Ako civilizácia skolabovala....

..v dobe bronzovej. Nie, nerobím si srandu. V našich zemepisných luhoch a hájoch máme predstavu o dobe bronzovej ako o bande neandrtálcov, čo prišla na to, že okrem kameňa sa aj kovom dajú premieňať blížni na jemne mletý biftek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Skutočnosť je taká, že doba bronzová znamená obdobie vojny o Tróju, prvý zlatý vek Grécka, Egypt na jednom z vrcholov moci, Atlantídu v podobe civilizácie na Thére (splachovacie hajzle, dámy a páni, už mali splachovacie hajzle!), Mínojcov na Kréte s obzvlášť silnou úchylkou na rozsiahle luxusné paláce – a v neposlednom rade prvý ľudský pokus o globalizovaný svet. A toto všetko spektakulárne padlo na hubu.Tak čo, zaujal som vašu ctenú zvedavosť?

Obrázok blogu

Okej, začnime. Máme cca rok 1177 pnl. Pozrime si novinky zo sveta. Egypt pozýva na návštevu svojich pyramíd, národnej kultúrnej pamiatky. Od vybudovania prvej uplynulo už 1500 rokov (to je viac, ako nás delí od pádu Rímskej ríše....ešte vám to pripadá ako pravek?). Grécke Mykény dokončujú vypaľovanie Tróje. Hrdina Aeneas sa usadzuje na mieste, kde podľa veštcov vyrastie Rím, mesto nad všetky mestá. Podľa istého prameňa, budúceho bestselleru s vlasatým židovským prorokom v hlavnej úlohe, opúšťa Egypt pár tisíc fanúšikov monoteizmu a vydáva sa pod vedením istého Mojžiša na púť do Kanaánu. Podľa kuloárnych informácií tam ale neprídu ani za 30 rokov, keďže Mojžiš je známy tým, že sa hanbí opýtať okoloidúcich na cestu.Théru pred 500 rokmi rozmetal výbuch sopky, ale ruiny ostrova sú vraj malebné. V Babylone sa rozvaľujú Kasiti, ale podľa niektorých to už dlho nepotrvá. Paradoxne si vládu cudzincov Babylončania pochvaľujú, stabilnejšiu nikdy nemali. Ropou doby bronzovej je cín. Bronz je totiž zliatina medi a cínu. Na rozdiel od medi je ale nájdenie cínu v priestore Blízkeho východu dosť problém, preto je táto vzácna komodita dovážaná až hyn od budúcich hinduistov na rieke Indus, v druhom prípade až z miesta, kde raz bude britský Cornwall (áno, tieto vzdialenosti bolo možné prekonať, to je, čo?). Známy svet je globalizovaný vzájomným obchodom a život je vcelku príjemným zážitkom. Takže, čo sa teda pos....kazilo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi všetko.

Najčastejšie sa uvádza klimatická zmena, taká malá doba ľadová. To poznáme aj zo stredoveku. Ale v tomto období vážne stačilo pár rokov nemať chlebovú placku, a pár tisíc chlapov sa veľmi vážne rozhnevalo. Čo urobí pár tisíc chlapov, keď sú fakt veľmi hladní a nemajú sa čoho v dome najesť? Vezmú si meče a pôjdu zobrať svoju dávku proteínov zo susedovho taniera. O tom ešte neskôr, teraz sa povenujme tomu, ako do ľudstva kopala Matička príroda. Problémy prehĺbilo aj sucho. Hej, sucho. Znie to síce divne, keď som ako prvú uviedol malú dobu ľadovú, ale to si predstavujte ako ochladenie, nie zaľadnenie, jasné? Mimochodom, to sucho nie je len teória, potvrdili to nálezy peľu z dnešného Izraela (chcelo by to nejakú peknú konšpiračnú teóriu, čo poviete?).

SkryťVypnúť reklamu

Migrácia a nájazdy. Oj, už teraz počujem, ako to zástancom predávkovania migrantov olovom ešte na hraniciach znie ako rajská hudba. Nuž, na začiatku kolapsu ale naozaj došlo k rozsiahlym pohybom obyvateľstva. Išlo predovšetkým o tzv. Morskénárody.

Hej, chlapi, tí vzadu tvrdia, že majú väčšie obelisky ako my!
Hej, chlapi, tí vzadu tvrdia, že majú väčšie obelisky ako my! 

Podľa niektorých historikov pochádzali zo strednej Európy (to tu fakt nemôže raz vzniknúť niečo pekné?) a keď rozvrátili vtedajší Balkán a štáty na gréckej pevnine, vytvorili fakt cool role model pre ďalšie kmene a generácie. Tie zase mali skúsenosti s moreplavbou, a tak sa začalo v Stredomorí obdobie nájazdov, za aké by sa nehanbili ani Vikingovia, zháňania otrokov,pirátstva...

SkryťVypnúť reklamu

Ale aj koristenie má svoje medze. A tak sa časť Morských národov rozhodla usadiť v Egypte. Predsa len, je tam slnečno, pôda je úrodná, krajina má veľké množstvo turistických atrakcií a kultúru tak starú, že pojem tradičná je v jej prípade akosi nedostatočný. To sa prirodzene nepáčilo miestnej vláde zákonodárnej, súdnej, exekutívnej a vojenskej: faraónovi Ramessemu III. V dvoch veľkých bitkách (tu a tu) ich porazil, a to bol zároveň asi posledný veľký vojenský kúsok, aký Egypt v dejinách dosiahol. Ale zase, krajina ako jedna z mála prečkala aj tu opisovaný kolaps.

Kto vlastne tieto Morské národy boli? Nuž, to vám nikto s určitosťou nepovie. Boli medzi nimi predkovia klasických Grékov (Dejepis pre základné školy: Mykény a trójska vojna – Achájci; Atény, Sparta a pod. – Dóri), Etruskovia (predkovia Rimanov), biblickí Filištínci (ha, to ste určite nevedeli, že? :-P), ale aj predkovia Sardínčanov a Sicílčanov. A že migrácia nič dobrého neprinesie, však? :-P

SkryťVypnúť reklamu

Turistické výlety Morských národov dali do pohybu aj ďalšie etniká, napríklad Semitov (joj, to som vlastne už hore spomínal, sorráč). Spomenul by som aj ďalšie mená, ale to by vám aj tak nič nehovorilo a článok je už aj tak dosť dlhý, viac info nájdete v linku.

Toľko oštepov asi nemáme, pán kočiš, pravda?
Toľko oštepov asi nemáme, pán kočiš, pravda? 

Všetky tieto prúsery ako na potvoru pretrhali obchodné cesty, takže zrazu nebolo dosť cínu. Síce sa prekúvali a prelievali staré bronzové artefakty (ha, aká recyklácia!), ale nakoniec sa vďaka tomu začalo presadzovať železo. Zbrane sa stali o dosť dostupnejšie. A čo je najpodstatnejšie, zmenil sa spôsob, akým si panovníci navzájom ukazovali, kto má väčšieho – teda zmenila sa vojna. Kým staré štáty stáli na dobre bronzom vyzbrojených kolesových vozoch, začali sa objavovať masívne pechotné vojská, na ktoré holt tých pár vozov (bol to jeden z najkomplexnejších strojov, aké v dobe bronzovej zostrojili, bez srandy) už nestačilo.

Tak si to spojme. Nie je čo žrať, vďaka suchu nerastie ani pýr, zato zbrane sú dostupnejšie a objavuje sa dosť zbraní, ktoré sú lacnejšie ako dostatočne veľký kus poľa. Ľudí je dosť,ba moc. Niečo sa musí stať, ako hovorí moderný slovenský Jesus. Čo bolo tradičné, to sa rúcalo, pretože keď nemáte čo dať detvákom do úst, tak nejak na tradície kašlete, aj na dobré mravy. Mimoriadne komplexná a špecializovaná spoločnosť – v podstate globalizovaná - poslednej bronzovej doby umožnila, aby sa kolaps šíril ako požiar. Revolty proti starým poriadkom neboli ničím neobvyklým.

Následok? Spoločnosť sa stala jednoduchšou (čo nie je na škodu), etnická mapa známeho sveta sa zmenila (na cca 1500 rokov, inak, nie je to sranda, že od posledného sťahovania národov dnes zas uplynulo cca rovnaké obdobie?). Nové civilizácie a štáty prišli s niekoľkými prevratnými zmenami: hláskovou abecedou napríklad, alebo monoteizmom (okej, tak zas úplne všetko dobré nebolo :-P).

Svet sa zmenil na nepoznanie, ale aj keď sa na určitý čas prepadol do prvého Temného veku, v konečnom dôsledku bol kolaps krokom vpred.

Poznámka pre vrtákov: Nič z toho pre nás nevyplýva.

Poznámka pre historikov: Hej, zjednodušil som to, ako to len šlo, ale chcel som sa zmestiť do dvoch strán. Pripomienky vítané. Pre záujemcov, prednáška tu.

Ivan Zich

Ivan Zich

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Grafomanské sklony a kompulzívne oboznamovanie sveta s vlastným názorom na históriu a jej neustále opakovanie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu