Dnes -31.1. - máme spomienku na môjho osobného patróna - Sv. Jána Bosca - saleziána a osobný príklad PROSOCIÁLNEJ služby deťom a mládeži ulice

Don Bosco predbehol bobu o 150 rokov. Čím a ako? Svojou nezištnou P R O S O C I Á L N O U službou Bohu i deťom, mládeži

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podľa ním zrealizovaného projektu edukácie detí a mládeže sa v Turíne postupne vybudovalo známe učilište zabezpečujúce mladým Talianom vzdelanie a vyučenie v remeslách a presadenie sa na trhu práce v priemyselnom severe krajiny. Naučilo ich komfortne a zmysluplne využívať svoj voľný čas na zveľaďovanie vzťahov k Bohu i blížnym. Vychovávalo vo veľkom prototypy charakterovo - PROSOCIÁLNYCH mladých ľudí a zakladateľov mladých rodín so zamestnanými rodičmi !!! So štandardným sociálnym statusom v kapitalistickej trhovej spoločnosti a ekonomike. To rozhodne nebolo málo. A po vzore učilišťa Dona Bosca vznikali po celom Taliansku takéto PROSOCIÁLNE edukačné centra ako huby po daždi. A plne sa osvedčujú pre chudobných študentov dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo nenapodobniť jeho PROSOCIÁLNY EDUKAČNÝ PROJEKT a PRAKTIKY aj po 150 rokoch aj u nás na Slovensku. Kde drvivá väčšina súčasných detí a mládeže pochádza z veľmi chudobných pomerov ! Okrem toho filozoficky i teologicky tvrdím, že súčasné - kapitalistickú, socialistickú, komunistickú či modernú postindustriálnu či digitálnu a IKT spoločnosť postupne vystrieda tzv. P R O S O C I Á L N E SPOLOČENSKO-EKONOMICKÉ ZRIADENIE. Ako spoločensko-ekonomická formácia pre 21. storočie tretieho milénia po Kristu Pánu.

Prečo teda originálne nepripraviť v predstihu na túto novú spoločenskú situáciu slovenské deti a mládež. Netreba čakať na iné krajiny. *Netreba nám kopírovať zahraničné modely edukácie. napr. severoeurópke (fínsky) či americké, britské, nemecké, české či rakúske !!!! Poďme svojou originálnom cestou a staňme sa pozitívnym a nasledovaniahodným príkladom pre niektoré krajiny sveta. Odkázali nám to minimálne dve osobnosti svetovej i kresťanskej politiky v 21. storočí. Pápeži - Ján-Pavol II. i súčasný František v septembri 2021 !!!! naplňme odvážne svoje poslanie na poli prosociálne orientovanej edukácie pre 21. storočí. S chuťou - do toho - kolegovia, spoluobčania. A Hlavne v prospech, zdravie a blaho vyše 650-tisíc detí a mládeže. Okrem detí v materských škôlkach. Preberajúcich si dnes vysvedčenia a záznamy o svojej klasifikácii za prvý polrok školského roku 2021/2022. Verím, že väčšina aj na potechu rodičov, starých rodičov i súrodencov našich rodín. V dnešný kresťanský sviatok pripomienky saleziána a prosociálneho pedagóga - sv. Dona Jána Bosca.

Ivan Olejár

Ivan Olejár

Bloger 
  • Počet článkov:  825
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kritický, no zvyčajne naznačím, či priamo ponúknem riešenie problému. Rád totiž projektujem. Dokonca donedávna, kým ma neodstavili slovenskí demokrati, som ho aj vyučoval deti a školskú mládež veľmi aktívne. Presnejšie - učil som ju tvorivo mysleť, vyjadrovať a obhajovať svoje publikované názory, konanie a presvedčenie. To sa dnes v špinavom svete, nás dospelákov nenosí a hlavne nehodí. A preto som v malom školstve SR . dva roky pred dôchodkom dolietal až ták, že som sa komplexne zdravotne i osobnostne dezintegroval, po našom - zrútil Postupne sa uzdravujem a veľmi mi pri tom pomáha práve činnosť blogera. Fakt, že sa môžem s Vami podeliť o denne zažívanú realitu. Hlavne v SR! Som katolícky veriaci, absolvent 4 úspešných VŠ štúdií i držiteľ výučného listu v profesii stolár. Som aj laický teológ - absolvent RKCM bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Život ma neraz poriadne vyfackal , no náš Pán zároveň podržal. Vďaka Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu