked-sa-predstavy-stretnu-s-realitou-ako-fallgrapp-otvoril-20-rocnik-festivalu-viva-musica/

Sean Shibe a jeho intimita spojenia na Viva Musica!

K výnimočnej hudbe patria aj výnimočné miesta. Nemusí to tak byť vždy, hudba si v každom prípade a za každých okolností vystačí sama, no keď sa ozýva výnimočným priestorom a k tomu aj v patričnej reprodukovanej kvalite, o zážitok je postarané na všetkých úrovniach. Po dychberúcom otváracom koncerte festivalu, ktorý sa konal v Starej tržnici, sa organizátori festivalu Viva Musica! postarali o ďalší nevšedný zážitok. Ponton na petržalskej strane Dunaja, v blízkosti Mosta SNP a s výhľadom na Bratislavský hrad a Staré mesto je bezpochyby jedno z najpôsobivejších miest, kde sa v Bratislave môže konať komorný koncert.

Skvostné kulisy zapadajúceho slnka, plynúci Dunaj a kde-tu prechádzajúce lode v absolútnej intimite a tichu klasickej hudby boli hrou na všetky zmysly. No až s nástupom večera, keď sa koncertná sála aj mesto za riekou zahalili do tmy, sme do sveta Seana Shibea vstúpili absolútne. Ten však už v rukách držal elektrickú gitaru, s ktorou strávil celý zbytok večera. Po klasických kompozíciách prvej časti večera vstúpil do bohatých zvukomalebných plôch, múdreho čarovania s gitarovými efektami aj experimentovania či improvizácie v dychberúcich a tajomných ambientných vodách.  

Viac sa dočítate tu: https://hudba.zoznam.sk/reportaze/29-07-2024-sean-shibe-a-jeho-intimita-spojenia-na-viva-musica/

Samuel Ivančák

Samuel Ivančák

Bloger 
  • Počet článkov:  111
  •  | 
  • Páči sa:  495x

25 ročný autor s celoživotnou láskou k hudbe. Niekoľko rokov intenzívneho spoznávania, počúvania a v neposlednom rade aj premýšľania o hudbe ho napokon v roku 2018 priviedlo k prvým publikovaným článkom. Píše a prispieva pre časopis .týždeň a portál hudba.sk. Aktuálne pracuje na knižnej hudobnej monografii. Jeho dva rozsiahle články o skupine Fermata sa stali súčasťou novej knižnej monografie o tejto legendárnej skupine. Medzi jeho najväčšie ambície patrí stať sa súčasťou Slovenského rozhlasu. Zoznam autorových rubrík:  Z hudobného svetaZ archívov RTVSIné texty

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

763 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu