Mohol by sa bratislavský summit konať dnes?

Presne pred desiatimi rokmi sa Slovensko na niekoľko dní dostalo na prvé stránky najprestížnejších svetových novín. Od 23. do 25. februára 2005 prebehlo v Bratislave stretnutie dvoch najmocnejších mužov sveta, amerického a ruského prezidenta. Táto udalosť má pre mňa osobitný význam aj pre to, že som mal tú česť byť predsedom hostiteľského výboru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V tom čase sa zdalo, že na svete neexistuje bezpečnejšie miesto na život ako je Európa. Ohniská konfliktov a hrozieb pre mier boli sústredené mimo územia starého kontinentu a tomu zodpovedal aj program stretnutia. Hovorilo sa o severokórejskom a iránskom jadrovom programe a spoločnom boji proti terorizmu. Ruský prezident ocenil našu zahraničnú politiku a vyjadril sa, že vstup Slovenska do Európskej únie a NATO vzájomné vzťahy nijako nenarušil.

Obrázok blogu

Po desaťročí je všetko inak. V Európe sa po prvý krát od skončenia druhej svetovej vojny porušujú dohodnuté pravidlá medzinárodného spolužitia. Dokonca ani tragický konflikt v bývalej Juhoslávii nebol takým precedensom ako ruská anexia Krymu a ruská podpora východoukrajinských separatistov. Ruská politika znova oprášila tradíciu agresívnej imperiálnej politiky, ktorá sa ako červená niť vinie dejinami dvadsiateho storočia. Kremeľ chce opäť suverénnym štátom diktovať, ako si majú zariadiť svoju zahraničnú a hospodársku politiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by sa podobný summit ako v roku 2005 uskutočnil dnes, otázky, ktoré by štátnici riešili by boli úplne iného charakteru.

Mohol by sa však vôbec konať? Slovensko je napohľad ideálnym kandidátom na podobné podujatia. Sme učebnicovým príkladom toho, ako rôzne politické režimy ovplyvňujú osudy spoločnosti aj jednotlivcov. Hoci sme súčasťou európskych a transatlantických štruktúr, naša historická skúsenosť nám dovoľuje lepšie pochopiť pohnútky a zámery ruskej zahraničnej politiky ako Francúzom, či Nemcom. Zároveň nebola tak tragická ako v prípade Poliakov a Pobaltských krajín. Trochu naivný sen mnohých slovenských politikov o „moste medzi východom a západom“ by sa tak mohol stať aspoň na chvíľu skutočnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Roberta Fica už európski štátnici neberú vážne. Na video ako prvá upozornila blogerka Veronika Remišová. 

Slovenská zahraničná politika by sa však musela správať tak, aby ju rešpektovali obe strany. V roku 2005 hovorila jasným a jednotným hlasom. Dnes nie. Ak si Robert Fico myslí, že si svojou dvojtvárnosťou vydobyje rešpekt tak sa veľmi mýli. Dosiahne len to, že u našich spojencov stratíme ako krajina dôveryhodnosť a v očiach Kremľa sa stane popri Orbánovi len ďalším užitočným hlupákom.

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  59x

Poslanec Európskeho parlamentu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

218 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

314 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu