reklama

Niekoľko slov k vyjadreniu Rastislava Káčera, II. časť.

V druhej časti sa aspoň niektorých z vás pokúsim presvedčiť, že ruská a maďarská spoločnosť .....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

.... produkuje veľmi podobné vzorce správania a to naozaj bez toho, aby som mal na túto otázku akékoľvek emocionálne väzby.

Poďme na Ukrajinu. V Maďarsku vzájomné vzťahy s Ukrajinou označilo za dobré len asi 4 % opýtaných. Jeden z dôvodov je zrejme to, že Ukrajinu vnímajú ako štát, kde sa maďarskej menšine žije najhoršie. Maďari rozhodne odmietajú nielen krvácať kvôli Ukrajine, ale aj akokoľvek sa obmedzovať a uskromňovať. Ako vnímajú Ukrajinu Rusi, najvýstižnejšie vyjadrila štátna tlačová agentúra Ria Novosti, podľa ktorej nacistom je človek, ktorý sám seba označuje za Ukrajinca a teda vznik Ukrajiny pred viac ako tridsiatimi rokmi bol vlastne nacifikáciou územia a každý pokus o budovanie takého štátu musí byť nacistickým činom. Toľko štátna tlačová agentúra, k týmto slovám nie je naozaj potrebný žiadny komentár, hádam len pripomenúť, že ešte v júni 2022 s genocídou na Ukrajine súhlasilo 82 % Rusov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavý je postoj týchto národov k tzv. “ slavianofilstvu “, ktoré ja považujem za fikciu. V Maďarsku ruskú genocídu na Ukrajine považujú za “ vnútroslovanský konflikt “ a nemajú nič spoločné s tým,koľko je v “ slovanskom mori štátov “. Inak povedané, vyvraždenie nejakého slovanského národa Maďarom nevadí. Vzťah Rusov k slavianofilstvu je vskutku originálny. Rusi sa snažia všetko o čo majú záujem ( aj územie ) nazvať slovanským, aby to hneď mohli následne označiť za ruské a ukradnúť.

Predtým ako budeme hľadať spoločné črty Orbána a Putina, dovoľte mi uviesť krátku definíciu fašizmu, jednu z mnohých . Fašizmus je forma radikálneho autoritatívneho nacionalizmu ….

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na čele Ruskej federácie stojí bývalý dôstojník KGB, ktorý sa cez nacionalizmus, ultranacionalizmus úspešne prepracoval k fašizmu. Proste krvavý cár z Kremľa..

Pre objektivitu, Viktor Orbán sa zatiaľ k fašizmu neprepracoval, ja by som ho značil za etnického nacionalistu a rasistu s explicitne protizápadnými akcentmi. Je ale vo vývoji a s Putinom má mnoho spoločných povahových čŕt, napríklad misionárske sklony. Ak sa Putin aj po vojne udrží na čele Ruskej federácie, má Orbán reálnu šancu v krátkej dobe vyrovnať sa mu čo sa týka fašizoidných čŕt.

S mojimi názormi prirodzene nemusíte súhlasiť, ja si však myslím, že ak nedajbože Putin vojnu vyhrá, nie sú vylúčené v Komárne, Dunajskej Strede, Rimavskej Sobote, vo Veľkých Kapušanoch referendá na krymský spôsob.

Ivan Mlynár

Ivan Mlynár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  4 136x

Verím v pravdu a spravodlivosť, verím v potrebu zmeny v spravovaní našej spoločnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu