OPRAVUJEME STARÝ NÁBYTOK (1.časť)

Hneď na začiatku si povedzme, že sa nejedná o reštaurovanie starožitného nábytku či dekoračných predmetov (kvetináče plastové) do pôvodnej podoby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vyberáme

Vhodným kandidátom na jednoduché oživenie či obnovenie je každý nábytok z masívu, ktorý sa vám páči a ktorý môže byť v interiéri zaujímavým solitérom. Podmienkou je, aby bol nábytok zdravý. Zachrániť sa dajú aj kusy poškodené hmyzom či hnilobou. Je to však náročný proces, ktorý zvyčajne treba nechať na profesionálov.

Ak máte v domácnosti napr. starú vianočnú dekoráciu či starý kredenc, ktorý má zdravé drevo, nie je problém zachrániť ho a urobiť z neho opäť hviezdu. Zaujímavé kusy sa dajú nájsť aj v zberných dvoroch či pri kontajneroch na veľkoobjemový odpad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Demontáž
 
Ak máme náš vysnený kus pripravený, nezačneme hneď odstrojovanie. Kus si najskôr nafotíme a urobíme si aj náčrt akoby sošky anjelov, aby sme vedeli aj niekoľko hodín či mesiacov po demontáži bezpečne identifikovať, kam patrí ktorý diel.
Odmontujeme všetky kovania, zložíme všetky dvierka, vyberieme všetky šuflíky, demontujeme sklenené tabule. Všetky diely si označíme, aby sme vedeli, čo kam patrí. Na šuflíky či sklenené tabule môžeme nalepiť kus pásky s číslom, menšie diely uložíme do sáčkov.

 Čistenie
 
Bude závisieť od stavu vybraného kusa nábytku. Niektoré bude stačiť umyť, ale väčšinu bude treba obrúsiť. Môžete použiť aj chemický odstraňovač starých náterov (čo je v princípe veľmi nebezpečný proces), prípadne teplovzdušnú pištoľ alebo dekoračné sviečky a špachtľu (čo môže rýchlo a ľahko poškodiť nábytok), detaily a ukončenie aj tak zostanú ako úloha pre brúsny papier.

SkryťVypnúť reklamu

Finálnou fázu čistenia by vždy malo byť umytie roztokom mazľavého mydla. Predsa len, za desiatky rokov používania sa na povrch aj do dreva dostalo množstvo mastnoty, ktorá by nám robila oštaru pri nanášaní farieb.

Vyspravenie
 
Ak na nábytku nájdeme vyštiepený kus, prípadne vypadne kus starej vysprávky, použijeme na opravu glej, ktorým prilepíme odpadnutú časť. Dieru môžeme zatrieť tmelom na drevo, prípadne si z gleja a pilín vyrobiť vlastný glej a použiť ten. Samozrejme, po vytmelení musíme počkať na vyschnutie tmelu a opravené miesto prebrúsiť.

Ivan Janíček

Ivan Janíček

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Ivan Janíček, verím, že podnikanie prináša do života slobodu a tým mu dáva väčší zmysel. Preto inšpirujem ľudí a tvorím komunitu podnikateľov, ktorí s vášňou napĺňajú svoje poslanie. Toto je Slovensko, na ktorom chcem žiť. Pomáham ľuďom premeniť ich nápad a nadšenie na úspešné a fungujúce podnikanie. Malým a stredným podnikateľom ukazujem jednoduché a účelné riešenia, ako čo najlepšie dosiahnuť vlastné biznis ciele. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu