Detva

O nás a našich predkoch. Výdobytky socializmu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako by Detva obrov nemala...?!

Mať zrodila v poli syna.

Trávovú plachtu mu rozložila.

Z buka na buk ju pripína.

Detva je aj meno-prezývka nesmrteľnej vrátničky v ženskom pavilóne internátu UPJŠ na Medickej ulici v Košiciach. Pamätáte si ju kolegovia a konškoláci zo sedemdesiatych rokov 20. storočia?

S populárnou cigaretou v puse a zahalenú obláčkom dymu na vrátnici. Kontrolujúcu internátne ubytovacie preukazy i sem-tam obsah tašiek študentiek-vysokoškoláčok. Dôsledne vyzývajúca k odchodu pánske a študentské návštevy každý večer. R.I.P. naša populárna teta Detva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nezabudnem nikdy ako pohotovo ste privolali policajtov na kolegu prírodovedca-programátora Maťa Komlósziho a on zostresovaný chudák skočil z izby zo 4-tého poschodia aby si zachránil kožu pred policajtmi-žandármi. Nezranil sa a prežil. Dokonca sa stal poslancom NR SR. No, následky skoku sa ozvali nečakane. Pri tenisovom zápase s kolegom poslancom Bugárom nečakane skolaboval a Pán ho povolal na osobný súd. Zistilo sa pri pitve, že Maťo mal poškodený srdcový sval natrhnutím... Pravdepodobne pri dopade po skoku z poschodia ženského krídla internátu UPJŠ.... Detva ho dokonale vyplašila a on absolvoval svoj následný skok smrti. Smrť prišla po rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

DetvianskiKošickí práíslušníci ZNB!) žandári - hore grúňom plačú.....

že nemôžu chytiť - detvianského baču -

od kočky unikajúceho skokom smrti z poschodia - Maťa. K. Smutný príbeh. R.I.P. Maťo.

Kolega prírodovedec Ivan-Vojto, v tom čase lezúci zvonka budovy za terajšou manželkou Máriou-Magdalénou s dlaňami od krvi poranenými ostnatým drôtom pri šplhaní sa po hromozvode (!)na najvyššie poschodie ženskej časti internátu na Medickej. Láska hory prekonáva. Sweet socializm.

RNDr. et PaedDr. et PhilBc. et ThMgr. Ivan Olejár PhVKI.; Prešov, 12.3.2022;

Ivan Olejár

Ivan Olejár

Bloger 
  • Počet článkov:  829
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kritický, no zvyčajne naznačím, či priamo ponúknem riešenie problému. Rád totiž projektujem. Dokonca donedávna, kým ma neodstavili slovenskí demokrati, som ho aj vyučoval deti a školskú mládež veľmi aktívne. Presnejšie - učil som ju tvorivo mysleť, vyjadrovať a obhajovať svoje publikované názory, konanie a presvedčenie. To sa dnes v špinavom svete, nás dospelákov nenosí a hlavne nehodí. A preto som v malom školstve SR . dva roky pred dôchodkom dolietal až ták, že som sa komplexne zdravotne i osobnostne dezintegroval, po našom - zrútil Postupne sa uzdravujem a veľmi mi pri tom pomáha práve činnosť blogera. Fakt, že sa môžem s Vami podeliť o denne zažívanú realitu. Hlavne v SR! Som katolícky veriaci, absolvent 4 úspešných VŠ štúdií i držiteľ výučného listu v profesii stolár. Som aj laický teológ - absolvent RKCM bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Život ma neraz poriadne vyfackal , no náš Pán zároveň podržal. Vďaka Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu