Steven Wilson je jeden z hudobníkov, ktorý naozaj pátra, vyvíja sa a neustále tvorí. Považujem ho za hudobného génia, je jeden z mojich najobľúbenejších hudobníkov. Jeho sólový album, ktorý som prezentoval v poslednom dieli tohto hudobného seriálu - To the Bone bol z roku 2017.
Ale čo bolo predtým? Z čoho sa Steven hudobne vyvíjal a čo sú jeho hudobné korene?
Skupina Porcupine Tree vznikla v roku 1987 a bola založená práve Stevenom Wilsonom. Bol jej jediný autor i člen. Postupom času ale Steven rozšíril svoju kapelu o ďalších členov: Richard Barbieri (klávesy), Colin Edwin (basgitara) a Chris Maitland (bicie). Je treba podotknúť, že táto kapela a jej raná tvorba bola inšpirovaná a ovplyvnená najmä Pink Floyd. Hlavne v prvých albumoch inšpirovanými najmä psychedelickým rockom. Kapela sa ale svojim vývojom neskôr dopracovala k progresívnemu metalu.
Tieto dva albumy sú kontinuálne spojené. Znamenajú prelom v tvorbe Porcupine Tree.
PORCUPINE TREE - SIGNIFY (1997)

Signify je akýmsi zlomom medzi psychedelickým rockom a dlhými, inštrumentálnymi plochami skladieb. Kapela sa vyvinula do novej podoby a Signify je toho dôkazom. Totiž, toto je prvý album, kde sa Porcupine Tree spojila ako kapela a spoločná práca je na albume cítiť. Album je síce stále z väčšej časti inštrumentálny, no spievané skladby tento nepomer aj tak dopĺňajú. Tento album mám veľmi rád pre jeho výnimočnosť a súlad všetkého čo sa v ňom odohráva. Nič mu rozhodne nechýba. Atmosféra v ňom rozhodne zaujme už v prvých tónoch. Vrcholmi albumu sú skladby Waiting alebo Dark Matter.
PORCUPINE TREE - COMA DIVINE / RECORDED LIVE IN ROME (1997)

Coma Divine je živý album nahratý v rámci turné k albumu Signify. Je to nahrávka z troch koncertov za sebou, ktoré sa odohrávali v Ríme. Je to vlastne prehliadka toho, čo kapela tvorila do zlomu s albumom Signify, z ktorého sa tu nachádza tiež zopár skladieb. Coma Divine je ukážka toho, z čoho sa kapela vyvinula a kam dospela. Album je pomerne náročným ale zaujímavým počúvaním. Obsahuje aj veľa dlhých a inštrumentálnych plôch, ktoré len dotvárajú celkový pohľad na kapelu. Koncert naživo to teda musel byť ozaj vydarený a táto nahrávka je toho dôkazom. Živé nahrávky mám veľmi rád a táto je jedna z nich pre jej veľký rozsah a obrovský hudobný zážitok, ktorý prináša pri jej posluchu.
Toto bol náhľad, aspoň sčasti, na kariéru Stevena Wilsona. Jedno obdobie manifestované týmito dvoma albumami. Kapela Porcupine Tree patrí medzi to najlepšie, čo z tohto žánru možno poznať a preto sa po ďalšej tvorbe skupiny oplatí pátrať. To je už ale na poslucháčovi...
Do počutia pri ďalšom čítaní!
Odkaz na predošlý diel hudobného seriálu s Mariánom Vargom, Dežom Ursinym a Stevenom Wilsonom: https://ivancak.blog.sme.sk/c/488214/trojica-genialnych-umelcov.html