Dôkazom sú jeho slová z 22.9.2022 : „….tak sa láskavo pobaľte a spakujte si svoje veci, kade ľahšie zmiznite zo Slovenska …. čurillovci“.
Tu by som si dovolil kratučkú odbočku, vlastne návrat do histórie, do 70. rokov minulého storočia, do čias tvrdej normalizácie. Napriek tomu, že boli výrazne obmedzené možnosti vycestovania ľudí z krajiny, toto obmedzenie sa netýkalo jednej skupiny ľudí, ktorých politické prenasledovanie vyvolávalo veľkú publicitu v zahraničí a preto sa ich režim zbaviť tak, že im ponúkol legálne vysťahovanie do kapitalistického zahraničia. Do tejto skupiny patril aj spisovateľ Ján Kalina, ktorého dokonca v politickom procese odsúdili na dva roky väzenia, pretože počúval hudbu Karla Kryla ( v skutočnosti sa dostal do problémov vydaním knihy Tisíc a jeden vtip ), po prepustení nesmel publikovať, ŠTB mu ničila život všetkými možnými spôsobmi – výsluchy, domové prehliadky a pod., kým sa v roku 1978 dobrovoľne-nasilu nevysťahoval do Nemecka, kde aj v roku 1981 zomrel.
Bez preháňania sa dá povedať, že vyháňanie ľudí z krajiny v ktorej sa narodili, patrí medzi najväčšie politické svinstvá, ale úprimne, po vymenovaní Šutaj Eštoka za ministra vnútra sa dalo prenasledovanie čurillovcov očakávať. Keďže si odmietli spakovať svoje veci, dočkali sa obvinení ( Kalina bol permanentne predvolávaný na vtedajšie ŠTB ), postavenia mimo služby ( Kalinovi zakázali publikovať ). Príliš vysoké náklady zničenia niekoľkých životov na vyrobenie popularity jedného ministra, ktorý je ministrom práve preto, že čurillovci, pokiaľ sú na slobode, berú vietor z plachiet lode s názvom Smer. Nemôžeme nikdy kapitulovať pred faktom, že dostať ich do výkonu trestu odňatia slobody, by pomohlo zasadiť jeden z finálnych úderov demokracii na Slovensku. Je treba priznať, že vzhľadom k tomu, že pre smerákov neexistuje lož, ktorú by nedokázali vyrobiť, je ich obraz vo verejnosti rozporuplný.
Som si vedomý, že budem čeliť otázke, prečo sa k čurillovcom stále vraciam. Preto, lebo útok na právny štát ( útok na čurillovcov a rozbitie NAKA považujem za súčasť útoku na právny štát ) považujem za väčšie zlo, ako útok na kultúru. Napriek tomu je verejnosť citlivejšia na útok na kultúru, pretože umelci ju vedia efektívnejšie osloviť ,vyvolať veľké emócie, silné reakcie.
Je treba ešte niečo dodať k nadpisu ? Hádam len toľko, že každý by mal hľadať formu a spôsob ako pomôcť.