Keď Grécko skrachuje...

Trh je takmer presvedčený o tom, že Grécko skrachuje. Politici sa zatiaľ tvária, že tento variant neprichádza do úvahy. Investori sa však naň musia pripraviť, pretože je viac ako reálny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Ako môže vyzerať krach eurozóny

To, čo by sa mohlo v prípade gréckeho bankrotu stať, opisuje Andrew Lilico z UK Telegraph. Prvou vecou by bola okamžitá insolventnosť gréckych bánk, pretože by dosiahli z vlastníctva vládnych dlhopisov masívne straty. Vláda by ich musela znárodniť a rovnako zakázať výber depozít z bánk. Aby vkladatelia nezačali protestovať a rabovať, ako sa to stalo v roku 2002 v Argentíne, grécka vláda bude musieť vyhlásiť zákaz vychádzania a možno až výnimočný stav.

Všetky dlhy sa denominujú v „nových drachmách“, ktorá stratí niekde medzi 30-70% svojej hodnoty oproti euru. Eurové dlhy krajiny pravdepodobne stratia okolo 50% svojej hodnoty. Nebude však trvať dlho a Írsko vyhlási podobný default na svoje dlhy bankového systému. Portugalská vláda počká na to, ako sa vyvinie chaos v Grécku a rozhodne sa, či spraví to isté.

Množstvo francúzskych a nemeckých bánk dosiahne masívne straty a prestanú plniť povinné kapitálové požiadavky. Rovnako nesolventnou sa stane ECB, ktorá má veľmi vysokú expozíciu voči gréckemu dlhu a gréckemu a írskemu bankovému sektoru. Francúzska a nemecká vláda sa rozhodnú, či budú rekapitalizovať ECB, alebo umožnia ECB vytlačiť si peniaze na obnovenie svojej solventnosti. Aj keď je tlačenie ECB zakázané, pravdepodobne to nebude problémom, keďže aj EU dohoda explicitne zakazuje pomoc krajinám, čo politikom nezabránilo v tejto nezákonnej činnosti.

Nemecko a Francúzsko rekapitalizujú svoje banky, no povedia „stop“ záchranám štátov. Na trhu dlhopisov španielskeho bankového sektora nastane masaker a veritelia budú donútení zmeniť svoje dlhopisy za akcie. Veritelia dlhopisov zažalujú Španielsko za porušenie ich práv. Proces však bude trvať roky, a keď bude jeho výsledok známy, už nebude nikoho zaujímať. Pozornosť sa otočí na britské banky. A potom uvidíme..., zakončuje Lilico.

Situácia sa pritvrdzuje

Avšak načrtnutý variant nie je jediný možný. Naopak, spúšťačom nemusí byť Grécko, aj keď je to najpravdepodobnejšie. Po piatkovom znížení ratingu Grécka totižto nasledovalo zníženie výhľadu Talianska a dnes bol znížený výhľad aj pre rating Belgicka. Krajiny podľa agentúr jednoducho nemusia mať na to, aby dokázali znížiť svoj dlh v súlade s plánom. EUR/USD tak prelamuje úroveň 1,40 a zdá sa, že jeho krátkodobému posilňovaniu voči doláru je pre najbližšiu dobu koniec.

Grécka dráma s dopadom na eurozónu môže už čoskoro vrcholiť. Krajina má hotovosť iba na dva mesiace, a dokonca už aj európski politici si začali uvedomovať, že Grécko nemá disciplínu znižovať svoj deficit, tak ako neustále dookola sľubuje. A privatizácia v objeme, v akom navrhuje, je nereálna. Pochopili tak to, čo trh už dávno vie – že Grécko skrachuje.

To je dôvodom, prečo sa zlato dostáva na nové historické maximá voči euru, nad úroveň €1080. Rovnako švajčiarsky frank dosahuje svoje historické maximá voči jednotnej mene, pod 1,24. Prelomenie eura do týchto nových miním v tichosti naznačuje, že na trhu sa začína diať niečo veľké. Každý, kto vlastní euro, by mal počúvať, čo sa mu trh snaží povedať...

Ronald Ižip

Ronald Ižip

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, finančný analytik a trochu filozof.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu