Kolektívny športovec môže ísť na živnosť

Poslanci NR SR schválili novelu Zákona o športe. Profesionálni športovci v kolektívnych športoch si budú môcť vybrať. Jedna z možností je, že môžu vykonávať svoju činnosť aj ako samostatne zárobkovo činné osoby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Zo 141 hlasujúcich poslancov NR SR bolo 91 za novelu z dielne SNS.

Doposiaľ mohol pracovať na živnosť tréner, masér, fyzioterapeut, kondičný tréner, resp. akýkoľvek športový odborník plus všetci športovci v individuálnych športoch, akými sú atletika, plávanie, cyklistika, lyžovanie a iné.
Jednoznačne som za liberálnu možnosť výberu pracovno-právneho vzťahu hráč a klub. Tak zo strany klubu, aj zo strany športovca. Subjekty sa musia vedieť a dokázať dohodnúť. Ak sa tak nestane, hráč bude hrať na inom mieste, v inom klube, v inej krajine. Klub si vyberie iného kandidáta. To sú pravidlá trhu.
Zákon o športe platí od 1.1.2016 a tri roky sa v tejto téme nič nedialo, poslanci SNS poslaneckým návrhom z leta 2019 dosiahli svoj zámer do zdarného konca. V búrlivých debatách sa proti novele vyjadrovali Jozef MIhál (PS/SPOLU), paradoxne aj člen koalície Dušan Gallis (SMER) a niektorí schopní legislatívci.
Ostro vystupovali a vystupujú proti tejto novele aj právnici z UČPS, ktorí boli hlavnými aktérmi nového zákona o športe.
Ich aktivitám pri tvorbe a implementácii zákona treba tlieskať, urobili kus roboty, ale ani oni pre riešenie vážnej situácie v kolektívnom športe nič zásadné neurobili. Šesť rokov pseudovýnimiek v platení odvodov klubov a športovcov nerieši nič. Hráči stratili čas a v štáte sa klamalo, až hučalo.
Výnimky sú iba balvan, ktorý sa tlačí pred sebou a v roku 2021 (končí výnimka o platené odovodov)
to aj tak bude musieť niekto horúci zemiak vyriešiť.
Plánované riešenie - odvody bude za športovcov platiť štát, resp, odvody sa budú platiť iba z minimálnej mzdy, ako je to napr. na orbánovom juhu, je takisto kravina. Výnimky sú vždy cestou ku korupcii, podvodom a potom do pekla.
Opakujem svoj jednoznačný súhlas za slobodný výber vzťahu hráč - klub, ale tempo, ktoré nahodil kapitán Danko so svojou družinou v závere vládnutia je pochybný.
Dobré zákony, kvalitné novely sa nemajú dôvod nikam ponáhľať. 91 hlasov za novelu je ústavná väčšina a to nie je normálne, aby sa tak stalo vo veľkej rýchlosti. Zánik sveta ešte nehrozí.
Volejbal, hokej, basketbal, hádzaná sú rýchle športy, na sprostosti nemáme čas, ale na druhej strane, musí byť v počínaní aj pokojný rozum, aby sme neskôr všetci neľutovali, aký právny bordel a chaos môže nastať, keď budú paragrafy vzájomne medzi sebou širokospektrálne blbnúť. Jeden súd za druhým, jedna kritika za druhou z nešportového prostredia verejnosti.
Šport je výnimočný fenomén v mnohých aspektoch. Šport má spájať a aj pri tejto novele musia všetci , aj nešportovci pochopiť a vnímať zmenu ako nutnú novelu pre kolektívny šport. Obávam sa však, že nie je urobená dokonale a bude ju treba časom opraviť.
Pochybne vyštudovaný kapitán však inak asi robiť nevie, ani ON, bývalý volejbalista a futbalista a advokát nepotrebuje bordel. Ani on. Nuž uividíme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Záver pre istotu zopakujem: zákon o športe, ktorý v roku 2015 prešiel veľmi širokou zhodou, naprieč celým politickým spektrom, by mal aj svoje novely riešiť cez dlhú a odbornú diskusiu a nie cez rýchly poslanecký návrh a v posledných týždňoch vládneho obdobia.

Ivan Husár

Ivan Husár

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek milujúci Dunaj, Vysokú v rodných Tatrách, začiatok Karpát z tejto strany, tri deti a ich dve maminy a ešte volejbal.Som zakladajúcim členom SaS, mám ambíciu pomôcť športu.Kandidujem vo voľbách do NR SR 2020 na pozícii 21.Som so Sulíkom, lebo nekradne.Veľmi túžim, aby sa na Slovensku oplatilo robiť šport. Zoznam autorových rubrík:  ŠportŽivot

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu