Turecko. Pri počutí tohto slova si niektorí predstavia teplo a silné slnko, iní tabak a vodné fajky, mešity, minarety, kebab, koberce, alebo známe turecké kúpele. Všetko toto sa naozaj v Turecku dá nájsť, stačí si len vybrať.
Turecko je pomerne veľký a ľudnatý štát. Veď v porovnaní so Slovenskom má asi 12-krát viac obyvateľov. Nachádza sa v západnej Ázii, ale zhruba jednou desatinou zasahuje aj do Európy, ázijskú časť od európskej oddeľujú úžiny Bospor (na ktorej sa nachádza aj mesto Istanbul), Darnanely, a medzi nimi Marmarské more. Turecko obmývajú ešte ďalšie moria, a to zo severu Čierne, zo západu Egejské a Iónske a z juhu Stredozemné, ktoré sa v tejto východnej časti nazýva aj Levantské. Práve na pobreží Levantského mora (teda na juhu Turecka) sa nachádza Turecká riviéra.
Najväčším strediskom Tureckej riviéry je mesto Antalya. Toto mesto má zhruba dvakrát viac obyvateľov ako Bratislava. Ak sa na Tureckú riviéru rozhodnete ísť letecky, s najväčšou pravdepodobnosťou sa dostanete na letisko práve do Antalye. Je to pomerne frekventované letisko.

Môžete tu nájsť aj najväčšie lietadlá sveta, napríklad na obrázku vidíme lietadlo Jumbo Jet (Boeing 747) ruskej leteckej spoločnosti Transaero, ktoré pristálo na letisku v Antalyi.

Vo východnej časti Tureckej riviéry sa nachádza mesto Alanya. Jej vzdialenosť od Antalye je približne 130 kilometrov. Ráčte vstúpiť.

Alanya je aj z diaľky ľahko rozpoznateľná podľa charakteristického vrchu, ktorý z mesta vystupuje smerom do mora.

Na tomto vrchu sa nachádza hrad, ku ktorému sa dá dostať aj autobusom.

A z hradného vrchu je krásny výhľad nielen na Alanyu, ale aj na okolité more.

Západne od Alanye sa nachádza známa dlhá Kleopatrina pláž s čistou vodou, z ktorej vystupuje spomínaný vrch.

Vo východnej časti Alanye sa nachádza prístav a pri ňom tzv. Červená veža (Red Tower). Má trochu sfarbenie dočervena :)

V prístave sa na výčnelku do mora nachádza aj maják (bol práve v rekonštrukcii) a početné výletné lode, niektoré z nich sú naozaj veľké.

Za hlavnú ulicu Alanye by sme mohli označiť Atatürkovu ulicu. Mustafa Kemal Atatürk bol prvým prezidentom Tureckej republiky, prívlastok "Ata türk" znamená v preklade Otec Turkov. Na konci tejto ulice je jeho socha s jeho pamätným výrokom "Yurtta sulh, cihanda sulh", ktorý znamená "Mier doma, mier vo svete".

Turecko je veľmi religiózna krajina, približne 99% ľudí sa hlási k islámu, z toho asi tri štvrtiny obyvateľov patria k sunnitskej vetve. Islám má na krajinu veľký vplyv, veriaci Turci majú vždy zahalené ramená a kolená, ženy okrem toho nosia aj prikrývku hlavy (niektoré dokonca aj do mora), v tureckých jedlách nenájdete bravčové mäso a na každom kroku sú mešity, ktoré zo svojich minaretov päťkrát denne volajú ľudí k modlitbám.

V Alanyi natrafíte na množstvo taxíkov, dokonca keď pôjdete okolo nich, tak taxikári sa budú snažiť Vás zlákať, aby ste sa s nimi odviezli.

Na prepravu do iného mesta je však vhodnejšie použiť autobusovú dopravu, ktorá má v Turecku na diaľkových linkách pomerne vysoký štandard.

Samostatnou kapitolou sú tureckí obchodníci a zjednávanie ceny, ktoré k obchodom v Turecku neodmysliteľne patrí. Vo väčšine obchodíkov nenájdete ceny, takže sa na cenu musíte spýtať. Obchodník Vám však povie oveľa vyššiu cenu, možno dvojnásobne, ale možno si bude pýtať za jeden uterák aj 100 EUR. Ak ho zjednáte na 10 EUR, tak budete spokojný aj Vy (s pocitom že ste ho získali za desatinu pôvodnej ceny), aj obchodník (pretože uterák získal možno tak za 3 eurá). Ak si nechcete pokaziť dovolenku, tak keď už niečo kúpite, tak sa nepozerajte, koľko to stojí inde :) Medzi typické suveníry z Turecka patria vodné fajky, tabak, turecký med, čaj (čierny či ovocný), korenie alebo borovicový med.

Aha a aby som nezabudol to hlavné: turecké koberce. Sú celosvetovo známe a majú naozaj vysokú kvalitu. Hodvábne koberce tam kúpite omnoho lacnejšie ako tu, ale stále je to dosť :)

Keď budete unavení zo zjednávania cien, môžete si ísť oddýchnuť do tureckých kúpeľov nazývaných Hamam. Procedúra trvá zhruba hodinu alebo dlhšie, a zahŕňa väčšinou aspoň pobyt v saune, peeling a penovú masáž. Bude Vás to stáť asi 10 - 20 EUR. Návšteve hamamu sa ale vyhnite keď máte spálenú pokožku od slnka, pretože by Vám to mohlo tento zážitok značne znepríjemniť.

Ak po návšteve tureckých kúpeľov vyhladnete, môžte ochutnať niečo z chutnej tureckej kuchyne. Typickým je kebab, čo je vlastne nakorenené mäso na veľa rôznych spôsobov. Najznámejším je asi döner kebab, čo v preklade znamená točiaci sa kebab. Mäso (najčastejšie kuracie) sa opeká na zvislom tŕni, rovnako ako grécky gyros. Na obrázku vidíme cenu 3 TL (turecké líry), čo zodpovedá pri aktuálnom kurze približne 1,50 EUR, ale cena sa môže pohybovať v závislosti od oblasti aj do 3 EUR.

Ak patríte k vegetariánom, tak Vám asi viac bude chutiť varená kukurica. Stánkov s jej predavačmi je po Alanyi pomerne veľa, kukurica stála 1,50 TL (teda približne 75 centov).

Vo východnej časti Alanye sa nachádza tiež veľké obchodné centrum Alanyum, takže ak máte chuť nakupovať a zjednávanie cien Vás už nebaví, môžete zavítať aj sem. Nachádza sa v ňom aj Carrefour, ktorý poznáme aj zo Slovenska.

Zaujímavosťou Alanye je aj jaskyňa Damlataş, ktorá sa nachádza úplne na konci Kleopatrinej pláže. Vstupné do nej bolo 4,50 TL. Jaskyňa je v porovnaní so slovenskými sprístupnenými jaskyňami veľmi krátka a je v nej pomerne teplo, ale má tiež vysokú vlhkosť vzduchu, takže ak máte dýchacie problémy, tak si v nej môžete posedieť (vnútri sú lavičky na sedenie). Áno a má dobrú kvapľovú výzdobu :)

Ak by ste zatúžili po väčšej jaskyni, tak niekoľko kilometrov od Alanye (smerom do vnútrozemia) sa nachádza jaskyňa Dim. Dostanete sa tam napríklad požičaným autom alebo skútrom (mağarası po turecky znamená jaskyňa).

Pri ceste do vnútrozemia Vás možno nalákajú odviezť sa na ťave.

Alebo možno stretnete iných živočíšnych obyvateľov Turecka, napríklad chameleóna prechádzajúceho cez cestu.

Čo sa týka vegetácie juhu Turecka, tak okrem paliem tu nájdete citrusy, granátové jablká, figovníky alebo banánovníky (na obrázku).

Z domácich zvierat sú pre Turecko typické mačky, s ktorými sa asi budete veľa stretávať, sú skoro všade a sú veľmi obľúbené.

Čo sa týka hmyzu, tak ku koncu leta sa môžete stretnúť aj so sršňami. Treba si na ne dávať pozor, ale netreba sa báť - sú plaché a na človeka bezdôvodne nezaútočia (nie sú také otravné ako osy).

No a keď už budete unavení z poznávania Turecka, môžete si len tak ľahnúť na pláž a oddychovať :)

Alebo sledovať vlnenie mora..

A obdivovať nádherné západy slnka... :)

Ale všetko sa raz musí skončiť, aj táto reportáž. Takže dovidenia niekedy nabudúce :)
