Inteligenčná výbava človeka je interindividuálnou, nie tímovou vlastnosťou, ktorá je súčasťou jeho prosociálneho vedomia, presvedčenia a konania.
Dnes bežne rozlišujeme tri základné druhy inteligencie, hoci niektorí autori uvádzajú aj štyri. Sú to:
1/ emocionálna inteligencia - citová;
2/ kognitívna inteligencia - rozumová;
3/ sociálna inteligencia - subsidiárna;
Dnes sa zameriame na emocionálnu inteligenciu človeka, ktorej výsledkom je aj empatia človeka; pochopenie pre problémy a ťažkosti a radostí iných i seba samého. Jeho vnímanie v komplexnosti citovej podstaty našej psychologickej výbavy a úrovne jeho rozvoja u nás i u druhých ľudí, často partnerov v našej komunikácii. Konštatujeme v našich súdoch - tento človek je bezcitný a tvrdý - hrošia koža; iný je citovo založený a chápe city seba i iných; ďalší prehnane citovo reaguje, onen je vznetlivý, otvorený, až bezohľadný a pod. Takže podľa emocionálnej inteligencie klasifikujeme často seba i ľudí, dokonca aj Božie činy. Plnosťou nadprirodzenej Božej dokonalosti sú kvality absolútnej emocionálnej inteligencie akými sú nesporne - Božie milosrdenstvo, láska, milosti, odpustenie etc. A my sa k týmto métam snažíme priblížiť ako kresťania verným nasledovaním Krista Pána. Príkladmi môžu byť , okrem Pána Ježiša Krista aj Svatý František, Svätý Ján Bosco, Svätý páter Pio, Matka Tereza, Chiara Lubichová, naši blahoslavení a svatí, ale aj jednoduchí ľudia, naši priatelia, naše osobnostné vzory i nekresťania a ateisti. O stupni empatie našich súčasných slovenských politikov svedčia výrazne praktické fakty, najmä - ABSENCIA pomoci chudobe v časoch neobyčajného zdražovania komodít, energií, služieb, hypoték, existenčných prostriedkov a pod. Sú všetci svorne skoro bez empatie voči základným ľudským potrebám a s nízkym stupňom tak emocionálnej, no hlavne sociálnej INTELIGENCIE. Teda sú primitívmi, bez urážky. Zároveň z príkladu našich politikov jasne vidíme organickú prepojenosť a podmienenosť základných druhov inteligencií - konkrétne najmä emocionálnej a sociálnej. V. Putinovi a ruskej armáde vyčítajú brutalitu, čo je pravdivý fakt, no rovnako postupujú voči vlastným občanom SR a ich voličom.
Preto je nutné od mladi a malička objaviť a rozvíjať primerane aj svoju emocionálnu inteligenciu. Ako zdroj - aj proti egoizmu, reciprocite, ipsocentrizmu, vypočítavosti, odmietania nezištnej služby a pomoci núdznym bratom a sestrám. Buďme preto pri komunikáciách dostatočne empatický a preukazujme v sociálnych interakciách aj svoj stupeň emocionálnej inteligencie.