Chudoba a neistota otriasa slovenským vidiekom. Doliny hladu a biedy. Keď ani žitá viera nepomáha a nezaháňa hlad a smäd v našich núdznych rodinách.

Pol roka som nebol v Stebníckej doline dlhej vyše 8 kilometrov. Susediacej bezprostredne s Poľskom na severovýchode SR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aj za druhej vlny pandémie KOVIDU-19 si dedinka Stebnícka Huta žila minulú jeseň svojim zvyčajným životom. Zazimoval som pozemok a s drevené stavby a koncom októbra som sa porúčal do Prešova ako chatkár.

Teraz som si dovolil otvoriť turistickú sezónu v utorok 22. 3. 2022. Strávil som v doline tri dni. Tri smutné dni, kedy som nestretol ani jedného známeho či neznámeho dedinčana. Dedinka sa tvárika ako mŕtvy chrobák. Pátral som po príčinách vyľudnenia a umŕtvenia bežného života. Tu sú :

1/ v dedine Stebnícka Huta v novom kalendárnom roku zatvorili konzum pre občanov; dôležitý každodenný komunikačný kanál v dedine pre tetky a strýcov je odstavený; dvakrát týždenne chodí do obce pojazdná predajňa na pol hodiny. Nestačí to na obnovenie spoločenského života. Identická je situácia s predajňami aj v susednom Stebníku. Kríza ako vyšitá a mŕtvo v uliciach. To tu nikdy nebolo ani za hlbokého socializmu a komunizmu. Chodím tu od roku 1979! 43 rokov. Aj ako hubár.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2/ V tunajších dvoch obecných malotriedkach je mŕtvo už desaťročie. Mladí z doliny trvalo odchádzajú za prácou, zárobkom a dôstojnejšími životnými podmienkami do zahraničia, či do miest. Detí je málo na málotriedku. Všetky deti dochádzajú denne do základnej školy v deväť kilometrov vzdialenom Zborove na prvý stupeň. Povinnú školskú dochádzku na druhom stupni si ich väčšina plní už v šestnásť kilometrov vzdialenom Bardejove v Základnej škole Pod Vinbargom, kam ráno a popoludní zachádzajú autobusy Stebnícka Huta - Bardejov. Mladosť ako v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch ich dnes už starých rodičov za socíku a komoušu. Nič sa nezmenilo po sociálnej stránke kvalitatívne k lepšiemu za vyše polstoročie.

SkryťVypnúť reklamu

3/ V obidvoch obciach zrušili aj strediská spoločenského života po večeroch - tunajšie hostince. Posledný autobus ide o pol siedmej večer a posedieť sa nedá. To už je podstatne horšie pre občanov dedín ako za socializmu i bezprostredne po Nežnej. Prízraky chudoby a biedy i zaostalosti otriasajú obyvateľstvom obcí Stebníckej doliny. Vďačne spomínajú na socializmus a ľudovú demokraciu.

4/ Uisťujem Vás pp. Matovič@Heger, že všetky prostriedky zo sociálnej dávky štátu v podobe 13. dôchodku - sú občania múdro a predvídavo rozhodnutí investovať do nákupu palivového dreva na vykurovaciu sezónu 2022/23 (!). Hoci pri každej chalupe je plynová prípojka. Plyn je drahý a kúrenie ním je pre nich prepych. Nemôžu si ho dovoliť (!), hoci obce doliny sú už dvadsať rokov plne plynofikované!!!

SkryťVypnúť reklamu

Ak toto je tá mocnými vládcami sľubovaná zmena a obroda spoločenského života na Slovensku- potom ďakujeme pekne a zo srdca neprosíme !!!! Obrali ste náš vidiek i o to posledné čím ako tak žil a ako-tak spoločensky i materiálne prežíval. Hanbite sa. Sme vám dobrí iba výlučne pri volebných urnách. Potom nás zahodíte ako použitý ochranný prostriedok. Česť vašej statočnej práci v prospech občanov Slovenska, súdruhovia z pravej časti politického spektra na Slovensku. Hlavné vec, že ste sa postarali o Ukrajincov na Slovensku. Dostávajú mesačne 210€ na hlavu.

pozorovateľ a prosocJoker Ivan Olejár; Prešov, 27. marca 2022;

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Olejár

Ivan Olejár

Bloger 
  • Počet článkov:  829
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kritický, no zvyčajne naznačím, či priamo ponúknem riešenie problému. Rád totiž projektujem. Dokonca donedávna, kým ma neodstavili slovenskí demokrati, som ho aj vyučoval deti a školskú mládež veľmi aktívne. Presnejšie - učil som ju tvorivo mysleť, vyjadrovať a obhajovať svoje publikované názory, konanie a presvedčenie. To sa dnes v špinavom svete, nás dospelákov nenosí a hlavne nehodí. A preto som v malom školstve SR . dva roky pred dôchodkom dolietal až ták, že som sa komplexne zdravotne i osobnostne dezintegroval, po našom - zrútil Postupne sa uzdravujem a veľmi mi pri tom pomáha práve činnosť blogera. Fakt, že sa môžem s Vami podeliť o denne zažívanú realitu. Hlavne v SR! Som katolícky veriaci, absolvent 4 úspešných VŠ štúdií i držiteľ výučného listu v profesii stolár. Som aj laický teológ - absolvent RKCM bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Život ma neraz poriadne vyfackal , no náš Pán zároveň podržal. Vďaka Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu