Ostrovanov vedie sám anglický kráľ Henrich V., Francúzi si musia vystačiť s Karolom z Albretu. Francúzsky kráľ Karol VI. je totiž už poriadne mešuge, a velitelia považovali jeho účasť za tak akosi nevhodnú. Musel si teda vystačiť iba s vynesením reprezentačnej zástavy Oriflamme z katedrály. Diváci nech si to neráčia pliesť s kozmetickou značkou.
Než sa tímy zoradia, pripomeňme si ich cestu na ihrisko a motivácie. Angličania sa budú snažiť vybojovať francúzsku korunu pre svojho kráľa, s čím Francúzi teda vôbec nesúhlasia. Pôvodne dorazil anglický tím v takmer dvojnásobnom počte, než sa teraz chystá na bojovom poli. Na začiatku svojej cesty sa však zdržal pri obliehaní mesta Harfleur, pričom v oboch ich táboroch vypukla epidémia úplavice. Toto počiatočné podujatie teda môžeme smelo označiť za riadny prúser. Tím so znamením ľalie bol naproti tomu spočiatku cestou anglickej reprezentácie dosť prekvapený. Bolo to spôsobené najmä kompetenčnými spormi a aj faktom, že už dobrých 30 rokov sa podobné podujatie nekonalo.
Nuž teda, anglický kráľ sa so zvyškom tímu chcel dostať do Calais, ale v polovici cesty sa predsa podarilo reprezentantom ľalie prehradiť mu cesty. Poľom, na ktorom dôjde k meraniu síl, je svahovitý terén medzi dvoma lesmi pri hrade Azincourt. Anglický tím dokončuje svoje šíkovanie na kopci. Podľa toho, čo nám prezradila miestna občianka Béatrice Roztopašná, Angličania spali vyhladovaní a dostávali rozhrešenia. Vzhľadom na to, že aj pršalo, musíme konštatovať, že morálka asi nebude dobrá. Francúzsky tím však podľa našich informácií pomerne dosť chľastal a stále sa nevedia dohodnúť na taktike zápasu.
Angličania už stoja....vidíme, že k nám ide herold s francúzskym plánom....áno, už ho tu máme. Takže, Ľalie pôjdu do zápasu s jazdou po stranách a peším stredom zostavy so strelcami vpredu, to je výborné, zdá sa, že víťazstvo majú isté. Nie, nie, počkať, pozeráme sa na pole....aaaaaa.....vážení diváci, predsa len došlo k zmene. Zdá sa, že francúzski rytieri sa opäť nedohodli na tom, kto bude mať miesto v prvej vlne útočnej zostavy, jazdectvo na krídlach ani zďaleka nemá toľko členov, ako by malo mať. Nevieme, čo sa deje. Aha, Francúzi používajú klasickú taktiku troch sledov. Tím má kolo 40.000 príslušníkov, čo je podľa nášho odhadu asi 4x viac, ako má anglický tím. V strede urodzení obrnenci, jazdectvo na krídlach, strelci však prekvapivo úplne vzadu. To bude zrejme v nasledujúcich minútach veľká nevýhoda.
Prenášame pohľad na Angličanov. Svoje nižšie počty kompenzujú obávanými strelcami z dlhých lukov. Šíp z takého luku, to vám presviští na 300 metrov. Ak letí zhora, pribije vás k zemi. Tak aspoň hovorí náš pomocný komentátor Roger Hunt, ktorý je sám veteránom posledného podobného podujatia od Poitiers. Sám je ale bývalým lukostrelcom, preto mu, priatelia, nemusíme prikladať toľko dôležitosti. Neuraz sa, Roger.
Roger sa vybral k anglickému tímu. Ide ho posilniť. Dodávame, že z jeho kroku nemáme dobrý pocit.
Anglický tím sa rozostavil do línie. Lukostrelci, ktorých je až 4/5 celého tímu, stoja najmä na bokoch zostavy, v strede urodzená obrnená pechota. Vojsko pred sebou rozostavilo zaostrené koly, ktoré predošlú noc kapitán tímu kráľ Henrich prikázal každému si zaobstarať. Môže sa to ukázať ako veľká výhoda, uvidíme, či ju Angličania dostatočne využijú.
Stále čakáme na zahájenie. Pri pohľade na slnečné hodiny brata Roderika, ktorý poctivo – teda z pohľadu Angličanov – zapisuje priebeh podujatia, zisťujeme, že čas sa chýli k jedenástej hodine.
Aha, vidíme anglického kráľa, ako dáva pokyn svojmu tímu postúpiť dopredu. Netrúfame si povedať, či tento krok má za cieľ vyprovokovať horkokrvných Francúzov, alebo chce len vojakom stojacich dlho len tak dopriať trochu pohybu. Podľa všetkého je už vzdialenosť polovičná....tretinová!....štvrtinová! Kráľ dáva pokyn sa zastaviť...opäť upevniť koly do zeme....deje sa toho veľa a rýchlo....áno, anglickí lukostrelci dvíhajú luky.....letí prvá salva. Druhá nasleduje ešte predtým, ako prvá dopadla. Letí aj tretia...
Francúzi sú v zmätku. Dámy a páni, toto je skutočne prekvapivý obrat v dnešnom zápase. Terén je po nočných dažďoch rozbahnený, jazdci určení na pobitie lukostrelcov nedokážu postupovať vpred a šípy anglického tímu ich kosia ako Bohemiáni čaše s pivom.
Francúzski reprezentanti postúpili konečne vpred, ale jazdectvo ma problémy. Veliteľ zúfalo hľadá strelcov, ale tí sú celkom vzadu a nedokážu sa pretlačiť....nasadzuje sa delostrelectvo, posledný výkrik techniky, ktorý má však stále veľa neduhov. Ááááá, nie, ani tentoraz to nedopadlo dobre, zahynul jediný anglický lukostrelec. Dámy a páni, máva nám herold, čosi naznačuje. Aha, padlým je náš pomocný komentátor Roger. Prepáč, kamarát, ale šiel si tam z vlastnej vôle.
Angličania ustúpili pred jazdcami o dĺžku kopije. Žeby sa predsa len rozhodli cúvnuť úplne? Nie, nie, vidíme, že strelci tasia dýky, svoje krátke meče a rôzne pochybné náčinie....neuveriteľné!....ženú sa vpred, pobíjajú v blate francúzskych reprezentantov! Neuveriteľný výkon, dámy a páni! Postúpili proti štvornásobnej presile a víťazia. Ukazujú sa výhody povestnej anglickej disciplinovanosti proti francúzskemu egoizmu! Anglickí tím preráža aj cez stredný voj, dostáva sa z poslednému voju. Všetko sa rozhodne zrejme teraz, sme v kritickom okamihu! Ale čo to? Zadný voj, postavený z obrnených jazdcov, stojí! Veru tak, stojí, dámy a páni! Nie je tam nikto, kto by bol dostatočne urodzený, aby vydal povel k útoku.Vyrazila len hŕstka, ale tá sama nič nezmôže. Angličania tento zápas jasne vyhrali, zajatcov majú skutočne veľa.
Necháme teraz anglický tím odpočinúť a čoskoro sa vám prihlásime s vyspovedaním víťaznej reprezentácie.