Prehliadka mladej slovenskej hudby opäť raz ukázala, aká je pestrá, bohatá, kvalitná aj originálna a nebojí sa angažovať či zaujať jasný postoj pre dobro veci. Sedem žánrových ocenení a štyri hlavné ceny si prevzali osobnosti, ktoré by sa, nebyť verejnoprávneho rozhlasu, v slovenskom éteri nepresadili tak ľahko.
A víťazom je...
O výsledkoch štyroch hlavných cien rozhodujú poslucháči, ktorí zvolili za album roka 2023 dielo Cigán rapera Fvck_Kvlt (alias Denis Bango.) Albumom roka sa stal aj v novinárskych oceneniach. Do skladieb pretavil svoj neskrývaný životný príbeh ozvláštnený nebývalou otvorenosťou. Raper sa postaral aj o samotný úvod celého večera celkom netradične, keď jednu zo svojich piesní, Planéta rýb, predviedol vo veľmi vydarenej klavírnej úprave. Skladbou roka sa stal „vypaľovák“ Hotel Kyjev skupiny Berlin Manson a FVLCRVM, ktorí spojili elektroniku s punkom.
Už minuloročný víťaz v kategórii objav roka nastavil zvláštny trend, keď sa objavom roka vlastne stáva staronové meno. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, keď sa Erik Šulc, známy zo skupiny Medial Banana, predstavil ako sólista a túto cenu získal. Azda najmladším účastníkom tohtoročných Rádiohláv bol Vojtik (vl. menom Vojtech Klinec.) Hudobník a spevák si získal pozornosť vnímavej verejnosti piesňou Detviansky sen. Minulý rok na pieseň nadviazal celým albumom Kvety z Podpoľania, ktorým si vyslúžil cenu za debut roka. Svoj už dnes pozoruhodný hudobný aj textársky talent potvrdil aj živým a mimoriadne citlivým vystúpením. Tomu konkurovala spomedzi všetkých ďalších (vystúpili aj Tono S, The Curly Simon a. i.,) už iba Katarzia, jedna z nominovaných, ktorá odprezentovala pieseň Šťastné dieťa, vernú ukážku jej súčasnej tvorby dosahujúcu celkom novú skladateľskú úroveň.

O víťazoch žánrových kategórií rozhodujú odborné poroty a Rádiá Devín a _FM, ktorých zástupcovia jednotlivých víťazov aj uviedli. V elektronickej hudbe sa stala víťazkou Neraev za svoj album Who’s Irene? O dvojici Katarína Koščová a Daniel Špiner sme písali aj na stránkach .týždňa, tí svoje víťazstvo v kategórii folkovej hudby získali za album Krehkosť. Víťazi v kategórii hard & heavy, prog-metalisti IONS svoju cenu za album Counterintuitive obhájili aj bravúrnym vystúpením. V kategórii world music sa umiestnili Ondro a kamaráti so svojim titulom Pod obločkom. Alan Bartuš, víťaz v jazzovej kategórii si svoju cenu za album Born In Millennium osobne prebrať nemohol. Ako správny jazzman sa totiž nachádzal v New Yorku, kde okrem koncertovania aj študuje.
Poslednými dvomi kategóriami boli klasická a experimentálna hudba, v ktorých sa umiestnilo duo Ladislav Fanzowitz a Ernő Dohnányi za ich dielo Piano Concertos Nos. 1 & 2 v prevedení Štátnej filharmónie Košice (dir. Zbyněk Müller a prvé miesto v experimentálnej hudbe obhájil niekoľkonásobný víťaz tejto kategórie Miroslav Tóth s dielom Nemiesta.
Špeciálne ocenenia patrili ženám
Keďže je prevažná väčšina ocenených mien mladších, každoročne udeľuje nadácia Advance Investments aj špeciálnu finančnú cenu a odmenu vo výške 2500€. Suma vie pomôcť pri ďalšom rozvoji tvorby či podpore nahratia alebo vydania albumu. Jej šťastnou víťazkou sa stala mladá a zaujímavá hudobníčka a speváčka Greta Pogany.
Súčasťou Rádiohláv sú aj špeciálne ceny za ocenenie prínosu do rozvoja slovenskej kultúry a prínosu do hudby. V oboch prípadoch sa stali držiteľkami cien ženy v hudbe. Tento sympatický krok tak umožnil do širšieho povedomia mladších poslucháčov a divákov uviesť aj meno Zuzany Homolovej. Vynikajúca pesničkárka, hudobníčka a speváčka sa na slovenskej folkovej scéne pohybuje už päť dekád. Vo svojich piesňach sa inšpiruje ľudovými baladami, ktoré sú, podľa jej slov, tie najstrašnejšie, plné krvi a násilia. Pripomenula to aj preto, že súčasnosť opäť nie je iná.

O otvorenie odovzdania týchto cien sa postaral aj niekoľkominútový klip s archívnymi ukážkami žien, ktoré tvorili slovenskú populárnu hudbu od jej začiatkov. Na mnohé z nich sa, žiaľ, zabudlo. Z televíznych záberov sa zjavili tváre Gabriely Hermélyovej, Evy Kostolányiovej, Zory Kolínskej ale tiež Beáty Dubasovej či Mariky Gombitovej. Tromi zástupkyňami a osobnosťami ocenených žien v hudbe sa stali pesničkárka a moderátorka Rádia Devín Soňa Horňáková, promotérka a agentka Táňa Lehocká a režisérka Sláva Daubnerová. Všetky reprezentujú jednu z nevyhnutných tvárí hudby ako takej, jej realizácie aj fungovania. K oceneným sa na vyzvanie Táne Lehockej pridali na pódiu aj ďalšie ženy pôsobiace v produkcii a ďalších profesiách hudby a kultúry.

Na pozadí útoku na RTVS
Celý večer sa vo veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu odohrával na pozadí aktuálneho frontálneho útoku na verejnoprávnu inštitúciu a médium. A bolo to jasne cítiť. Len hodinu pred začatím ceremoniálu sa na neďalekom Námestí slobody odohrával masový protest proti ďalším devastačným krokom súčasnej garnitúry - aj preto sa sála zapĺňala aj v prvých momentoch po začiatku podujatia a živého prenosu. Niektorí diváci totiž v rámci večera stihli oboje – protest aj odovzdávanie cien. Mimoriadnu súdržnosť, spolupatričnosť aj vzájomnú solidaritu voči RTVS, Slovenskému rozhlasu a Rádiu_FM prejavovalo publikum intenzívnym potleskom, prítomnosťou aj pohotovými reakciami na vtipné a vkusné sprievodné slovo moderátora Martina Staňa.
Napokon, tak ako aj verejné prejavy nesúhlasu, aj táto kultúrna a spoločenská udalosť dokázali, že nič nie je stratené a nádej – aj pre udržanie RTVS v jej novonadobudnutej a zlepšujúcej sa podobe, tu jednoducho je. K zamýšľaným krokom voči RTVS sa vyjadrilo aj niekoľko osobností kultúrneho a rozhlasového života. Jasnou, priamou a naliehavou rečou sa k publiku v sále, pri rádiách a televíznych obrazovkách prihovorili aj Soňa Horňáková, pôsobiaca v obrátenej pyramíde už vyše 35 rokov alebo šéfdramaturgička Rádia_FM, Janka Imrichová. Zamýšľané kroky vlády sú totiž aj útokom na osobné pôsobenie a poctivú prácu jednotlivých moderátorov, dramaturgov, redaktorov, autorov – jednoducho všetkých, ktorí deň čo deň vytvárajú v RTVS jedinečný obsah tvoriaci jeden zo zásadných pilierov domácej kultúry. Tomuto sa treba postaviť a aj preto je v tomto čase tak dôležité RTVS brániť.
Autor článku stojí za súčasnou verejnoprávnou RTVS a vyjadruje jej plnú podporu.
Záznam z večera si môžete z archívu RTVS pozrieť tu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/20938/454873#39
Článok vznikol pre web časopisu .týždeň.