Európska ľudová strana - EĽS - EPP

Písmo: A- | A+

European Peoples Party je najväčšia politická strana založená v roku 1976 kresťanskodemokratickými stranami. Ide o pravicovo konzervatívne zoskupenie resp. blok politických strán. Aliancia strán s tradičným konzervatívnym hlasom

@

Európska ľudová strana (angl. European People's Party, skr. EPP alebo EĽS) je najväčšia európska politická strana založená v roku 1976 kresťanskodemokratickými stranami. Jej členovia sú predovšetkým pravicovo orientované konzervatívne, liberálnokonzervatívne a kresťanskodemokratické strany. Jej mládežníckou organizáciou je Mladá Európska ľudová strana.

Strana bola založená 8. júla1976 Talianom Alcide De Gasperim. EPP je od roku 1999 nepretržite najväčšou stranou v Európskom parlamente, po eurovoľbách v roku 2019 ju zastupuje 182 europoslancov. Súčasný prezident strany je od novembra 2019 poľský politik Donald Tusk, ktorý nahradil Francúza Josepha Daula.[1]

Na Slovensku sa zo strán zastúpených v Európskom parlamente k Európskej ľudovej strane v roku 2019 hlásili tieto strany: Kresťanskodemokratické hnutie, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (do roku 2019 v strane AECR/ECPM) a SPOLU – občianska demokracia (členstvo od 2019). Hlásia sa k nej tiež MOST – HÍD a Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, ktoré ale nemajú zastúpenie v Európskom parlamente. V minulosti bolo členom EĽS tiež SDKÚ-DS.

Ľudové strany na Slovensku majú dlhoročnú tradíciu a významné postavenie. Za všetky spomeniem Hlinkovu ľudovú stranu Slovenska.

Na tradíciu ktorej sa odvoláva aj súčasná parlamentná strana ĽSNS - Kotleba- ľudová strana Naše Slovensko i časť vyššie uvedených strán.

Je zaujímavé práve parlamentné zastúpenie v NR SR. Sú tam iba Kotlebovci, ktorí nie sú súčasťou EPP resp. EĽS. Zasa sme raz na Slovensku pápežskejší ako pápež. Nemáme na parlamentnej politickej scéne zastúpenie stranou či hnutím, ktorá by bolo súčasťou najsilnešej politickej sily v Europarlamente !!! Deformácia ako oko, vážení voliči. Disproporcia na slovenský malomeštiacky spôsob Kocúrkova. Ak nepočítame vajatajúce OĽANO - stranu štyroch mecenášov. Zmenia sa pomery po nových parlamentných voľbách...?

Skryť Zatvoriť reklamu