Sila priateľstva a kolegiality na Slovensku. Veľmi úbohá. Desiatka verných.

Dnes budem písať o našich vysokoškolákoch. Ich charakteroch v núdzi. Nestoja za nič. Dokážem ihneď.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

či mám morálne právo o tom písať a zovšeobecňovať? Ale áno. Posúďme spoločne.

Pri mojom prvom magisterskom VŠ štúdiu na UPJŠ v Košiciach som mal v dvoch skupinách okolo tridsať kolegov učiteľov fyziky a chémie. Dnes mi z nich zostala po boku iba jediná - manželka Mária-Magdaléna. S ňou žijeme v manželskom zväzku chvála Bohu už nepretržite 42 rokov. S ostatnými kolegami som zostal bez kontaktov. Spolubývajúci Ivan Boršč tragicky zosnul pred 4-roma rokmi v Prešove. Boli sme čulými priateľmi do jeho posledných dní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri mojom druhom bakalárskom štúdiu výchovného poradenstva na Pedagogickej fakulte UPJŠ v Prešove som mal asi 25 kolegov. Dodnes mám kontakty s Marienkou R. zo Zborova, manželkinou kolegyňou zo strojárskej priemyslovky a gymnázia v Bardejove.

Z tretieho magisterského štúdia na Bohosloveckej rímsko-katolíckej fakulte sv Cyrila a Metoda na UK v Bratislave som mal až vyše stovky kolegov laických teológov a učiteľov náboženskej a etickej výchovy. Mám príležitostný kontakt s jednou spolužiačkou - Májou O. A vídavam aj nášho pendanta - otca arcibiskupa Stanislava Stolárika. Priateľ a biblista prof. Jozef Leščinský mi zosnul.

SkryťVypnúť reklamu

Z môjho posledného bakalárskeho štúdia na Fakulte výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach mám nepravidelné kontakty s kolegyňou z Bardejova. zo ZŠ pod Vinbargom. Bolo nás vyše 70 spolužiakov.

Povážte, že z asi 250 kolegov vysokoškolákov, s ktorými sme statočne drali študentské nohavice a sukne mi zostalo päť kolegov, z ktorých jedného už povolal Pán na osobný súd. Žalostná, no pravdivá bilancia kvality našich medziľudských vzťahov na Slovensku.

Gymnaziálne priateľstvá uvädli. Zo základnej školy tiež. Mám kontakty s jednou gymnazistkou - Evou K., jedným SVŠ-károm Viktorom J. a jedným spolužiakom zo ZŠ v Krompachoch - Mariánom T.

SkryťVypnúť reklamu

Pri realizácii pedagogickej praxe v troch zboroch pedagógov som mal asi dohromady vyše stovky kolegov-učiteľov. Zostala mi manželka a kolegyňka Alena M. z Bardejova. Možno kolegovia z Bardejova - Milan J., Jožko T. a Jožko V., s ktorými som býval na internáte na Medickej v Košiciach. A šéf strany Patriot a europoslanec - právnik Miro Radačovský. Toť vsjo, priatelia. Desiatka ľudí, na ktorých sa môžem spoľahnúť v živote. A múdry otec Štefan v rodných Krompachoch, pomaly 93 - ročný. Bohu vďaka aj za nich a ich priateľstvá.

RNDr. et PaedDr. et PhilBc. et ThMgr. Ivan Olejár PhVKI; Prešov, 31. marca 2022 v.r.;

Ivan Olejár

Ivan Olejár

Bloger 
  • Počet článkov:  832
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kritický, no zvyčajne naznačím, či priamo ponúknem riešenie problému. Rád totiž projektujem. Dokonca donedávna, kým ma neodstavili slovenskí demokrati, som ho aj vyučoval deti a školskú mládež veľmi aktívne. Presnejšie - učil som ju tvorivo mysleť, vyjadrovať a obhajovať svoje publikované názory, konanie a presvedčenie. To sa dnes v špinavom svete, nás dospelákov nenosí a hlavne nehodí. A preto som v malom školstve SR . dva roky pred dôchodkom dolietal až ták, že som sa komplexne zdravotne i osobnostne dezintegroval, po našom - zrútil Postupne sa uzdravujem a veľmi mi pri tom pomáha práve činnosť blogera. Fakt, že sa môžem s Vami podeliť o denne zažívanú realitu. Hlavne v SR! Som katolícky veriaci, absolvent 4 úspešných VŠ štúdií i držiteľ výučného listu v profesii stolár. Som aj laický teológ - absolvent RKCM bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Život ma neraz poriadne vyfackal , no náš Pán zároveň podržal. Vďaka Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu