reklama

ČARNOGURSKÝ

Chcel by som týmto článkom napraviť niekoľko nepresností.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Hneď po prvé, Čarnogurský nie je iba jeden. Dokonca aj Jánov a Ivanov je viac, a mnohí Čarnogurskí sa geograficky, rodinne a aj generačne úplne odlišujú. Preto si myslím, že každý profesionálny a korektný novinár, ktorý bude písať o tom – ktorom Čarnogurskom, urobí v budúcnosti diferenciu za človekom Čarnogurským aspoň v krstnom mene, prípadne v poznámke za menom.

Píšem to preto, lebo sa nachádzame v jednej hroznej a neospravedlniteľnej vojne. Vojna – nevojna, ale ak si akurát v čase vojny chceme zachovať svoju pravdivosť, tak práve teraz si dávajme pozor na všeobecné tvrdenia, a najmä na slovné paušalizovanie. Ak sme zavrhli kolektívnu vinu, musíme zavrhnúť taktiež paušalizácie. Rovnako náboženské ako národné, stranícke ako systémové, a rovnako tak aj novinárske paušálne pojmy a označenia.

Popíšem teraz môj pohľad na problém súčasnej barbarskej vojny na Ukrajine, ktorú rozpútal prezident Ruska, Vladimír Putin. Pohľad bez relativizácie jeho pohnútok a pohľad bez snahy ospravedlnenia jeho konania. Je to najmä z dôvodu nemožnosti vrátenia životov a ľudského šťastia všetkým, ktorým ho táto vojna vzala a ešte iba vezme.

Vladimír Putin rád používa históriu. Preto si ako pomôcku vezmem príklad vojnového Slovenského štátu a neustálej snahy aj po rokoch relativizovať, ba až historicky likvidovať jeho vinu. Tak, ako žiaden predstaviteľ tohto štátu neospravedlní žiadnym slovom svoj podiel na smrti mnohých ľudí – menšín, ale najmä židovského a rómskeho obyvateľstva, tak neospravedlní Putin, prezident Ruska, žiaden zo životov, vyhasnutých zásluhou “jeho” vojny. Sú chyby a hriechy napraviteľné, existujú ale aj činy absolútne neospravedlniteľné. Aktuálne činy Vladimíra Putina spadajú do tejto nevratnej kategórie.

Vráťme sa však do reality dnešného dňa a súčasnosti, ako aj do predstavy budúcnosti sveta. Doba pred vojnou bola úplne iná, než doba od rána 24. februára 2022. Či sme pred vojnou urobili chyby v komunikácii a v činoch a aké, to bude ešte predmetom mnohých skúmaní a úvah. Kto ich urobil pred 24. februárom viac, je dnes jedno. Prezident Ruska rozpútal v tento deň bratovražednú vojnu. On sám by ju mal nazvať občianskou. Veď bojuje s vojakmi, ktorí všetci hovoria po rusky. To, že mnohí ukrajinskí vojaci hovoria po ukrajinsky a aj po rusky, je práve ním národnostne neakceptované. Aspoň to na svoje ospravedlnenie tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stalin bol neľútostný, militantný a extrémne internacionálny socialista, teda komunista. Možno je takým istým Vladimír Putin v oblasti nacionalizmu. História Ruska a ruský národ mu zrazu poskytujú zdôvodnenia na každé barbarstvo. Spálené historické mestá Európy sme ešte nedávno prisudzovali iba činom minulých vládcov, vedených ich absolutizmom, spárovaným s ich otrokárskym vnímaním reality. Za veľkosť vlastného územia sa automaticky obetovali životy poddaných a mŕtvi dláždili cesty ku víťazným oblúkom. Posmrtnou odmenou bol potom zápis v školských a historických textoch a v ódach na slávu národov pod vedením ich kráľov.

Takto zrejme rozmýšľa aj prezident Putin. Takto by sme ale nemali rozmýšľať my. Zastihne nás to najbližšie práve v okamihoch volieb nových politikov. Respektíve naopak. V okamihoch argumentácií budúcich politikov pred dňom D. Teda pred voľbami. Či takéto dni potom nebudú aj dňami D pred budúcimi spoločenskými katastrofami, to sa rozhodne práve v bode slovných paušalizácií, heroizácií neprávd, historických a faktografických falšovaní, až po prekrývanie záujmov jednotlivcov a skupín pod zástierkou každej možnej faktografickej nepresnosti. Vrátane tej menovitej.

Ja, Ivan Čarnogurský ml., vo svojom veku 62 rokov, zastávam jasnú pozíciu, že vojny nemožno ospravedlňovať, že zabíjanie nemožno relativizovať a politické chyby nemožno zamlčiavať. Presne tak, ako nemožno nazvať prezidenta Ruska inak, ako plne zodpovedným za súčasnú vojnu na Ukrajine, za obete tejto vojny a osobu plne zodpovednú za súčasné porušenie mieru v Európe. Tak, ako bývalý prezident Srbska Slobodan Miloševič rozpútal vojnu na Balkáne a bol za tento čin odsúdený, musí prezident Vladimír Putin niesť plnú zodpovednosť za súčasnú vojnu. Jeho protivníkom, či vnútroštátnym, alebo medzinárodným, neostáva už nič iné ako vyprovokovaný boj vyhrať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes sa už len modlím, aby víťazstvo nad neprávosťou v tejto vojne nedala budúcim víťazom pocit neomylnosti. Tam by potom začala ďalšia neospravedlniteľnosť.

Skúmanie mechanizmov, ktoré viedli k tejto vojne, prenechám na iných. Odborne zdatných a spravodlivých. Žiaľ, doteraz nebola žiadna vojna tá posledná.

Ivan Čarnogurský ml. 

Ivan Čarnogurský

Ivan Čarnogurský

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Volám sa Ivan Čarnogurský, pochádzam z Bratislavy. Som zakladateľom developerskej spoločnosti IPEC Group, ktorá stála pri zrode desiatich priemyselných parkov, z nich osem stojí na Slovensku. Vybudovali sme vyše 60 rôznych stavebných komplexov: bytových, obchodných, logistických a priemyselných. Bol som tiež spoluzakladateľom Ľudovej banky na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu