Sebauvedomenie, sebapoznanie, svedomie

Prvý stupeň vedúci k prosociálnosti nás všetkých .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sebauvedomenie je uvedomenie si vlastnej človečenskej existencie. Príslušnosti k druhu homo sapiens sapiens. Obdareného Bohom rozumom, slobodnou vôľou. zraniteľným a smrteľným telom, duchom a nesmrteľnou dušou. Kvalitou, ktorá nás kvalitatívne odlišuje od zvierat, rastlín a nižších organizmov - projektovaním výlučne ľudskej mysle. Typickými procesmi funkčného ľudského rozumu a sveta emócií v myšlienkových procesoch analýzy, syntézy, generalizácie. indukcie a dedukcie, ako tvrdí aj neurológ prof. Lurija. Človeka nesmú ovládnuť jedine pudy a pudové konanie zvierat. Ani výlučne sexuálny pud, ktorý je podľa zakladateľa hlbinnej psychológie -a - prof. Feuda je dominantne za mnohými našimi násilnými skutkami, zvlášť u nás mužov. V snahe zapáčiť sa ženám a získať ich k plodeniu a zachovaniu kvalitného potomstva. To sme zdedili zo sveta zvierat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Projektovanie je vyložene typická ľudská činnosť charakteristická pre človeka. Zahŕňa ľudské myšlienkové pochody a schopnosť neustále vytvárať aj nové a nové dynamické algoritmické projekty realizácie praktických životných procesov a konania jednotlivcov, rodín, tímov, sociálnych skupín i národov a štátov i ľudstva ako celku. Od postihnutých jednotlivcov až po špičkové vedecké tímy či projekty lídrov sveta v politike. A práve projektovanie sa dostalo po roku 2010 aj do učebných osnov žiakov našich ZŠ a SŠ, čo je nesporne dobre. Využijeme to primerane vo formácii našich detí a mládeže ?!

Sebapoznanie je psychický proces u aktívneho uvedomenia si svojho človečenského potenciálu konkrétnej osoby ako príslušníka ľudského rodu. Človek postupne spoznáva svoje osobnostné a charakterové kvality každého z nás interindividuálne. ako jedinečného originálu. Líšia sa ním aj jednovaječné dvojčatá. Dá sa edukovať. Hlavne v rodine, v škole a v rovesníckych skupinách. Je opakom uniformnej edukácie más, vojakov armád, represívnych orgánov štátu a pod. Dominuje hlavne, v autokratických a diktátorských režimoch sveta. Kde vládca typu V. Putin, A. Lukašenko, R. Fico, A. Hitler@comp., J.V. Stalin, V.I. Lenin, L. Trockij, Ho-Či Min, Mao Ce Tung, F. Castro, A. Pinochet, B. Mussolini, A. Salazar, Che Guevara, Cézar, faraóni, Napoleon, Augustus, židovskí farizeji, ťidovské synedrium, Alexander Macedónsky, G. Husák, L.I. Brežnev a mnohí ďalší ovládali masy národov a vojakov, ktorých vo výbojných krvavých vojnách posielali na istú smrť s pochybnými výsledkami ich násilných ťažení. Tvrdým a ž neexistujúcim sebapoznaním svojich priaznivcov, služobníkov, sympatizantov a vojakov a ich generálov, vodcov... Z toho je zrejmá dôležitosť sebapoznania v životoch každého z nás. Podporujme jeho rozvoj v rodinách, v školských systémoch i rovesníckych skupinách i organizáciách a v spolkoch, vrátane Cirkvi. Poznajme svoj intelektuálny potenciál a aktívne ho využívajme aj pri PROJEKTIVANÍ našich životov.

SkryťVypnúť reklamu

Svedomie. Dar Boží každého človeka vdýchnutý pri počatí a asistencii Boha Otca v okamihu oplodnenia ľudského jedinca ako organická súčasť našej nesmrteľnej duše. Preto je nutná ochrana a bezpečnosť ľudského plodu už od počatia t.j. od okamihu prieniku vybranej mužskej spermie blanou ženského vajíčka matky. Ostatné spôsoby ochrany matky a v jej lone počatého dieťaťa krívajú na obe nohy !!! Iná vec je rozhodnutie matky a lekárov-odborníkov o vývine ťažko postihnutého plodu v tele matky ohrozujúceho ich spoločnú existenciu na životoch ! Uvedomme si, že Boh sa o takto postihnuté deti s prehľadom postará. Keďže majú už vdýchnutú nesmrteľnú dušu, no telo zárodku zlyháva putujú do ríše Božích anjelov. Každé jedno. To si neuvedomujú ani naj príslušníci našej Cirkevnej hierarchie. Že, o každý vývojovo chybný ľudský zárodok a plod sa dobrotivý Boh S T A R Á a naveky úspešne postará ! Zbytočné sú starosti sveta a právnych systémov, napr. o plody a deti počaté pri znásilneniach žien !!! To si láskavo uvedomte, priatelia. Hlavne ženy-matky. Preto je chvályhodné, ak sa takéto pozostatky plodov nenarodených detí s úplnou dôstojnosťou pochovajú a vzdáva sa im úcta ako ostatným pozostalým. Preto má zelenú aj okrem klasického dátumu narodenia dieťaťa, v týchto tragických prípadoch aj dátum počatia plodu dieťaťa. Aj iba orientačný.

SkryťVypnúť reklamu

Svedomie človeka sa dá edukovať a formovať v priebehu celého života. A tu je opäť parketa našich rodičov, učiteľov, rovesníkov, školských systémov štátov. Výsledkom môže byť jeho kvalita v podobe Z R E L É H O SVEDOMIA ČLOVEKA. To sa obyčajne sformuje po 40-tke individua. Niektorí jednotlivci ním nikdy nebudú disponovať. Aj preto má význam jeho formácia a rozvoj v našich životoch v každom veku... Ja ním skoro disponujem, no mám ešte rezervy ako skoro 67 ročný človek -pedagóg a teológ.

Tak toto sú tri elementárne články vedúce k úspešnému formovaniu osobnostnej kvality zvanej prosociálnosť, vážení čitatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Prosoc&Joker Ivan Olejár PhVKI - prosociálny hybridný virtuálny križiak Internetu, Prešov; 6. apríla 2022;

Ivan Olejár

Ivan Olejár

Bloger 
  • Počet článkov:  829
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kritický, no zvyčajne naznačím, či priamo ponúknem riešenie problému. Rád totiž projektujem. Dokonca donedávna, kým ma neodstavili slovenskí demokrati, som ho aj vyučoval deti a školskú mládež veľmi aktívne. Presnejšie - učil som ju tvorivo mysleť, vyjadrovať a obhajovať svoje publikované názory, konanie a presvedčenie. To sa dnes v špinavom svete, nás dospelákov nenosí a hlavne nehodí. A preto som v malom školstve SR . dva roky pred dôchodkom dolietal až ták, že som sa komplexne zdravotne i osobnostne dezintegroval, po našom - zrútil Postupne sa uzdravujem a veľmi mi pri tom pomáha práve činnosť blogera. Fakt, že sa môžem s Vami podeliť o denne zažívanú realitu. Hlavne v SR! Som katolícky veriaci, absolvent 4 úspešných VŠ štúdií i držiteľ výučného listu v profesii stolár. Som aj laický teológ - absolvent RKCM bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Život ma neraz poriadne vyfackal , no náš Pán zároveň podržal. Vďaka Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu