Učiteľská fraška v troch dejstvách: Cukor, klamstvo a bič

Plat slovenského učiteľa je najnižší z európskych členov OECD. Toľko suché čísla. Nikto sa nemôže diviť, že im došla trpezlivosť a už po druhý krát v priebehu pár mesiacov štrajkujú a protestujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Dejstvo prvé: Cukor

Hlavná postava: Minister

Vedľajšia postava: Zbor učiteľov

Učitelia po prvý krát protestujú 5. novembra. Dlhými nosmi chcú poukázať na to, že už neveria sľubom o tom, že bude lepšie, len treba vydržať. Minister reaguje spôsobom typickým pre nezodpovednú politiku vládnej strany, odsúva problém na neskôr. Podľa neho by mali učitelia ešte počkať na nové programové vyhlásenie vlády (Zbor učiteľov: „Akej asi?“ ) a dovtedy im postačí 100 eur k vianočnej výplate. (Zbor učiteľov: „Absurdita, Absurdita“)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dejstvo druhé: Klamstvo

Hlavná postava: Premiér

Vedľajšie postavy: Zbor učiteľov, analytici Ministra, Štatistický úrad

Prihára. Uistenia Ministra o tom, že ak budú učitelia svorne voliť tých, čo ich osem rokov ťahali za nos, tak bude lepšie, nepomáhajú. Nastúpiť musí Premiér. Razantne vyhlasuje, že učitelia žiadajú čosi, čo už dávno dostali (Zbor učiteľov: „Kedy?“). Že vraj je ich plat 762 eur v hrubom vyšší ako priemerný plat v národnom hospodárstve (Štatistický úrad: To nie je pravda). A vlastne už nepotrebujú nič viac (analytici Ministra: Ale potrebujú).

Dejstvo tretie: Bič

Hlavné postavy: Minister

SkryťVypnúť reklamu

Vedľajšia postava: Zbor učiteľov 

Učitelia štrajkujú po druhý krát. Ako vždy, aj túto aktivitu poňali tvorivo. Vraj by si zarobili viac nekvalifikovaným strážením detí a to teda aj robia. Keď cukor ani klamstvo nepomáhajú, musí Minister po vzore svojho Premiéra siahnuť po ťažších argumentoch. Každý učiteľ, ktorý sa nedrží litery zákona a nerobí prácu tak ako by mal, môže byť stíhaný (Zbor učiteľov: „A kto bude stíhať vás...?“)

Koniec tejto fraška je zatiaľ otvorený. O jeho podobe môžu desiatky tisíc učiteľov rozhodnúť už v marci budúceho roka.

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Poslanec Európskeho parlamentu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu