Ilúzia sociálneho štátu,

alebo postavenie občana v sociálnej politike štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

 Obdobie, keď rodina očakáva narodenie jej nového člena, je väčšinou zvláštne a výnimočné. Čím bližšie je plánovaný termín pôrodu, tým častejšie a intezívnejšie padajú otázky o vhodnom mene pre malého človiečika, o tom čo všetko treba zariadiť pred a po jeho narodení. Diskusie o výbavičke a vhodnosti takého či onakého typu kočíka sa prelínajú s návštevami u lekára, žiadosťami a potvrdeniami. Akú pomoc môže občan teda očakávať od štátu pri narodení dieťaťa?

 Ak má budúca mamička to šťastie a bola pred nástupom na materskú nemocensky poistená a aktívne prispievala do systému sociálneho zabezpečenia (inými slovami platila odvody), môže sociálnu poisťovňu požiadať o tzv. materské. Samozrejme je to taký poisťovnícky zvyk, že prispievať máte povinnosť, ale o plnenie musíte žiadať. No žiadosťou sa celá štátna „pomoc“ iba začína. Na materské je matka povinná nastúpiť 6-8 týždňov pre plánovaným termínom pôrodu. Ak tak neurobí, štát jej skráti dávku o 6 týždňov. Je to logické, veď štát predsa najlepšie vie, ako sa pani AA či AB cíti v 34 týždni tehotenstva a nedajbože, že by táto úbohá žena pracovala a prispievala do systému čo i len o jeden deň dlhšie. Za to ju nevyhnutne treba potrestať! V istej výhode sú ženy, ktoré sa posledné 2 – 3 roky starali o staršieho potomka na rodičovskej dovolenke. Keďže neboli nemocensky poistené minimálne 270 dní za posledné 2 roky, nemajú nárok na materské vôbec. Je nutné, aby sme to vnímali ako odmenu za to, že predtým pracovali a potom pravdepodobne opäť niekoľko desiatok rokov budú pracovať a platiť odvody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Samozrejme, tu sa podpora štátu nekončí... S troškou trpezlivosti a šťastia sa mamička dočká rozhodnutia, či sa jej materské priznáva alebo nie a v akej výške. Dve až tri vety dôležité pre mnohé rodinné rozpočty mladých rodín. Okrem týchto niekoľkých viet rozhonutie obsahuje asi 3 strany citácií všetkých paragrafov Zákona o sociálnom poistení. V rozhodnutí sa uvádza, že materské bude vyplácať za dni v súlade s týmto zákonom, samozrejme bez uvedenia paragrafu, ktorý bol uplatnený na ten ktorý konkrétny prípad. V konečnom dôsledku to na jednej strane znamená, že žiadateľka vôbec nevie, na aký dlhý čas jej bol priznaný nárok na materské a na strane druhej to umožňuje Sociálnej poisťovni interpretovať zákon a vlastné rozhodnutia podľa „situácie“. Iste, že je to tak len preto, že legislatíva právneho štátu musí zabezpečiť rovnocenné postavenie občana a štátnej inštitúcie. Ďalšími dokladmi tejto rovnocennosti sú aj iné ustanovenia tohto zákona, napr: oznamovacie lehoty (občan 8 dní, poisťovňa 30 dní alebo bez obmedzenia); sankcie a pokuty (poisťovňa môže sankcionovať fyzické alebo právnické osoby, nie je však povinná ich odškodniť v prípade jej chýb a pod.).

SkryťVypnúť reklamu

 Aký je teda optimálny vzorec optimálneho chovania v optike tohto zákona?

Pravidlo č.1: Najlepšie je nemať deti, vtedy môžete pokojne a neprerušene prispievať do systému sociálneho zabezpečenia. 

Pravidlo č.2: V prípade, že už dieťa čakáte, konajte tak, aby sa to neopakovalo. Prísne sa trestá porušenie tejto zásady v prípade, že sa vám dieťa narodí na rodičovskej dovolenke a medzi druhým a tretím rokom staršieho dieťaťa.

 Pravidlo č.3: V prípade, že už dieťa čakáte, dôsledne dodržujte pokyny Zákona o sociálnom poistení. Pokiaľ niečomu nerozumiete, neznepokojujte sa, tak to má byť.

Pravidlo č.4: Ak chcete mať viac detí za sebou, na rodičovskej dovolenke by mal ostať manžel. 

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlo č.5: Uvedomte si, kto je tu pánom. Nikdy sa nepúšťajte do sporu so štátnym zamestnancom. V opačnom prípade si musíte byť vedomí dôsledkov.

 Takto postavený zákon je v príkrom rozpore s Programovým vyhlásením vlády SR aj s tým, k čomu sa zaväzuje Sociálna poisťovňa vo svojom etickom kódexe. No to ešte stále nie je to najväčšie nebezpečenstvo. Keďže súčasná vláda tento zákon novelizovala v roku 2007, najväčším rizikom pre občana je, že sa jedná o vládou akceptovanú a dlhodobú stratégiu v prístupe k občanovi.

Ivan Sitár

Ivan Sitár

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Najkrehkejšie býva to, na čom nám najviac záleží. Najťažšie dosihnuteľné je zas to, čo nám najviac chýba. Poznáte však lepší recept na aktívny život? Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu