V minulom dieli sme skončili v okamihu, ako Jožko Gabčík navrhol za ďalšieho člena komanda svojho kamaráta Jána Kubiša, ktorý nechcel ostať pozadu, keď sa išlo na lov vysokopostavených náckov.
Keď nemecká armáda obsadila západné územie Československa, rozpútalo gestapo veľkolov na odbojárov, skutočných aj domnelých. Vďaka tomu nebola odbojová aktivita v Pro-tento-kráte bohvieako výrazná. Oficiálne miesta v Británii, kde si svoje úradnícke zadky usadila naša exilová vláda, sa na to pozerali s krajným podozrením. Vláda pod tlakom teda rozhodla, že je potrebné vykonať niečo veľkolepé. Niečo, čo inak nikto neskúsil. Donútiť k predčasnému excitu tretieho muža NaziReichu znel prítomným ako výborný nápad. Samozrejme, za predpokladu, že to nebudú oni, kto má túto dobrodružnú akciu vykonať. Ale na Heydrichovi sa netrvalo. Do úvahy pripadali aj vodca sudeťákov K.H. Frank a český quisling, bravčová hlava Emanuel Moravec. Operácia dostala názov Anthropoid a mala byť prvou z plánovaného dlhého radu podobných výsadkov. V nich mali byť špecialisti, ktorí by naučili domáce obyvateľstvo efektívne bojovať s okupujúcimi jednotkami nemeckej brannej moci.

Počas výcviku pánov Gabčíka a Kubiša vypracovala britská služba SOE (ktorá intenzívne plnila Churchillov príkaz „Zapáľte Európu“) hneď niekoľko variantov, ako by sa dal ríšsky protektor Reinhard Heydrich nakopať tak, aby už nevstal. Briti totiž výcvik zamerali prioritne na túto postavičku, bez ohľadu na to, že cieľ si mali výsadkári vybrať na mieste. Pôvodne mali naši paragáni nabehnúť už pri Heydrichovom sídle v Panenských Břežanoch, ale toto miesto sa tak hemžilo moodrokými blonďákmi v poľnej šedi, že jedna z pražských križovatiek začala vyzerať čertovsky lákavo. Jediný problém predstavoval fakt, že križovatku využívala mestská hromadná doprava, a teda potenciálne veľa civilistov.
V Čechách medzitým náckovia zakázali organizáciu českého Sokola. Asi 800 jej členov rovno odoslali dobytčím expresom do koncentrákov. Tí, ktorým nestačilo iba nadávať na Nemcov pri pive, vytvorili odbojovú organizáciu Jindra. Tá sa mala na atentáte podieľať tiež (koniec-koncov, Češi len málokedy pokazia zábavu). Zatiaľ jej členovia pripravovali pre výsadkárov nejaké tie informácie, miesto, kde by si mohli pospať, a podobné nevyhnutné záležitosti. Okrem iného stihli vysvetliť vláde v Londýne, že ak atentát bude úspešný, Nemčiská rozpútajú v Čechách hotové peklo. Prezidentovi Benešovi to z nejakého dôvodu pripadalo ako celkom nízka daň za to, že ho Briti prestanú otravovať. Ale aby sme boli fér, je potrebné poznamenať, že to bolo pravdepodobnejšie najťažšie rozhodnutie, aké kedy urobil. Nechcel by som byť v tom okamihu na jeho mieste.

Operácia Anthropoid teda dostala zelenú. Paragáni si ešte užili Vianoce a 29. decembra 1941 sa spolu s výsadkármi skupín Silver A a Silver B zniesli „vzhůru dolů“ do českých luhov a krkahájov, aby tu škodili náckom, vyhadzovali ich do luftu bez spiatočného lístka, a celkovo im tak nejak nedovoliť v noci pokojne spať. Navigačná chyba spôsobila, že sa zniesli na zem pri obci Nehvizdy neďaleko Prahy. Toto drobné navigátorov zakopnutie bolo dobrých 100 kilometrov od pôvodného cieľa: Ejpovice pri Plzni. Po ukrytí padákov a ďalšieho pánskeho neceséru sa Kubiš s Gabčíkom vydali k Plzni. Znie to nelogicky, pretože sa koniec-koncov mali dostať až do Prahy a navigátor im to láskavo umožnil....ale všetko bolo pripravené v Plzni, v hlavnom meste ich nik nečakal. Nakoniec ale v tejto etape dopadli veci dobre a obaja gentlemani dorazili do mesta českých kráľov.
Pokračujeme o dva dni pobytom oboch gentlemanov v Prahe, bombardovaním Škodových závodov a viacerými verziami atentátu (teda, oboma verziami :-)