Figúrky v slovenskom environmente

Nielen najcennejším ale aj najdrahším pre našu spoločnosť sú ľudia. Prvoradou úlohou štátu je preto starať sa o telesné a duševné zdravie svojich občanov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Je pomerne rozšírený názor, že ochrana životného prostredia vyžaduje náklady. Skúsenosti však ukazujú opak. Nielen v oblasti životného prostredia je prevencia vždy lacnejšia a účinnejšia než odstraňovanie následkov poškodenia. Výsledkom je napríklad aj to, že environmentálna úroveň sa v posledných rokoch zaradila medzi najdôležitejšie ukazovatele všetkých výrobkov (napr. úsporné a ovzdušie neznečisťujúce automobily, zdravé potraviny, úsporné elektrospotrebiče, tepelne a zvukovo izolované domy a pod.). Z druhej strany projektovanie a produkcia zariadení zameraných na ochranu životného prostredia (ekologické spaľovne odpadu, odlučovače, ionizátory vzduchu, spracovanie druhotných surovín, čistiarne odpadových vôd, monitorovacie prístroje a pod.) otvára nové možnosti výskumu a výroby a prináša aj nové pracovné príležitosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Karty bude rozdávať životné prostredie

 Environmentálny sektor bude v hospodárstve 21. storočia kľúčovým strategickým odvetvím. Environmentálne technológie v najvyspelejších krajinách sa už teraz radia po výrobe počítačov, zdravotníckych zariadení a výrobe energie k najprosperujúcejším sortimentom. Výdavky na ochranu životného prostredia sú v súčasnosti najvyššie vo výrobe zariadení na čistenie vody, v oblasti zhodnocovania a zneškodňovania odpadov a pri výrobe zariadení na čistenie odpadových plynov.

 V oblasti environmentálnych služieb najrýchlejší rozvoj v nasledujúcom období zaznamenajú environmentálne poradenstvo a expertízy, napr. odporúčanie a zdôvodnenie najvhodnejšej technológie, monitorovanie a testovanie výrobkov z hľadiska ich vplyvu na životné prostredie, výpočty environmentálnych bilancií výrobkov, procesov a služieb, služby v oblasti čistenia vôd, ovzdušia, zhodnocovania a zneškodňovania odpadov, environmentálna riadiaca činnosť a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

 Boj dvoch svetov

 Zásadné spory a odlišnosť názorov na spôsob riešenia problémov sa vyskytujú v mnohých oblastiach nášho života. Ochrana životného prostredia, ktorá prirodzene vzbudzuje sympatie väčšiny obyvateľov, nie je v tomto smere výnimkou. Sympatickosť a aktuálnosť témy sa však niekedy zneužíva na delenie strán sporu na dobrú a zlú. „Dobrí" sú v očiach verejnej mienky zväčša aktivisti hnutí na ochranu životného prostredia, ktorí „presadzujú právne normy a nástroje na skvalitnenie životného prostredia" a úloha „zlých" býva prisúdená ich oponentom, keďže oni tieto právne normy kritizujú a svojím odporom „neumožňujú občanom správať sa ekologicky". Druhá strana však často iba logicky a legálne upozorňuje na praktické problémy a na náklady, ktoré môžu vzniknúť. Navyše, nesúhlas so stanoviskami tých, ktorí sami seba označujú za „environmentálnych", vôbec neznamená, že oponenti sú zameraní opačne. Stačí k tomu napr. aj vhodne zvolený názov. Ak sa voláte trebárs Spoločnosť za zdravie našich detí, nemusíte o svojich oponentoch povedať nič zlé, ale už z kontextu vyplýva, že ak oponujú vašim názorom zameraným na „zdravie našich detí", sú ich názory zamerané proti zdraviu detí.

SkryťVypnúť reklamu

 V prípade ochrany životného prostredia je nevyhnutná vyvážená a najmä korektná diskusia o ekologických aspektoch podnikateľskej činnosti, ale zároveň aj o ekonomických a spoločenských dôsledkoch opatrení prijímaných na ochranu životného prostredia. Je nezmyselné podľahnúť netrpezlivosti a nerozvážne začať nastoľovať „ekologický raj" za každú cenu. 

Ivan Zuzula

Ivan Zuzula

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odborne sa takmer celý život zaoberám životným prostredím - v minulosti ako výskumný pracovník, poradca, manažér, podnikateľ, dnes ako vysokoškolský učiteľ. Som presvedčený o tom, že ak chceme Slovensko naozaj posunúť k prosperite, nestačí len kritizovať, musíme ísť s kožou na trh a začať presadzovať riešenia politicky. V roku 2017 som sa preto rozhodol vstúpiť do politiky, v ktorej chcem reprezentovať zásadových a inteligentných ľudí, ktorí žijú rovnako ako ja poctivo a nemajú vo zvyku hrbiť sa. Dnes som predsedom SLOVENSKEJ KONZERVATÍVNEJ STRANY a kandidujem v prezidentských voľbách 2019. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu