Prečo video SMERU zavádza ?

Ako som písal v mojom prvom článku, vo videu, ktoré použil SMER na svojom predvolebnom mítingu som objavil určité nezrovnalosti, ktoré sa tu budem snažiť dokázať a tiež analyzovať toto video konkrétnou minutážou dôležitých, či zavádzajúcich častí. Najprv som sa s tým obrátil na Facebook a vedenie SMERu. Nepochodil som, (o tom bude ďalší článok) a práve preto využívam priestor tu na sme. Nečakám, že sa vám to bude všetkým páčiť a stotožníte sa so všetkými mojimi názormi, no napriek tomu vám prajem príjemné čítanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Kto ste náhodou nevideli video, je umiestnené tu : http://www.smertv.sk/c/336/1/0/pravicovy-zlepenec---az-po-jeho-pad.htm alebo tu : http://www.youtube.com/watch?v=HZdTRA_jiwg&feature=related

0:12 video sa začína ako inak dramatickou hudbou a vetou : ,, Riško drž balónik a čakaj.'' Lepší začiatok si pre zhypnotizovaných divákov na volebných mítingoch ani neviem predstaviť.

0:33 Fico a spol. začali vymenúvať nesplnené sľuby a klamstvá a mňa napadá, či nemala byť ich kampaň náhodou pozitívna a nie negatívna? V pozadí hrá hudba z filmu SAW, som zvedavý, či mysleli tvorcovia videa na autorské práva..

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

0:57 Autori videa sa pýtajú na dobu temna a prázdny zašpinený stôl. Tým podľa mňa Mikloš myslel prázdnu kasu a obrovský dlh. Stačí sa pozrieť na deficit verejných financií , ktorý Ficova vláda navýšila z 3,5% v roku 2006 na 7,9% v roku 2010. [1]

1:10 Je pravda, že bývalá vláda R. Fica odovzdávala Slovensko ako krajinu s najvyšším rastom ekonomiky spomedzi všetkých štátov EU, následné zníženie rastu by som však nepripisoval ako chybu ,, pravicovému zlepencu,'' pretože slovenská ekonomika je naviazaná na EU a keď príde kríza, vo veľkej miere sa nedá nič robiť. Preto napríklad slovenská ekonomika rástla z 0,03% v roku 1999 nepretržite až na 10,58% v roku 2007. [2] Po príchode krízy v roku 2009 klesla podľa Svetovej banky až o 6,2%, ale už v roku 2010 sa vrátila k miernemu rastu. Teraz príde opäť kríza a bez ohľadu na to aká bude vláda, odhadovaný rast v roku 2012 (ak nejaký bude) dosiahne výšku maximálne 0,5% a sľuby R. Fica o raste o 1 - 1,5% považujem za nereálne (bodaj by som sa mýlil, ale uvidíme koncom roka - možno nás SMER ešte príjemne prekvapí). 

Skryť Vypnúť reklamu

2:07 K istému zníženiu nezamestnanosti skutočne prišlo, z 14,5% v roku 2010 klesla priemerná ročná nezamestnanosť na 11,6% v roku 2011. [3] Nepripisoval by som to ako zásluhy len súčasnej vláde, pretože nezamestnanosť sa prispôsobuje dlhšie obdobie a po kríze chvíľu trvalo, kým sa vytvorili nové pracovné miesta.

2:26 Prvá naozaj vážna chyba v tomto videu, pretože pokiaľ viem nikto (a to som hľadal naozaj dlho) z pravicovej vlády nesľuboval znižovanie daní ale len to, že sa nebudú zvyšovať. Ich zvýšenie o 1% je už iná vec, ale bol to dôsledok znižovania deficitu verejných financií a taktiež nezmyselného zadlžovania Slovenska na príspevky do eurovalu a pôžičky Grécku (dúfam, že aj k tejto téme sa v budúcnosti dostanem). Avšak sľub o znížení daní a následné zvýšenie vyzerá v rukách SDKU a spol. ako väčší podvrh.

Skryť Vypnúť reklamu

2:33 Ďalším bodom v tomto videu sú kauzy a hádky. Nebudem ich nijako ospravedlňovať, ale na druhej strane nepamätám si, že by niekto na tých 2 -3 mítingoch z minulého roka, ktorých som sa zúčastnil, vyťahoval kauzy počas vlády SMERu, SNS a HZDS až v takom rozsahu. O záverečnej vete : ,, A ďalšie kauzy'' radšej ani nehovorím.

3:40 Obrovské zavádzanie zo strany predstaviteľov SMERu. Počas ich vlády stúpla nezamestnanosť (musím uznať, že pod vplyvom hospodárskej krízy, takže to nebola len ich chyba) z 8,8% v septembri 2008 až na 14,4% v júni 2010, kedy sa aj konali voľby do NR SR. [4] V súčasnosti sa nezamestnanosť pohybuje okolo 13,5% (plán na vytvorenie desaťtisíc nových pracovných miest nevyšiel, podobne ako v minulosti sociálne podniky) a som zvedavý ako si s tým poradí SMER v novej vláde (ak bude zvolený). O tom, že v grafe sú iné ako oficiálne údaje z eurostatu a je účelne osekaný ani nemusím hovoriť. Pomaly si na to začínam zvykať.

Skryť Vypnúť reklamu

4:00 Neviem odkiaľ autori videa zobrali, že reálne mzdy klesajú. Síce som nenašiel graf mesiac po mesiaci, ale faktom ostáva, že sa zvýšila minimálna mzda a takisto aj priemerná mesačná mzda zo 775€ v roku 2010 na 813,8€ a pokračovala tak v rastúcom trende z minulých rokov.

4:16 V ekonomike je prirodzený jav, že spolu s rastom miezd rastie aj inflácia. Faktom je, že Slovensko patrí ku krajinám , ktoré ju majú vysokú ale v priemere za celý rok (čo je oveľa smerodajnejší ukazovateľ ako pomer inflácie za november 2011 ku novembru 2010 ako uvádza SMER) ju nemá najvyššiu. V skutočnosti nás predbieha Rumunsko a pobaltské krajiny, avšak to na videu nevidno. [5] Opäť si ho marketing SMERu prispôsobil podľa svojich potrieb.

4:41 Plán budúceho zadĺženia krajiny sa mi nepodarilo nájsť, no údaje v ňom sa mi nezdajú správne. Jednou z hlavných priorít pravicovej vlády bolo totiž znížiť verejný deficit štátneho rozpočtu. Pre zaujímavosť, deficit sa pohyboval od 2 - 3% 5 rokov a práve vláda R.Fica ho za 1 rok 2009 zvýšila na 8%, preto bolo potrebné škrtanie a nepopulárne zvyšovanie daní. [6] Pod príspevok do eurovalu a na pôžičku Grékom sa podpísali všetky parlamentné strany (okrem SaS a SNS), takže ak sa deficit v budúcnosti bude zvyšovať, nie je to len chyba pravice alebo ľavice, ale všetkých zainteresovaných strán.

Na záver už len dodám, že rozobratie videa nie je také ľahké ako sa zdá. Pri niektorých údajoch SMER vôbec neudáva zdroje a preto som vychádzal väčšinou z údajov Eurostatu alebo Svetovej banky. V určitých situáciách sa môžu použité čísla líšiť, to však neospravedlňuje SMER zo skresľovania niektorých údajov a účelovej demagógie. Namiesto toho tam mohol navrhnúť svoje riešenia, ako sa s danou situáciu vysporiadať.

Na druhej strane, nie vo všetkom video klame a nad niektorými vecami by sme sa mali zamyslieť a zobrať si z nich podnet do budúcna na to, čo treba v našej banánovej republike zmeniť.

Uzavriem to tak, ako sa s nami lúčilo video SMERu : ,, Ľudia si zaslúžia istoty. '' Ja si to však dovolím pozmeniť slovami Pištu Lakatoša [7]:  

 Použité zdroje : 

[1] Deficit HDP: v %. In: Finance.cz [online]. [cit. 2012-02-02]. Dostupné z: http://www.finance.sk/popupmoduly/blankpage/?sys_fm%5b1%5d=1551&form1551%5bGraf%5d=1

[2] Google.sk: publicdata. SVETOVÁ BANKA. [online]. [cit. 2012-02-02]. Dostupné z: http://www.google.sk/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&hl=sk&dl=sk#ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_mktp_kd_zg&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country&idim=country:SVK&ifdim=country&tstart=728607600000&tend=1265065200000&hl=sk&dl=sk

[3] Miera nezamestnanosti v SR. In: . Euroekonom.sk [online]. [cit. 2012-02-02]. Dostupné z: http://www.euroekonom.sk/ekonomika/ekonomika-sr/ekonomika-slovenska-2011/

[4] Google.sk: publicdata. EUROSTAT. [online]. [cit. 2012-02-02]. Dostupné z: http://www.google.sk/publicdata/explore?ds=z8o7pt6rd5uqa6_&met_y=unemployment_rate&idim=country:sk&fdim_y=seasonality:sa&dl=sk&hl=sk&q=nezamestnanos%C5%A5#ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=unemployment_rate&fdim_y=seasonality:sa&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country_group&idim=country:sk&ifdim=country_group&hl=sk&dl=sk

[5] Inflation rates: in %. EUROSTAT. [online]. [cit. 2012-02-02]. Dostupné z: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-17012012-AP/EN/2-17012012-AP-EN.PDF

 [6] Google.sk: publicdata. EUROSTAT. [online]. [cit. 2012-02-02]. Dostupné z: http://www.google.sk/publicdata/explore?ds=ds22a34krhq5p_&hl=sk&dl=sk#ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=edp_b9_pc_gdp&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country_group&idim=country:sk&idim=country_group:non-eu&ifdim=country_group&hl=sk&dl=sk

[7] AKTUALITY.SK. Pišta Lakatoš. Dostupné z: http://www.aktuality.sk/clanok/200343/foto-billboardy-tercom-vysmechu/

Ivan Zaťko

Ivan Zaťko

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent Podnikovej ekonomiky a managementu na Masarykovej univerzite v Brne, zaujímam sa o aktuálnu situáciu, politické dianie a rád by som sa vyjadril ku pár veciam, ktoré sú podľa mňa podstatné a vyjadrenie k nim mi chýba. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu