Veličina Smútku

Schádzal som dole po Tajovského ulici, nad hlavou sa vznášal hukot helikoptér a mne v ruke dohasínala cigareta. Všetky leteli opačným smerom. Všetky leteli k Rooseveltke. Minulú sobotu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Minulú sobotu, prehrabújuc sa v špine dňa, ktorú nanosili spravodajci z celého sveta som našiel jednu celkom krátku správu, sucho informujúcu asi o tomto: India, jeep vezúci svadobčanov z hostiny sa na železničnom priecestí zrazil s vlakom. Všetkých 15 pasažierov mŕtvych, vrátane nevesty.

Nedeľa, ďalšie správy, výbuch v čínskej bani, niekoľko desiatok mŕtvych, stovka zranených a bohviekoľko ľudí ostalo ešte pod zemou. Austrálsky celoštátny smútok v ten istý deň, za obeťami ničivých požiarov v štáte Victoria.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Smútilo sa aj u nás, všetci vieme prečo. Novinársky hyenizmus bulvárnych denníkov nás tým smútkom kŕmi dodnes. Nechcem v žiadnom prípade nijako bagatelizovať to, čo sa stalo. No tragédie sa dejú, každý deň, za každých okolností, všade. Niet väčšej či menšej. Či zomrie jeden človek, 20 ľudí, dieťa, muž či žena. Nedá sa povedať, kto trpí viac - či matka, ktorej zomrel syn alebo syn, ktorému umrela matka. Nedá sa povedať, ktorý národ smúti viac za svojimi občanmi. Smútok sa porovnávať nedá. Nedá sa merať. Nemal by sa.

A predsa sme sa absolútne nestarali, nechodili sa modliť ani zapaľovať sviečky za "nejakých Číňanov, Austrálčanov či neviemkoho". Zdá sa, že tragédia je tragédiou len vtedy, keď sa nás začne bytostne dotýkať. Intenzita smútku ako keby bola priamo úmerná vzdialenosti jeho zdroja. Inak nezájem. Národ sa opäť na pár dní spojil, aby potom mohol vyslovovať krmčové pravdy o našej malosti ešte hlasnejšie. Škoda, že vybičovať ľudskosť v nás, na to treba takéto udalosti.

SkryťVypnúť reklamu

Viem, tiež by som písal inak keby ma to zasiahlo. Lenže, nie a preto asi súcitím viac so ženíchom, ktorý v deň svadby prišiel o svoju ženu. Mám dávať najavo ľútosť nad obeťami, nad pozostalými, len preto, že boli pre nás v prvom rade Slováci a nie ľudia?

A zakončím tento katasrofálny, neľudský článok slovami niekoho, kto mal k ľudskost azda najďalej: "Keď zomrie jeden človek, je to tragédia. Keď milióny, je to štatistika."

Rovnako ako keď zomrie jeden z nás, než jeden z nich v ďalekom svete.

Ivan Polák

Ivan Polák

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

pukancový indieboy Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu