Tri dôvody prečo je grécke referendum fraškou

Referendum je vážnym nástrojom demokracie. Očakáva sa od neho, že vyrieši nejaký významný problém, ktorý zamestnáva politický a spoločenský diskurz v krajine, prípadne upokojí prebiehajúci konflikt na čo sa vláda necíti mať mandát

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Všetci vieme, aké je v súčasnosti jednoduché ovplyvniť verejnú mienku. Niekoľko zmanipulovaných fotografií a faktov vytrhnutých z kontextu dokáže cez sociálne siete zburcovať do ulíc tisíce ľudí. O to dôležitejšie je dbať na to, aby sa z referenda nestal populistický nástroj, ktorý politici vytiahnu vtedy, keď už nemajú dosť odvahy na to, aby napĺňali svoj mandát a program.

Grécke referendum, tak ako ho schválil parlament, je príkladom čistej demagógie a zbavovania sa zodpovednosti za riadny chod štátu. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prvom rade treba podotknúť, že napriek tomu že ide o kolísku demokracie, vo svojich moderných dejinách hlasovali Gréci v referendách pozoruhodne málo. Od roku 1862 len osem krát a to vždy o politickom zriadení (monarchia verzus republika, znenie ústavy), alebo personálnych otázkach (napríklad či má v roku 1920 na trón zasadnúť kráľ Konštantín I., alebo nie). Posledné sa konalo v roku 1974. Môžeme teda povedať, že ani grécki voliči, ani politici nemajú s tým, čo vlastne referendum je, veľké skúsenosti. Navyše je poznačené tým, že viac krát ho na potvrdenie svojej "popularity" zneužil diktátorský režim. 

SkryťVypnúť reklamu

1. Protiústavnosť

Väčšina krajín má vo svojich ústavách brzdu v podobe taxatívneho vymenovania vecí, o ktorých referendum byť nemôže. U nás sú to základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet (Čl. 93 ods. 3 Ústavy SR).

Gréci majú vo svojej ústave tiež takúto brzdu. Článok 44 hovorí, že ho môže vyhlásiť len prezident po pomerne zložitom mechanizme jeho odsúhlasenia vládou a parlamentom. Podobne ako u nás, aj v Grécku je ústavne vymedzené, čím sa referendum zaoberať nemôže. Odsek 2 vyslovene hovorí, že je vylúčené hlasovanie o fiškálnych otázkach.

Čím je však odmietnutie pomoci gréckej ekonomike, ak nie fundamentálnou otázkou, ako bude v najbližšej dobe vyzerať fiškálna politika? Darmo opozičné strany namietajú protiústavnosť, Tsipras sa bráni, že ide o „rozhodujúcu národnoštátnu otázku“ (odsek 1 toho istého článku). Dosiahol tak aj to, že kvórum potrebné na to, aby sa referendum stalo platným sa znižuje z 50 na 40 percent. 

SkryťVypnúť reklamu

2. Žiadna debata

Tsiprasovo referendum je fraškou nie len pre toto. Hoci žiadna iná ekonomická téma nie je v Európe a Grécku v poslednej dobe tak diskutovaná, vymedziť na diskusiu a prípadnú kampaň presne týždeň je vrcholom politickej nezodpovednosti. Reakcia trhov na seba nenechala dlho čakať a problémy sa počas najbližších dní ešte viac prehĺbia, čo nahráva hlasom, ktoré zo všetkého vinia Európu a Brusel. O racionálnej debate nemôže byť ani reči.

3. Zavádzanie voliča

Tretím dôvodom je podoba otázky, respektíve spôsob akým voličov informujú o čom sa vlastne hlasuje. Hoci na lístkoch bude formulácia stručná (za-proti), úplne inak vyzerá predstavenie samotného problému. Pamätáme si, ako dlho trvalo našim inštitúciám, kým sa dohodli na texte, ktorý by bol zrozumiteľný a zároveň korektne informoval voliča. Gréci budú mať možnosť v miestnostiach študovať dva dokumenty (Reformy na dokončenie súčasného programu na ďalšie obdobie a Predbežná analýza udržateľnosti dlhu). Ani jeden z nich nie je momentálne dostupný na internete. 

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok - zlé a horšie

Je úplne zrejmé, aký výsledok Tsipras od referenda očakáva. Ak by sa stal nejaký zázrak a Gréci by napriek všetkému hlasovali ÁNO, jeho vláda by nebola schopná naplniť zo svojho volebného programu absolútne nič a ešte by sa zdiskreditovala zavádzaním nepopulárnych reforiem. Ak budú hlasovať (podľa jeho odporúčania) NIE, Grécko síce skrachuje, ale Tsipras bude môcť hodiť všetku vinu na európske inštitúcie, ktoré sa neriadili vôľou gréckych občanov. V kútiku duše pritom dúfa, že do budúcej nedele mu predsa len ešte ustúpia a kúpi si zasa trocha času.

Táto deštruktívna politika vedie len k ďalšej radikalizácii spoločnosti a predlžuje agóniu. Tsipras by sa mal postaviť situácii čelom, odstúpiť a otvoriť pole pôsobnosti politikom, ktorí pre Grécko majú rozumnejšie riešenia a disponujú väčšou dávkou odvahy. 

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Poslanec Európskeho parlamentu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu