Amaterizmus v biatlone

Sestry Fialkové sa vrátili zo sústredenia zo Švajčiarska pár dní pred začiatkom Svetového pohára a namiesto ladenia formy sedia na 10-hodinovom mediačnom mítingu pri riešení sporu medzi nimi a zväzom biatlonu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Každý, kto sa vyzná v profesionálnom športe vie, že jedna z najťažších fáz prípravy akéhokoľvek športovca, tímov, je vyladenie formy. Či na začiatok sezóny, ktorý dosť často ovplyvní jej nasledujúci priebeh, alebo na jej koniec, keď býva vo všetkých športoch finále celoročnej práce.
Biatlon je určite jeden z najťažších športov z mentálneho hľadiska. Môžete mať akúkoľvek bežeckú formu, disponujete vynikajúcim technickým servisom, ktorý vám pripraví najlepšie lyže a nastaví zbraň. Musíte však dobre strieľať. Rýchlo a presne. To je mentálne veľmi náročné. Sestry Fialkové idú výkonnostne hore, dobiehajú našu naturalizovanú ruskú hviezdu Nasťu Kuzminovú.
Sestry sa v biatlone zlepšili a ruka v ruke s ich šarmantnosťou nadobúdajú nový marketingový lesk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Marketingové práva zákon o športe nerieši. Bude sa musieť urobiť novela zákona o športe.
Funkcionári biatlonu zaiste chceli zmluvami predísť problémom pri tvorbe novosezónneho nastavenia povinností reprezentantov v biatlone.
Úspešní členovia vedenia zväzu, bývalí reprezentanti Hurajt a Matiaško sa určite usilovali, aby slovenskí reprezentanti v behu s puškou konečne mali jeden rovnaký a symbolicky farebný dizajn slovenskej kombinézy. V porovnaní so svetom sme v tej farebnosti bývali čudní. Biatlonisti behali v žltej, oranžovej, červenej, tmavomodrej. Pestré a niekedy aj nejednotné.
Fínky sú vždy bielo-modré, Švédky žlto-modré, Rusky červené, susedky z biatlonovej veľmoci poctivo trikolórne.
Šéf biatlonu Tomáš Fusko mal nepochybne dobrý úmysel zladiť sponzorov zväzu a osobných donorov sestier. Zámerom iste bolo predísť podobným a dlhotrvajúcim sporom v alpskom lyžovaní.
Spočiatku sa mi zdalo, že pravda leží na strane zväzu, lenže po prečítaní paragrafov zákona o športe to vyzerá naopak na presilu názorov športovkýň. Opticky.
Po prečítaní si faktov zo strany hlavnej kontrolórky športu p. Fisterovej, je hlavná téma v spore o predaji, odovzdaní, či poskytnutí osobnostných práv športovca do rúk zväzu. A malo sa to udiať vynútením podpisu zmluvy o reprezentácii.
Zväz by podľa zákona mal mať vytvorený interný predpis o športovej reprezentácii.Nemal. Zväz nemá právo si akokoľvek zmluvne vyžadovať reprezentovať. Vyžadoval.
Sestry majú pekné tváre a nik ich nemôže nútiť, aby právo na “ksicht” komukoľvek predali. Môžu a mali sa však všetci zainteresovaní dohodnúť. A tieto dohody mali byť urobené v lete. Pred sezónou. Pred začiatkom prípravy. V pokoji.
Argumentovať tým, že zmluvu podpísalo všetkých 27 reprezentantov a dokonca aj naša top hviezda Nasťa je strašná volovina.
Po prvé preto, lebo my sme tradične stádovití.
Po druhé, Nasťa si v prípade problému urobí, čo bude chcieť a všetci to budú musieť akceptovať, inak dopretekala.
Po tretie, ostatných 27 reprezentantov, určite mnoho mládežníckych, nevie, o čo ide. Zistia to až vtedy, keď ich tváre nadobudnú marketingovú hodnotu. A potom sa budú logicky aj oni dožadovať iných, výhodnejších a extra nastavení.
Dva dni pred odchodom na úvodnú edíciu Svetového pohára si Slovenský olympijský výbor vzal na seba úlohu mediátora. Viceprezidenti SOV, veci znalí exreprezentanti, strelec Gönci a chodec Korčok viedli rokovanie. Sestry, právnici, zväz, kontrolórka. Od rána do večera.
Komédia kauzy prišla na záver. Okolo poludnia. Počas rokovania na SOV. Dalo sa to čakať. Zo zákopov vyliezol generál Gajdoš, vrchná veliteľka Lubyová a mocou so zväzáckymi kecami pohrozili. Opäť siahli po tom najjednoduchšom riešení: vyhrážaní sa. Osobne som očakával na tlačovke aj kapitána Danka- podobne ako pred dvomi rokmi v parlamente lusknutím prstov vyriešil kauzu Zuzulová vs. úsek alpských disciplín lyžiarskeho zväzu. Kapitán má v týchto dňoch na štábe asi iné starosti.
S nabitými zbraňami, hroziacim ukazovákom sa ministri do toho zastarali. A tak nám na pôde SOV v neskorých večerných hodinách vznikla dohoda, po ktorej ani jedna zmluvná strana nechcela špecifikovať, o aký kompromis išlo.
Prečo takúto razanciu mocipáni nepredviedli v auguste, septembri, októbri?
Popliesť takto dokonale hlavu profesionálnym športovcom týždeň pred súťažou je riadny amaterizmus. Nielen zo strany zväzu, ale aj advokátskej firmy, ktorá sestry v spore zastupovala. Bezcitné a hlúpe to bolo. A pritom výsledok vojničky bol už v lete jasný. Trénerom sestier Fialkových, ktorí budú skladať účty, teda vôbec nezávidím.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje informácií tejto práce: TASR, Zákon o športe, Denník SME, Denník N, Denník Šport, Samsung, štebot vtákov, dojmologické oblasti mozgu, www.biathlon.sk/
https://sport24.pluska.sk/zimne-sporty/foto-slovenske-biatlonistky-ukazali-plavkach-bozske-tela-roznych-kutoch-europy.html

Ivan Husár

Ivan Husár

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek milujúci Dunaj, Vysokú v rodných Tatrách, začiatok Karpát z tejto strany, tri deti a ich dve maminy a ešte volejbal.Som zakladajúcim členom SaS, mám ambíciu pomôcť športu.Kandidujem vo voľbách do NR SR 2020 na pozícii 21.Som so Sulíkom, lebo nekradne.Veľmi túžim, aby sa na Slovensku oplatilo robiť šport. Zoznam autorových rubrík:  ŠportŽivot

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu