Dostaneme svoj dôchodok?

Celý rozvinutý svet má vážny problém. Roky si politici kupovali svojich voličov sľubmi, ktoré boli platené z verejných deficitov. Každý politik, ktorý sľúbil väčšiu zdravotnú starostlivosť, lepšie školstvo alebo vyššie dôchodky, mal oveľa väčšiu šancu na úspech. Verejný dlh tak rástol viac ako kedykoľvek v histórií. Zrazu sa ocitáme v situácii, kedy ho bude treba splácať. A najpravdepodobnejšia forma splácania bude z našich budúcich dôchodkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ľudia bežne nerozumejú tomu, že vládny deficit nie je nič iné ako dane, ktoré budú platené v budúcnosti. Politici, ktorí vytvárali vládne deficity, nás v podstate dodatočne zdaňovali bez toho, aby sme o tom vedeli. Zatiaľ však nie príliš veľa, pretože problém sa hromadením dlhu odsúva do budúcnosti. No súčasná ekonomická kríza je práve následkom tohto ohromného dlhu. Platiť zaň raz budeme, či chceme alebo nie. Otázka je akým spôsobom.

Štáty sľubujú svojim občanom obrovské výhody sociálneho charakteru. Avšak keď spočítame všetky tieto dávky, ktoré majú byť platené v budúcnosti, tak zistíme, že sú obrovské. Často krát vyššie ako všetko to, čo krajina vyprodukuje za 10 rokov. Každá firma, ktorá by mala takéto záväzky, tak už dávno skrachuje. Štát má však iné účtovné pravidlá a politici sa tvária, že sa nič nedeje. Teda aspoň sa tvárili, kým neprišla kríza. No teraz, tí ktorí tomu rozumejú, vedia, že je problém.

Práve z tohto dôvodu americký rozpočtový úrad urobil štúdiu, aké možnosti pred nami stoja. Nechal na počítačoch bežať simuláciu rôznych premenných, aby zistil, aké dôchodky môžu očakávať rôzne vekové kategórie. Zistil, že tí, ktorí boli narodení pred rokom 1950, majú takmer 100% šancu na svoje dôchodky. Tí, narodení v šesťdesiatych rokoch, majú šancu vyššiu ako 75% na to, že dostanú taký dôchodok, aký očakávajú. No skutočným problémom je stredná generácia, pokiaľ ste vo veku 30-40 rokov, tak pravdepodobnosť očakávaného dôchodku klesá na 13%. Americké deti nemajú takmer žiadnu štatistickú šancu na svoj očakávaný dôchodok.

Toľko pre USA, nehovoriac o tom, že uvedené čísla sú pravdepodobne príliš optimistické. Avšak Európa je v mnohých ohľadoch na tom ešte omnoho horšie. Americká populácia rastie a rastúca populácia sa skôr poskladá na dôchodky svojich rodičov ako klesajúca európska populácia. Európania vymierajú a nielenže súčasní mladí ľudia nemusia dostať také dôchodky, ako ich starí rodičia, ale budú musieť pracovať oveľa viac a platiť oveľa vyššie dane na platenie dôchodkov svojich rodičov.

Sociálny systém zaviedol pred vyše 100 rokmi Bismarck, prvý kancelár nemeckej ríše. Jeho cieľom bolo zobrať tromfy z rúk socialistov. Podarilo sa mu to. Sociálne výdavky štátu v tej dobe boli však minimálne. No, odvtedy sa priemerná dĺžka dožitia ľudí výrazne zvýšila, no vek odchodu do dôchodku ostal takmer zachovaný. Ale už obyčajná snaha zvýšiť vek odchodu do dôchodku o pár rokov vyvoláva vo Francúzsku týždne dlhé nepokoje. Zdá sa, že so súčasným systémom sa dobrovoľne nerozlúčime.

Či chceme alebo nie, bude asi jedinou istou možnosťou na svoj dôchodok, začať si sporiť a skutočne dlhodobo investovať pre svoju budúcnosť. Druhý pilier dôchodkového sporenia bol riešením, avšak zmeny v zákone minulým parlamentom spôsobili, že dôchodkové sporiteľne držia presne to, proti čomu by sme sa mali chrániť – dlhy vlád.

Ronald Ižip

Ronald Ižip

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, finančný analytik a trochu filozof.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu