Tretí stupienok zisku a rozvoja prosociálnosti človeka 21. storočia: Emocionálna inteligencia

Dnes o emóciách a empatii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Inteligenčná výbava človeka je interindividuálnou, nie tímovou vlastnosťou, ktorá je súčasťou jeho prosociálneho vedomia, presvedčenia a konania.

Dnes bežne rozlišujeme tri základné druhy inteligencie, hoci niektorí autori uvádzajú aj štyri. Sú to:

1/ emocionálna inteligencia - citová;

2/ kognitívna inteligencia - rozumová;

3/ sociálna inteligencia - subsidiárna;

Dnes sa zameriame na emocionálnu inteligenciu človeka, ktorej výsledkom je aj empatia človeka; pochopenie pre problémy a ťažkosti a radostí iných i seba samého. Jeho vnímanie v komplexnosti citovej podstaty našej psychologickej výbavy a úrovne jeho rozvoja u nás i u druhých ľudí, často partnerov v našej komunikácii. Konštatujeme v našich súdoch - tento človek je bezcitný a tvrdý - hrošia koža; iný je citovo založený a chápe city seba i iných; ďalší prehnane citovo reaguje, onen je vznetlivý, otvorený, až bezohľadný a pod. Takže podľa emocionálnej inteligencie klasifikujeme často seba i ľudí, dokonca aj Božie činy. Plnosťou nadprirodzenej Božej dokonalosti sú kvality absolútnej emocionálnej inteligencie akými sú nesporne - Božie milosrdenstvo, láska, milosti, odpustenie etc. A my sa k týmto métam snažíme priblížiť ako kresťania verným nasledovaním Krista Pána. Príkladmi môžu byť , okrem Pána Ježiša Krista aj Svatý František, Svätý Ján Bosco, Svätý páter Pio, Matka Tereza, Chiara Lubichová, naši blahoslavení a svatí, ale aj jednoduchí ľudia, naši priatelia, naše osobnostné vzory i nekresťania a ateisti. O stupni empatie našich súčasných slovenských politikov svedčia výrazne praktické fakty, najmä - ABSENCIA pomoci chudobe v časoch neobyčajného zdražovania komodít, energií, služieb, hypoték, existenčných prostriedkov a pod. Sú všetci svorne skoro bez empatie voči základným ľudským potrebám a s nízkym stupňom tak emocionálnej, no hlavne sociálnej INTELIGENCIE. Teda sú primitívmi, bez urážky. Zároveň z príkladu našich politikov jasne vidíme organickú prepojenosť a podmienenosť základných druhov inteligencií - konkrétne najmä emocionálnej a sociálnej. V. Putinovi a ruskej armáde vyčítajú brutalitu, čo je pravdivý fakt, no rovnako postupujú voči vlastným občanom SR a ich voličom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto je nutné od mladi a malička objaviť a rozvíjať primerane aj svoju emocionálnu inteligenciu. Ako zdroj - aj proti egoizmu, reciprocite, ipsocentrizmu, vypočítavosti, odmietania nezištnej služby a pomoci núdznym bratom a sestrám. Buďme preto pri komunikáciách dostatočne empatický a preukazujme v sociálnych interakciách aj svoj stupeň emocionálnej inteligencie.

Ivan Olejár

Ivan Olejár

Bloger 
  • Počet článkov:  835
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kritický, no zvyčajne naznačím, či priamo ponúknem riešenie problému. Rád totiž projektujem. Dokonca donedávna, kým ma neodstavili slovenskí demokrati, som ho aj vyučoval deti a školskú mládež veľmi aktívne. Presnejšie - učil som ju tvorivo mysleť, vyjadrovať a obhajovať svoje publikované názory, konanie a presvedčenie. To sa dnes v špinavom svete, nás dospelákov nenosí a hlavne nehodí. A preto som v malom školstve SR . dva roky pred dôchodkom dolietal až ták, že som sa komplexne zdravotne i osobnostne dezintegroval, po našom - zrútil Postupne sa uzdravujem a veľmi mi pri tom pomáha práve činnosť blogera. Fakt, že sa môžem s Vami podeliť o denne zažívanú realitu. Hlavne v SR! Som katolícky veriaci, absolvent 4 úspešných VŠ štúdií i držiteľ výučného listu v profesii stolár. Som aj laický teológ - absolvent RKCM bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Život ma neraz poriadne vyfackal , no náš Pán zároveň podržal. Vďaka Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu