O komunikácii Európskeho a Slovenského parlamentu

Záujem slovenských občanov o dianie v Európskom parlamente je nízky.  Zhodujú sa na tom analytici, novinári aj politici a tragicky nízka účasť v posledných eurovoľbách tento fakt len potvrdila. Okamžite po oznámení oficiálnych výsledkov sa vyrojilo množstvo komentárov a názorov na to, kto je za tento stav zodpovedný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Médiá pre to, že neinformujú pravidelne, vecne a pútavo? Štát, ktorý nedokáže dostatočne vysvetliť, že pozitíva členstva v Európskej únii vysoko prevažujú nad negatívami? A ustrážiť rôzne zlodejiny na eurofondoch pri ktorých sa, žiaľ, zneužíva značka EÚ?

Som presvedčený, že neustále obviňovanie a hľadanie vinníka nás v riešení problému nikam neposunie. Naopak. Každý, kto má v tejto veci možnosť a zodpovednosť konať, je povinný v rámci výkonu svojej funkcie hľadať a ponúkať riešenia.

Súkromné médiá nie je možné nútiť, aby suplovali povinnosti verejných inštitúcií. RTVS si musí svoj deficit v informovaní verejnosti vyriešiť v rámci svojich štruktúr. Efektívne vzdelávanie nielen mladej generácie o význame volieb a projektu európskej integrácie je dnes plne v rukách vládnych socialistov a tí si ako celok z nízkej účasti zjavne ťažkú hlavu nerobia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trinásti poslanci Európskeho parlamentu za Slovensko majú len obmedzené možnosti vstupovať do verejnej diskusie o európskych témach inak, ako cez vlastné, alebo stranícke kanály. Existuje síce možnosť vystúpiť v rámci Výboru pre Európske záležitosti, ale pre kolíziu s termínmi zasadaní EP sa dá využívať len minimálne. Preto som svojho času, keď som tento Výbor viedol, zorganizoval osobitné stretnutie europoslancov a členov VEZu. Odvtedy sa nič také neudialo.

Preto sme sa s kolegami dohodli na iniciatíve smerom k NR SR, aby sme mali právo vecne a za jasne stanovených podmienok vystúpiť s informáciami o svojej práci a práci Európskeho parlamentu v pléne. Úzky vzťah medzi členmi národného parlamentu a EP nie je v Európe ničím nezvyčajným. Napríklad v nemeckom Bundestagu a v belgickom parlamente sú zástupcovia poslancov EP riadnymi členmi výborov pre európske záležitosti.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde nám o to, aby sme NR SR diktovali, akým spôsobom majú tieto vystúpenia presne vyzerať. Na to by slúžili ďalšie rokovania a nutný konsenzus medzi jednotlivými poslaneckými klubmi. Našim cieľom bolo v dobrej viere prispieť k tomu, aby sme aspoň takýmto spôsobom mohli zlepšiť informovanosť nielen občanov, ale aj poslancov.

Práve pre to je smutné a prekvapivé, že v Smere v tejto téme nemajú jasno a dvaja zástupcovia najsilnejšej politickej strany, Smeru-SD sa postavili proti tejto iniciatíve. S argumentom, že by to slúžilo na „sebaprezentáciu poslancov.“ Pripomínam, že to bola práve ich kolegyňa Monika Flašíková – Beňová, ktorá s týmto návrhom prišla. Z takéhoto prístupu sa môže zdať, že vládna strana nedôveruje ani vlastným poslancom, ktorých vyslala do EP. Vzhľadom na počet by na nich totiž pripadlo najviac vystúpení... V každom prípade bude zaujímavé sledovať, kam sa tento vnútrostranícky konflikt v Smere posunie.

SkryťVypnúť reklamu

Za seba môžem sľúbiť, že budem, tak ako doteraz, využívať všetky príležitosti, ktoré pomôžu zvýšiť povedomie našich občanov o práci Európskeho parlamentu a ďalších inštitúcií. 

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  59x

Poslanec Európskeho parlamentu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu